Autor: Maciej Musioł

Commercial director Poland w Adform. Prowadzeniem działań marketingowych w Internecie zajmuje się od 2000 roku, gdy rozpoczął pracę w IDMnet  (Internetowym Domu Mediowym net, jednej z wiodących sieci reklamy internetowej w Polsce) na stanowisku account managera. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał realizując strategie obecności w Internecie m.in. dla: BZWBK SA, Empik.com, Emax SA, BPH SA. 
Obecnie w Adform, niezależnej firme technologicznej oferującej kompleksową platformę Programmatic  dla domów mediowych, reklamodawców i wydawców, zarządza współpracą z wydawcami i klientami  w regionie CEE, zajmuje się kompleksową strategią rozwoju i wdrożeniami produktów wydawniczych – SSP (supply side platform) i DMP (data management platform) oraz rozwiązaniami DSP.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dokąd zmierza reklama programmatyczna w 2024 r. – Między open market a stałą ceną. Ewolucja powierzchni, kosztów i targetowania

Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 stworzy wiele nowych szans w obszarze inwestycji mediowych. W artykule wybraliśmy i opisaliśmy te, które powinny wzmocnić pozycję konkurencyjną firm, jeśli odpowiednio szybko odnajdą się w nowych rozwiązaniach. Warto zgłębić te perspektywy, aby skorzystać z pełnego potencjału oferowanych możliwości i nie przegapić trendów, które już wkrótce mogą stać się rynkowym standardem.

Czytaj więcej

Jak ustawić pierwszą kampanię programmatic od A do Z?

Programmatyczny model zakupu kampanii internetowych jest już obecny w strategiach digitalowych u większości marketerów w Polsce. Część z nich wspiera się agencją reklamową, inni z powodzeniem wdrażają strategię in-house. Jak więc podejść obecnie do kwestii programmaticu i na co zwrócić uwagę, planując kampanie programmatyczne?

Czytaj więcej

Jak wybrać platformę zakupu programmatycznego w zależności od budżetu reklamowego

Pandemia mocno przyspieszyła digitalizację całych sektorów gospodarki, które do tej pory wdrażały zmiany cyfrowe wolno lub wcale. Zwróciła również uwagę marketerów na sposoby promocji i narzędzia, które do tej pory nie były szeroko wykorzystywane.

Czytaj więcej

Trendy na rynku programmatic 2021/2022 – private deale, świat bez cookies i cross-media

Poprzedni rok 2020, mimo zawirowań związanych z COVID-19, potwierdził skuteczność działań marketingowych realizowanych w modelach programatycznych.  

Czytaj więcej

Jak dobrać platformę programmatic w zależności od budżetu reklamowego

Według danych eMarketera globalne wydatki na programmatic buying wzrosną w tym roku o 29%. Kolejne lata nie powinny być gorsze, a prognozy zakładają dalszy wzrost budżetów odpowiednio o 19% w 2022 r. i 16% w 2023 r. To bardzo dobry wynik jak na relatywnie popularną i obecną na rynku od niemal dwunastu lat metodę zakupu cyfrowych mediów.

Czytaj więcej

Model programmatic – kilka dobrych praktyk i jedna złota zasada prowadzenia skutecznej kampanii

Programatyczny model zakupu kampanii internetowych jest obecny w strategiach digitalowych u większości marketerów w Polsce. Jednak zanim przystąpimy do realizacji jakiejkolwiek kampanii, kluczowe jest jej odpowiednie zaplanowanie. Chodzi o zdefiniowanie grupy docelowej, powierzchni reklamowej oraz opracowanie kreacji. Planując kampanię, warto również zastanowić się  mierzalnymi celami naszej komunikacji – tzw. KPI (key performance indicator).  Pozwoli nam to w pełni wykorzystać zalety programmaticu, czyli  min. możliwość optymalizacji kampanii w trakcie jej trwania, wykorzystanie danych własnych (1st paty), jak i danych partnerów zewnetrznych (3rd party), a także pozwoli wybrać spośród bogatych narzędzi targetowania reklamy.

Czytaj więcej

Zakupy bez oglądania, czyli ostrożnie z remarketingiem

Marketingowiec w sieci nie ma łatwo. Polski konsument chce decydować sam, zaś reklamę uważa za zło konieczne. Sygnał jest jasny: aktywność ograniczona do wysyłania komunikatów nie wystarczy do zbudowania relacji z klientem.

Czytaj więcej

W pułapce koncentracji na celach sprzedażowych. Czy kampanie brandingowe w programmaticu mogą je wspierać?

Programatyczny model zakupu na stałe zagościł w krajobrazie marketingu internetowego w Polsce. Według szacunków domu mediowego Zenith w tym roku prawie 40% reklamy display będzie kupowane właśnie w tym modelu. Daje on duży potencjał analityczny, głównie dzięki łatwości wykorzystywania danych zewnętrznych i własnych danych reklamodawcy oraz szerokich możliwościach retargetingu. Sprzyja to wykorzystaniu programmatica do kampanii sprzedażowych.

Czytaj więcej

Internet w czasie Programmatic

Udział zakupu Programmatic w internetowych kampaniach reklamowych w USA przekroczył już 60%, w Polsce według naszych szacunków, w tym roku wyniesie ok. 20% wszystkich kampanii display i jest jednym z najbardziej dynamicznie rosnących segmentów reklamy internetowej. Planując kampanie w modelu RTB, trzeba podjąć klika kluczowych decyzji, które będą miały potem wpływ na uzyskane wyniki, zaczynając od celu kampanii i budżetu, a kończąc na analizie otrzymanych po kampanii raportów.

Czytaj więcej

Progammatic advertising w czterech krokach – jak zaplanować, ustawić i zmierzyć kampanię RTB

Programmatic advertising na stałe wszedł do kanonu działań marketerów i nic dziwnego – jego udział w kampaniach display (w tym wideo) w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 28% (dane IAB Polska). Wydaje się, że to sporo, jednak w Europie Zachodniej wynik ten zbliża się do 50%, co oznacza, że w Polsce ten model zakupu kampanii internetowych (w sumie nie tylko internetowych, ponieważ w modelu programatycznym można również zakupić kampanie DOOH czy prasę tradycyjną) będzie prawdopodobnie dynamicznie rósł. Taki model zakupu wraz z precyzyjną analityką pozwala znacząco podnieść efektywność komunikacji, co dostrzegli reklamodawcy, przeznaczając na działania programatyczne coraz większe budżety.

Czytaj więcej