Jak zaprząc sztuczną inteligencję do analizy danych?

Temat numeru

Czy sztuczna inteligencja jest rzeczywiście inteligentna?Jeżeli tak jak ja jesteś fanem filmów Marvela, to na pewno kojarzysz jednego z głównych bohaterów serii Avengers, Tony’ego Starka i jego wirtualnego asystenta o imieniu J.A.R.V.I.S. Wizja wsparcia człowieka przez sztuczną superinteligencję powoli staje się rzeczywistością. I chociaż obecnej technologii wiele brakuje do wspomnianej fabuły kinowej, to warto wiedzieć, o czym tak naprawdę dzisiaj rozmawiamy – z podkreśleniem słowa „dzisiaj”.

Temat sztucznej inteligencji, który od kilku miesięcy odmieniany jest przez wszystkie przypadki, to nic innego jak modele DaVinci czy ChatGPT, które zostały udostępnione nam w formie otwartych API. Ten ostatni jest niesamowitą aplikacją, która bije rekordy popularności, osiągając bazę miliona użytkowników w zaledwie 5 dni – dla porównania tak „przełomowym” na swoje czasy aplikacjom, jak Spotify czy Facebook, zajęło to co najmniej 2,5 miesiąca (rys. 1)!

POLECAMY

Rys. 1. Droga najpopularniejszych aplikacji do miliona użytkowników.
Źródło: https://bit.ly/omp-statista


Z pewnością świadczy to o rewolucji, jakiej jesteśmy świadkami. Pozostaje pytanie – czy ChatGPT można już dzisiaj nazwać supersztuczną inteligencją znaną z filmu Iron Man? Pytanie wydaje się zasadne, zwłaszcza w zakresie analizy danych, która jest bardzo trudnym elementem prowadzenia biznesu, a którą moglibyśmy wykonywać właśnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy rozróżnić dwa pojęcia: wiedza i inteligencja. W przypadku człowieka jest to bardzo łatwo wytłumaczyć na przykładzie ludzi o specyficznym i rzadkim spektrum autyzmu tzw. sawantów. Są to osoby szczególnie uzdolnione pod względem megapamięci. Takim człowiekiem był bohater filmu pt. Rain Man, na której bazuje fabuła i obrazuje postać Kima, który w swoim życiu przeczytał i nauczył się na pamięć kilkunastu tysięcy książek (tak, tysięcy). Zapamiętywał automatycznie wszystko, co przeczytał, a robił to bardzo szybko – był w stanie jednocześnie czytać dwie książki z prędkością 200 stron na godzinę. 

Rys. 2. Obrazowe pokazanie różnicy między wiedzą a inteligencją płynącą z doświadczenia. Źródło: https://bit.ly/omp-vs

Pomyślisz – niewiarygodne… natomiast jest w tym wszystkim pewien haczyk. Kim nie potrafił zrozumieć tego, co czyta. Zapamiętywał, ale nie potrafił połączyć ze sobą informacji. Dużo pamiętał, ale był w stanie odpowiedzieć na pytanie jedynie w kontekście tego, co przeczytał – dopasowując pytanie do tego, co ma w pamięci. Miał iloraz inteligencji znacznie poniżej średniej. Jednym słowem – bardzo dużo wiedział, ale nie był inteligentny (nie potrafił wykorzystać tej wiedzy) (rys. 2).
Obecnie z ChatGPT jest bardzo podobnie. Sztuczna inteligencja, z którą obecnie mamy do czynienia, bazuje na wielkich modelach językowych. Cechą takich algorytmów jest to, że p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy