Co ciekawe, fenomen influencer marketingu znajduje swoje odbicie w wielu koncepcjach i teoriach naukowych – w większości dość klasycznych:
POLECAMY
- Efekt samej ekspozycji Roberta Zajonca – polega na tym, że im częściej coś widzimy, tym bardziej to lubimy, więc im częściej widujemy danego influencera, tym bardziej stajemy się do niego pozytywnie nastawieni.
- Konformizm Solomona Asha i połączony z nim społeczny dowód słuszności – jeśli kanał ma już milion subskrybentów to przecież „musi” być wartościowy i fajny.
- Autorytet Stanleya Milgrama – influencer to charyzmatyczny lider, czyli osoba, za którą chcemy podążać i której chcemy słuchać.
- Teoria społecznego uczenia się Alberta Bandury (modelowanie) – korzystamy z poleceń influencera, ponieważ naśladujemy jego zachowanie.
- Afiliacja – potrzeba przynależności do społeczności, którą tworzy influencer.
- Konwergencja symboliczna Ernsta Bormanna – tworzenie się fantazmatów grupotwórczych w społeczności zrzeszonej wokół influencera (zwroty i pojęcia rozumiane tylko przez członków grupy wpływają na silniejsze relacje).
- Efekt halo – transferujemy afekt z jednej obserwowanej cechy na pozostałe, dlatego produkt pokazany przez lubianego influencera będzie kojarzył się pozytywnie.
- Równowaga poznawcza – chcemy zgadzać się z tymi, których lubimy.
- Utożsamianie nadawcy z autorem – przypisujemy pewne poglądy i przekonania osobie, która je wygłasza (nawet jeśliwiemy, że nie jest autorem tych...
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
- 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ... i wiele więcej!