Autor: Witold Wrodarczyk

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Założyciel i dyrektor operacyjny agencji Adequate Interactive Boutique. Doradca inwestycyjny. Certyfikowany specjalista Google AdWords, Analytics i DoubleClick. Ekspert w dziedzinie optymalizacji portfolio kampanii reklamowych i modelowania atrybucji. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego sprzedaż nie rośnie, skoro mamy tyle konwersji?

Czy zdarzyło Ci się, że Twoje kampanie generowały doskonały ROAS, mnóstwo konwersji, ale nie przekładało się to na wzrost sprzedaży firmy? Dlaczego niektóre kampanie są skuteczne tylko w raportach? Czy to raporty zawierają nieprawdziwe dane, czy to może my je niewłaściwie interpretujemy i wyciągamy błędne wnioski?

Czytaj więcej

Atrybucja w google analytics 4

Google Analytics 4 wprowadza odmienne zasady atrybucji w porównaniu z Universal Analytics. W GA4 pojawiają się nowe raporty i wymiary, co przy pierwszym zetknięciu może być nieco przytłaczające. Spróbujmy oswoić się z nową terminologią i zrozumieć, co się za nią kryje.

Czytaj więcej

Analityka 2022. Czy jesteśmy gotowi?

Zmiany technologii, otoczenia prawnego i zachowania użytkowników od dawna wymuszają ewolucję metod i narzędzi analitycznych. Wydaje się jednak, że najbliższe lata przyniosą nam coś więcej, niż tylko rozbudowę narzędzi i wzrost liczby mierzonych wymiarów i metryk. Czego możemy się spodziewać? I jak przygotować się na zmiany?

Czytaj więcej

Wojna o dane i prywatność

Jesteśmy świadkami trwającej od kilku lat rewolucji w podejściu do prywatności w sieci, która potrwa jeszcze parę kolejnych. Są to zmiany w naszej świadomości, regulacjach prawnych i technologii. Na czym polegały te zmiany? Czy reklamodawcy powinni się ich obawiać? I przede wszystkim, jak powinni się do nich dostosować?

Czytaj więcej

Rewolucja server-side Google Tag Managera

W połowie sierpnia 2020 r. w Google Tag Managerze pojawił się nowy typ kontenera – server-side. Ta nowość, udostępniona w formie otwartej bety, to nie tylko odświeżona wersja znanego od dawna narzędzia. Dla Google Analytics i systemów śledzenia konwersji wprowadzenie wspomnianego rozwiązania to najprawdopodobniej najistotniejsza wiadomość w tym roku, która zwiastuje przełomową zmianę jakości przetwarzanych danych.

Czytaj więcej

Reklama w czasach pandemii

Epidemia COVID-19 wywołała w gospodarce zaburzenia na skalę niespotykaną od wielu lat. Takie czasy wymagają szybkich decyzji i podejmowania działań dostosowanych do nowej rzeczywistości. Jak nigdy konieczna jest redukcja nadmiernych kosztów. Potrzebne są niestandardowe rozwiązania, ale przyda się też wiele znanych i sprawdzonych metod – wystarczy przestać je ignorować. 

Czytaj więcej

Czy warto zaprzyjaźnić się z Facebook Attribution?

Facebook, który na rynek reklamy online wszedł klika lat po Google, przez długi czas nadrabiał opóźnienia technologiczne w stosunku do starszego konkurenta. System reklamowy i analityczny Facebooka, z początku nieskomplikowany, z czasem stał się rozbudowanym i zaawansowanym narzędziem dla marketerów. I choć pozycja Google Analytics wydaje się niezagrożona, to w niektórych aspektach Facebook wyprzedził swojego konkurenta i zaoferował rozwiązania potrafiące więcej niż te dostępne w Google. Facebook Attribution, mimo że jeszcze nie może zastąpić Google Analytics, jest z pewnością narzędziem, z którym powinieneś się zaznajomić – nawet jeśli Twoja obecność w mediach społecznościowych jest ograniczona.

Czytaj więcej

Atrybucja idealna – czy to już?

Ścieżki wielokanałowe i modelowanie atrybucji już od dawna nie są nowością. W miarę jak zaczęliśmy zbierać coraz więcej danych na temat ścieżek konwersji i interakcji, które się na nią składają, proces konwersji stał się dla nas bardziej zrozumiały. Z drugiej strony można mieć wrażenie, że pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi. Jednym z nich jest pytanie o idealny model atrybucji. Który z modeli jest najlepszy? W jaki sposób wybrać model, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom? I co to w ogóle oznacza?

Czytaj więcej

Źródła akwizycyjne w google analytics

Raport źródeł ruchu (źródło/medium) jest zazwyczaj jednym z pierwszych, do którego zagląda się w Google Analytics. Widać w nim to, co najistotniejsze – skąd witryna pozyskuje ruch i jak przekłada się on na konwersje. Mimo ciągłej rozbudowy narzędzi oferowanych przez Google Analytics raport ten wciąż pozostaje podstawowym źródłem informacji dla każdego menedżera e-commerce. Z tego powodu warto zadbać, by znajdowały się w nim właściwe dane.

Czytaj więcej

Podstawy portfolio biddingu

Celem kampanii efektywnościowych jest zazwyczaj osiągnięcie, jak największej liczby konwersji przy zachowaniu satysfakcjonującego kosztu konwersji (CPA). Niektórzy reklamodawcy, których budżet reklamowy nie jest elastyczny, będą starali się uzyskać jak najwięcej konwersji w ramach określonego budżetu, czyli wydania określonej sumy pieniędzy z jak najniższym CPA.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z ograniczonym budżetem?

Jeśli uważasz, że Twój budżet marketingowy jest zbyt niski, to wiedz, że należysz do bardzo licznego klubu. Praktycznie każda firma, niezależnie od skali działania, w pewnym momencie napotyka ograniczenie środków finansowych dostępnych na reklamę. Jak radzić sobie z tą sytuacją? Oto kilka wskazówek. 

Czytaj więcej