Progammatic advertising w czterech krokach – jak zaplanować, ustawić i zmierzyć kampanię RTB

Temat numeru

Programmatic advertising na stałe wszedł do kanonu działań marketerów i nic dziwnego – jego udział w kampaniach display (w tym wideo) w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 28% (dane IAB Polska). Wydaje się, że to sporo, jednak w Europie Zachodniej wynik ten zbliża się do 50%, co oznacza, że w Polsce ten model zakupu kampanii internetowych (w sumie nie tylko internetowych, ponieważ w modelu programatycznym można również zakupić kampanie DOOH czy prasę tradycyjną) będzie prawdopodobnie dynamicznie rósł. Taki model zakupu wraz z precyzyjną analityką pozwala znacząco podnieść efektywność komunikacji, co dostrzegli reklamodawcy, przeznaczając na działania programatyczne coraz większe budżety.

W Polsce również zmienia się model zakupu kampanii programatycznych – jeszcze w 2016 r. 70% kampanii tego typu było kupowanych w modelach otwartej aukcji (ustalamy maksymalną cenę CPM, jaką jesteśmy w stanie zapłacić i licytujemy poszczególne powierzchnie), 30% w modelu PMP (private marketplace – stała cena, ustalamy z wydawcą cenę CPM zakupu reklamy, a także formaty reklamowe i czas trwania takiej kampanii – taki deal jest widoczny tylko dla nas). 

POLECAMY

W tym roku udział zakupu kampanii programatycznych w modelu PMP przekroczy 50%, a dla kampanii wideo wyniesie zapewne 80%. Oznacza to, że znacząco wzrosła jakość powierzchni dostępna w modelach programatycznych. Wydawcy wystawiają do nich również powierzchnie premium, ale limitują jej dostępność do wybranych klientów oraz cenę, po jakiej ją wystawiają, właśnie za pomocą private deal. 

 

Przepowiadano, że dynamiczne wzrosty udziału kampanii RTB w reklamie internetowej może zahamować wdrożenie RODO i rzeczywiście po 25 maja zaobserwowaliśmy kilkunastoprocentowe spadki wydatków w tym modelu zakupu. Jednak wydaje się, że wydawcy, klienci i firmy technologiczne dobrze przygotowały się do tego procesu i obecnie widzimy, że dynamika wzrostu RTB wróciła do prognozowanych przez nas wartości. Pojawiły się natomiast różnice w kwestii podejścia do analityki i targowania reklamy – jeden z głównych graczy na rynku Google postanowił praktycznie uniemożliwić analizowanie kampanii prowadzonych na swoich powierzchniach za pomocą zewnętrznych systemów mierzących, co z kolei spowodowało, że marketerzy nie mają pełnej informacji na temat efektów prowadzonych przez siebie działań (więcej o kwestii analityki w kampaniach RTB w punkcie 2). 

Jak podejść obecnie do kwestii programmatic advertising, na co zwrócić uwagę, planując kampanie programatyczne? 

Paradoksalnie najlepiej zacząć od końca, czyli zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć i jak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy