Optymalizacja
Realizacji celu założonego przez reklamodawcę ma służyć optymalizacja kampanii. Klasyczne podejście do optymalizacji polega na przenoszeniu budżetów z kanałów, których wyniki nie są satysfakcjonujące (tj. koszt konwersji przekracza dopuszczalne CPA) i zwiększaniu inwestycji w bardziej rentowne źródła ruchu.
POLECAMY
Takie podejście generalnie jest uzasadnione. Jest oczywiste, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na kampanie, które nie przynoszą żadnych efektów, i należy skupić się na tych, które przynoszą zyski.
Okazuje się jednak, że przy optymalizacji źródeł ruchu przynoszących konwersje ocena ich opłacalności oparta na prostym porównaniu CPA w tych źródłach może doprowadzić do błędnych decyzji. Lepsze wyniki może często przynieść zwiększanie wydatków w kanałach o gorszym CPA, przy jednoczesnym ograniczaniu tych najbardziej rentownych.
Przykład takiej sytuacji ilustruje tab. 1. Reklamodawca postanowił ograniczyć wydatki w kanale z najwyższym CPA (social media) i zwiększyć inwestycje w SEM, którego rentowność była znacznie lepsza. Doprowadziło to do spadku łącznej liczby konwersji bez zmiany łącznego CPA. Poprawę wyników przyniosło działanie odwrotne, czyli podniesienie stawek w najdroższym kanale, a obniżenie w tym, w który CPA było niższe.
Takie zachowanie kampanii wydaje się z pozoru sprzeczne z intuicją.
Ko
...- 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ... i wiele więcej!