Kampanie Google Shopping Ads wyróżniają się – jako część systemu Google Ads – zarówno bardzo dużym poziomem automatyzacji, jak i dużym ograniczeniem możliwości zarządzania. Mamy tu mniej opcji optymalizacji. Nie możemy kierować reklam na konkretne słowa kluczowe czy budować własnych reklam. W zamian Google daje nam możliwość prezentacji produktu jako nazwy, zdjęcia i ceny, co oznacza większą szansę na dotarcie do klienta.
Zanim zaczniesz
Shopping Ads są nastawione na efekt. Zapomnij o tym, aby w raportach skupiać się na ekspozycji czy wpływie na markę. Jasno określ swoje cele sprzedażowe i nie zaczynaj kampanii bez wdrożenia modułu e-commerce w Google Analytics. Kluczowe będzie również rozumienie konwersji przez pryzmat jej wartości, czyli wielkości koszyka, a nawet konkretnego dochodu z marży.
POLECAMY
Podczas analizy danych Google Shopping Ads nie możesz pominąć pojęć, takich jak atrybucja czy LTV (life-time value). Uwzględniaj wpływ sezonowości na sprzedaż i działania promocyjne oraz politykę cenową sklepu w danym okresie.
Drugim aspektem jest to, jak Google dobiera słowa kluczowe, budując kampanie Shopping Ads. Tak jak materiałem na cały osobny artykuł byłoby omówienie analityki w e-commerce, tak idealnie przygotowana konfiguracja Merchant Center może być wyzwaniem.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jak warto budować własne etykiety, ale już teraz pomyśl, czy nazwy produktów i ich opisy są idealne. Jeśli brakuje Ci treści lub używasz bardzo lakonicznych nazw produktów, Twoje kampanie są skazane na mniejszy zasięg.
Cztery filary sukcesu kampanii sezonowej
- Aktywnie promuj sezonowe produkty na stronie głównej sklepu lub wyróżniając je w kategoriach produktowych.
- Planuj kampanię na cały rok z dużym wyprzedzeniem – nigdy nie pracuj na ostatnią chwilę!
- Zaplanuj budżet i w sezonie monitoruj swój udział w kliknięciach (Twoje założenia mogą być niewystarczające…).
- Stale monitoruj efekty kampanii – np. rozważ, czy sezon pozwala na bardziej agresywną politykę cenową, a tym samym wyższe stawki.
Ucz się lepszych kampanii tekstowych
Analizując zachowanie użytkowników trafiających na strony z kampanii Ads, można zaobserwować, że ci, którzy klikają w reklamy Shopping Ads, są zdecydowanie częściej nastawieni na bezpośredni zakup.
Zgodnie z modelem AIDA są oni częściej bliżej ostatniego kroku procesu zakupowego – w odróżnieniu od osób klikających w reklamy tekstowe, kiedy poszukują zwykle więcej informacji o danym produkcie lub chcą porównać wiele ofert.
Prowadząc kampanie Shopping Ads, często przeglądaj raport wyszukiwanych haseł i na podstawie danych o konwersjach staraj się budować bardzo precyzyjne grupy reklam w sieci wyszukiwania.
Jeśli produkt sprzedał się kilka razy, warto reklamować się, wykorzystując te słowa, które doprowadziły do zakupu. Umieszczenie reklamy zarówno w postaci tekstowej, jak i Shopping Ads zwiększa nasz zasięg, a tym samym szanse na konwersje.
Finalną i bardzo skuteczną taktyką jest zbudowanie kampanii dynamicznej DSA (Dynamic Search Ads), która odpowiednio skonfigurowana może automatycznie stworzyć reklamy na te produkty, które posiadasz w kampanii Shopping Ads.
Dzięki temu będziesz mógł śledzić skuteczne słowa w obu kampaniach, szybciej uczyć się słów wykluczających i jednocześnie budować większy zasięg. W większości przypadków dobrą praktyką jest stosowanie dużo niższych stawek dla kampanii DSA jako tych mniej skutecznych w bezpośredniej sprzedaży, nie jest to jednak stałą zasadą.
Z kampanii tekstowych płyną natomiast wnioski w optymalizacji Shopping Ads. Tak samo jak w tradycyjnej kampanii w sieci wyszukiwania, analizuj konkurencje i najpierw staraj się podnosić budżet dzienny dla skutecznych kampanii, a dopiero potem stawki. Kolumna, której szukasz, nazywa się Udział w kliknięciach.
Wykorzystaj też wiedzę o listach słów wykluczających, bo one pomogą ograniczyć ten kontekst wyświetlania się reklam, który nie przynosił sprzedaży. Stale porównuj wyniki opisywanych w artykule kampanii tekstowych, DSA i Shopping Ads w zakresie raportu wyszukiwanych haseł i aktywnie stosuj wykluczenia we wszystkich trzech kanałach.

raport wyszukiwanych haseł i budować listy słów wykluczających

Testuj Smart Shopping
Jeśli masz duży asortyment, a znacznie mniej czasu na zarządzanie kampanią, przetestuj możliwości kampanii Smart Shopping. Kampanie te łączą standardowe kampanie Shopping Ads z możliwościami kampanii remarketingowych w sieci reklamowej Google, aby zwiększyć zasięgi oraz skuteczność na podstawie automatyzacji stawek i kierowania.
Checklista kampanii Shopping Ads
- Start -> zacznij od idealnie wdrożonej analityki, tytułów i opisów produktów.
- Plan -> wybierz odpowiednie produkty do kampanii (zamiast wszystkich dostępnych w sklepie!).
- Budowa -> buduj kampanie w sieci wyszukiwania na podstawie skutecznych słów kluczowych (konwersja, wolumen, konkurencyjność, koszt).
- Zasięg -> stwórz szeroką kampanię DSA, aby zwiększyć zasięg.
- Wykluczanie -> wykorzystaj szerokie listy słów wykluczających (np. zamek do drzwi a zamek błyskawiczny).
- Monitoruj -> analizuj udział w kliknięciach.
- Struktura -> przemyśl strukturę, dziel i zarządzaj grupami przez filtry i priorytety.
- Remarketing -> wykorzystaj możliwości remarketingu (oraz SEO).
Nie spodziewaj się efektu w kilka dni. Aby kampania „nauczyła się” odpowiedniego kierowania, możesz poczekać nawet 2–3 tygodnie. Pamiętaj również, że kampanie Smart mają wyższy priorytet niż zwykłe, czyli mogą spowodować spadki zasięgu i efektów w kampaniach Shopping Ads na Twoim koncie, jeżeli pokrywają się z nimi produktami.
Przewaga w mądrym zarządzaniu strukturą konta
Budując kampanie w sieci wyszukiwania, ważnym aspektem jest takie dzielenie słów w grupy reklam, aby trafnie dobierać do nich ich treści. W kampaniach Shopping Ads warto kierować się segmentacją produktów w kierunku od ogólnych do wąskich grup.
Takie podejście pozwala nie tylko na lepsze optymalizowanie stawek za pomocą automatycznych strategii ustalania stawek, ale również na łatwiejszą analizę raportów i dobór stawek ręcznych. Zbyt duża granulacja produktów może natomiast ograniczyć ich szanse, a zbyt mało danych – spowodować brak zmian stawek.
Kluczowe dla skutecznego dzielenia kampanii są etykiety. Oznacz nimi najlepiej sprzedające się produkty albo takie, które nie sprzedały się nigdy. Zarówno te, jak i wiele innych parametrów, np. nowości, produkty z atrakcyjną ceną lub przeciwnie – wysoką kwotą nabycia, będą pozwalały lepiej dobierać stawki.
Kampanie Shopping Ads możesz również dzielić tak, aby lepiej dobierać stawki w strategii Target ROAS (Return On Ad Spend), łącząc je z możliwościami priorytetów kampanii. Priorytety te umożliwiają np. ustawienie wysokich stawek dla kampanii reklamującej produkty na Dzień Babci i Dzień Dziadka, a niższych – dla tych samych produktów dla ich stałej kampanii.
Dzięki temu nasze kampanie automatycznie będą bardziej konkurencyjne w momencie aktywowania się w tym okresie. Jeśli połączymy to z odpowiednią strukturą, to możemy mieć osobne budżety i inne stawki na kampanie promujące nasze bestsellery z całego asortymentu, a inne dla naszych najważniejszych marek.
Sezon nakręca sprzedaż
Kampanie sezonowe potrafią stanowić większość obrotu w danym sklepie i choć nie możesz zapominać o reklamie konkretnych produktów przez cały rok, tak na wzrost zainteresowani...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ... i wiele więcej!