VIP – 10 pytań do profesora Dariusza Dolińskiego

VIP – 10 PYTAŃ DO...

O psychologii, perswazji i decyzjach konsumentów w internecie i nie tylko… – prof. Dariusz Doliński w rozmowie z red. prowadzącym Arturem Maciorowskim.


Profesor Dariusz Doliński – profesor nauk humanistycznych i członek rzeczywisty PAN, pracuje na Uniwersytecie SWPS, specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych oraz w psychologii emocji i motywacji. Jest autorem ok. 300 publikacji, m.in. takich, jak Psychologia wpływu społecznego, Psychologiczne mechanizmy reklamy czy Sto technik wpływu społecznego.

POLECAMY

Artur Maciorowski, „Magazyn Online Marketing”: Szanowny Profesorze, w kontekście koncepcji myślenia szybkiego i wolnego przedstawionej przez laureata Nagrody Nobla, Daniela Kahnemana, jak Pan ocenia zdolność współczesnego konsumenta do podejmowania racjonalnych decyzji zakupowych w obliczu ogromnej ilości informacji i presji czasu?
Prof. Dariusz Doliński:
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że ludzie w zupełnie odmienny sposób podejmują decyzje w odniesieniu do różnych grup produktów. O’Toole zakłada, że z jednej strony decyzje różnią się stopniem zaangażowania klienta w proces zakupu, a z drugiej – przewagą procesów emocjonalnych nad racjonalnymi i odwrotnie. Jeśli skoncentrujemy się zatem np. na zakupach pralki, to decyzje podejmowane są z dużym zaangażowaniem, bo produkt jest drogi i będzie determinował jakość naszego życia przez klika, a może kilkanaście lat. Zakup ten ma przy tym charakter racjonalny, bo analizujemy takie informacje, jak programy, które ma pralka, długość gwarancji, zużycie wody i prądu itd. To jest dobry przykład myślenia wolnego. I dobrze, że tak jest, bo myślenie wolne zapobiegnie tu poważnym kło...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy