Cała prawda o algorytmie Facebooka – co robić, by zwiększać zasięgi organiczne?

Temat numeru

Rosnąca inflacja sprawia, że nawet dobrze prosperujące firmy muszą uważnie wydawać każdą złotówkę – także tę, która jest przeznaczona na działania marketingowe. Czy w 2023 r. można zwiększyć zasięgi na Facebooku bez reklamy, organicznie? Oczywiście. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić!

Social media z roku na rok bardziej się zmieniają i myli się ten, kto myśli, że odnaleziony kilka lat temu przepis na sukces na Facebooku zadziała również dzisiaj. Zmienił się algorytm, użytkownik oraz uwarunkowania. Mimo wszystko wiele osób wciąż chce wierzyć, że to medium jest złe, a nie ich niedostosowane do niego działania (zob. tab. 1).
 

POLECAMY

Tab. 1. Mity na temat Facebooka. Źródło: opracowanie własne
MIT PRAWDA WYJAŚNIENIE
Facebook ucina zasięgi

Raz zrobisz reklamę – musisz już robić reklamy, bo posty tracą zasięgi
Zasięgi na Facebooku naturalnie maleją Kilka lat temu konkurencja na Facebooku była mniejsza, niż jest dziś. Treści jest więcej, a doba odbiorców nie uległa wydłużeniu, dlatego platformy muszą żonglować contentem tak, by nie tylko utrzymać uwagę użytkownika, ale i odpowiednio często pokazywać mu reklamy, treści z proponowanych stron i grup oraz dawać to, co już zna i lubi, by chciał oglądać całą resztę 
Działania organiczne są nieskuteczne Działania organiczne bez strategii komunikacji są nieskuteczne Osoby stawiające takie zarzuty często nie nadążają za trendami i nie mają żadnej strategii działań. Nie chcą zmienić swojej komunikacji i dostosować jej do potrzeb coraz bardziej wymagającego użytkownika – a social media to dialog, nie monolog. Skuteczne działania organiczne wymagają czasu, kreatywności i polotu – słowem, więcej wysiłku niż posty wspierane reklamą. Bez strategii w organicu ani rusz!
Facebook się kończy, nie warto tu działać  Widać odpływ użytkowników z Facebooka, ale to wciąż jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych w Pol...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy