Po pierwsze, nie zawsze dana kampania jest jedyną aktywną komunikacją marki w czasie jej emisji – w tym przypadku pojawia się trudność w rozdzieleniu wpływu różnych czynników. Po drugie, na poziom sprzedaży wypływają czynniki pozakampanijne, jak chociażby działania konkurencji czy mechanizmy promocji w miejscach sprzedaży. Oczywiście, tak złożony system naczyń połączonych środowiska komunikacji marek nie jest nową rzeczywistością. Nawigatorem w tych dylematach są różne metody analityczne określające wpływ użytych mediów na sprzedaż.
POLECAMY
Modelowanie atrybucji pomaga w przypadku kompleksowej strategii, która działa zarówno w górnych, środkowych, jak i dolnych etapach ścieżki konsumenta, oraz gdy miejscem sprzedaży jest online. W takim przypadku możesz m.in. określić, jak działania świadomościowe też atrybuują do konwersji na stronie, czyli de facto sprzedaży.
Modelowanie ekonometryczne umożliwia ocenę poziomu korelacji większości narzędzi marketingowych (online i offline) na sprzedaż ogólną. Dodatkowo, w przypadku tego typu metody możesz uwzględnić czynniki zewnętrzne, jak komunikacja konkurencji czy zmiany cen produktu. Ograniczeniami we wdrożeniu takiej metody analitycznej jest wymóg wielkości badanej kampanii oraz koszt badania, liczony w dziesiątkach tysięcy złotych.
Wyzwanie, jakie się pojawia, to niezwykle duża fragmentaryzacja wskaźników mediowych. Jednym z przykładów jest brak prawdziwie wspólnego mianownika między światem offline a online. Ten pierwszy, np. w telewizji bazuje na GRP – Gross Rating Point (wartość określająca oglądalność), zaś drugi w internecie na CPM – Cost Per Mile (wartość określająca liczbę kontaktów). Dodatkowo sam CPM, niesie z sobą kolejne wyzwania, ponieważ ten sam w... |
- 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ... i wiele więcej!