Personalizacja w e-commerce. Science-fiction, komedia o mało wiarygodnym zakończeniu czy dokument z optymistyczną wizją na przyszłość?

Temat numeru

Postawmy śmiałą tezę. Rok 2020 będzie oznaczać w e-commerce niemałą rewolucję, której początki sięgają roku poprzedniego, a dokładnie pierwszego półrocza, kiedy to zaczęły krystalizować się aktualne wówczas branżowe trendy. I nie byłoby w tym nic dziwnego – w końcu jedna zmiana pociąga za sobą następną – gdyby nie fakt, że nie o trendy właściwie tutaj chodzi.

Określenie rewolucja nie odnosi się w tym kontekście do podejścia mobile first, wprowadzenia omnichannel czy nawet podjęcia decyzji o zmianie platformy, której solidne fundamenty techniczne pozwalają wielu e-sklepom rosnąć. 
Pozostawmy konkretne kroki na boku, bo one same w sobie nie muszą oznaczać absolutnie niczego. Jedyne, co naprawdę ma znaczenie, to wszystko to, co stoi za nimi, czyli pełna świadomość dokonywanych wyborów, przekrojowa analiza czynów i ich konsekwencji. 
Te właśnie symptomy, określające rozsądek i mądrość e-commerce managerów i właścicieli sklepów internetowych, zaczynamy zauważać coraz częściej. Okazuje się, że bounce rate staje się jednym z ważniejszych KPI i że nie warto zawracać sobie głowy kupowaniem każdego ruchu w modelu CPC. Królową wskaźników staje się ROI, o które dba się kosztem mniejszych nakładów na inne źródła. Skupiamy się też na pracy z serwisem, a także na optymalizacji wszelkich procesów – począwszy od tych typowo technologicznych, a skończywszy na marketingowych i sprzedażowych. 
Czy warto? Wbrew powszechnej zasadzie najprościej na to pytanie odpowiedzieć innym pytaniem:
Czy wolisz mieć 200 tys. użytkowników z konwersją na poziomie 1% i AOV równym 100 zł, czy może 100 tys. użytkowników, konwersję na poziomie 2% i AOV, które wynosi 105 zł przy jednoczesnym mniejszym koszcie nakładów na sklep?
Odpowiedź jest całkiem prosta i chyba każdy z Was, czytelników, już ją zna. A jeśli o optymalizacji procesów mowa – skupmy się teraz na jednym z najbardziej efektywnych, a mianowicie na personalizacji procesu zakupowego dla każdego z naszych klientów. Nie, nie jest to pomyłka – każdego. Złota zasada...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy