W lutowym wydaniu czasopisma Online Marketing przedstawiamy 10 nieoczywistych narzędzi w e-commerce, które rozwija się niezwykle szybko i na przestrzeni ostatnich kilku lat wiele osób zdało sobie sprawę, że nie można jego potencjału ignorować. Sprawdź, jakie narzędzia pomogą Ci osiągnąć realną przewagę nad rywalami. Dowiesz się również, jak przygotować stronę produktową, która konwertuje, jak napisać skuteczne ogłoszenie w internecie na przykładzie branży nieruchomości, jak wykorzystać potencjał programmatic oraz jak określać KPI i monitorować efekty przy współpracy z influencerami. Przedstawiamy także 10 marketingowych grzechów polskiego e-commerce. Piszemy też o efektywnym pozyskiwaniu leadów i procesie zarządzania nimi oraz w pięciu prostych krokach przedstawiamy optymalizację logistyki w sklepie internetowym. Przyjemnej lektury!
SEO DLA E-COMMERCE W 2020 ROKU
Google dynamicznie zmienia warunki gry, nieustannie wprowadzając nowe aktualizacje algorytmów. Jedna z najważniejszych zmian została przeprowadzona w 2019 roku i dotyczyła analizy zapytań użytkowników. W tym samym czasie słowa kluczowe są najważniejszym elementem SEO. Trafne frazy pozwalają przyciągnąć wartościowy ruch na stronę. Dla sklepów internetowych jest to tym bardziej istotne, że może przełożyć się bezpośrednio na sprzedaż. Jak więc dobierać frazy do sklepu internetowego w kontekście ostatnich zmian Google?
ZWROTY W E-COMMERCE
Dlaczego zwroty są istotne? Może i na pierwszy rzut oka to banalne pytanie, ale im więcej czasu poświęciłem problematyce zwrotów, tym więcej odkrywam aspektów tego zagadnienia. Na ich temat pojawiło się wiele artykułów w prasie branżowej i biznesowej – w tym podejmę próbę poszerzenia najczęściej podejmowanych aspektów o te mniej oczywiste. Zwracam uwagę na aspekt doświadczenia użytkownika, mający coraz większe znaczenie z dwóch powodów: procesy w e-commerce stają się coraz mniej liniowe, jeśli w ogóle kiedyś takie były, a zbliżająca się era omnichannel będzie wymagała właśnie spójnego UX w każdym z kanałów, przy każdej interakcji z marką.
JAK MIERZYĆ KONWERSJĘ W CZASACH OMNICHANNEL
Omnichannel, jak wskazuje sama nazwa (omni – łac. wszystko), zakłada sprzedaż za pośrednictwem jak największej liczby kanałów. Coraz większą rolę odgrywają cyfrowe kanały, na które idą niemałe środki. Większość tych pieniędzy trafia do kieszeni Google i Facebooka1, jednak kolejka chętnych, by uszczknąć coś z tego tortu ciągnie się w nieskończoność. Liczba danych oraz ich rozrzut w różnych systemach utrudnia podjęcie decyzji, komu warto powierzyć swój budżet. Jak zatem zmierzyć faktyczny udział poszczególnych kanałów w konwersji?