Audyt SEO krok po kroku – co musisz, co powinieneś, a co warto robić, by zwiększać widoczność serwisu na kluczowe frazy?

Temat numeru Audyt w e-marketingu

Analizując serwis pod kątem przeprowadzanego audytu SEO, jednym z etapów jest właściwyw dobór słów kluczowych. No tutaj Ameryki się nie „przykryje”. Łatwo jest, kiedy takie słowa kluczowe otrzyma się od klienta, gorzej powie on „zdaję się na Waszą wiedzę i doświadczenie”.

1. Słowa kluczowe, ogon i dodatkowe podstrony

a. Mały gracz

Pan Zenek, który prowadzi sklep z biżuterią, zna konkurencję, rynek, perfekcyjnie podaje nam wszystkie dane. I otrzymujemy następujące słowa kluczowe: pierścionki, brylanty, złoto białe, obrączki ślubne itd. Wszystko pięknie podane, tylko że SEO-wiec zaczyna łysieć (osiwiał przy pierwszym słowie kluczowym). W tym momencie należy udać się do pana Zenka i wytłumaczyć, że słowa generyczne (pojedyncze) dadzą mu ruch, ale nie będzie on koszerny, czyli nie będzie konwertował. Osoby wpisujące słowo generyczne do wyszukiwarki po pierwsze, same nie wiedzą, czego szukają, po drugie, mogą szukać jedynie definicji, po trzecie – zanim się przebijemy na taką frazę do topów, miną lata (świetlne dla nowo uruchamianego sklepu).

POLECAMY

Dlatego grzecznie, acz stanowczo, sugerujemy potencjalnemu klientowi w audycie rozbudowę słów kluczowych, a tym samym zmiany w architekturze jego serwisu – po to, aby pozyskać więcej ruchu na większą liczbę słów kluczowych, które będą stanowić długi ogon.

I tak grupujemy słowa kluczowe na dwie grupy:

  • rozbudowa serwisu pod kątem zwiększenia liczby kategorii,
  • przygotowanie pola do napisania artykułów na blog.

Rys. 1. Pierścionki – filtry

 

Rys. 2. Pierścionki – analiza

 

Rys. 3. Pierścionki – answerthepublic

 

Analizując przyk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy