Jak budować digitalowe historie? Storytelling w praktyce e-marketera 2022

Temat numeru

Doskonale pewnie pamiętasz, jak wiele niewiadomych pojawiło się wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Szczególny niepokój odczuwały wówczas m.in. osoby, które kupiły lub zamierzały właśnie kupić nowe auto. Obawiały się, czy utrzymają zatrudnienie i będą np. w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. I do takich klientów na rynku amerykańskim trafiła wówczas opowieść przygotowana przez markę Ford.

W wykorzystującej YouTube’a kampanii „Built to Lend a Hand”, marka Ford w winietowy i emocjonalny sposób opowiadała swoją ponadstuletnią historię, przypominając, jak pomagała Amerykanom w trudnych i kryzysowych czasach. Produkowała więc np. czołgi dla wojska podczas II wojny światowej, sprzęt i samoloty do gaszenia pożarów czy walki ze skutkami huraganów, teraz zaś uruchomiła produkcję respiratorów, by ratować chorych na koronawirusa. Historia ta była początkiem akcji pomocowej dla klientów, którzy obawiali się niepewnej sytuacji finansowej. Ford wyciągał do nich pomocną dłoń, oferując 6-miesięczny okres zawieszenia spłaty zobowiązań.
Pamiętasz też pewnie moment, kiedy pandemia na stale zagościła już w naszym życiu, zmieniając przez lockdowny realia pracy i edukacji. To wtedy marka Apple stworzyła opowieść wideo pt. „The whole working from home thing”. Film dystrybuowany w kanałach SoMe w humorystyczny sposób ilustrował „nową normalność”, a jednocześnie nienachalnie ukazywał rolę marki w rozwijaniu osobistej kreatywności czy produktywności w warunkach pracy zdalnej.

POLECAMY

Dlaczego warto sięgać po opowieści?

Historie i opowieści świetnie się sprawdzają w trudnych czasach, dając nadzieję i przywracając poczucie sensu. Pozwalają też dzielić się wspólnymi doświadczeniami i wartościami. Ale ich zastosowanie jest o wiele szersze i możesz ich...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy