5 lekcji strategii i marketingu. Od Trenta Reznora i Nine Inch Nails

Temat numeru

Kto inny, jeśli nie artysta, może sprawić, że marketing i strategia staną się sztuką? Crowdsourcing, user-generated content, model freemium, marketing doświadczeń… to tylko kilka koncepcji, które Trent Reznor w pionierski sposób połączył ze swoją twórczością.

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, kim jest Trent Reznor – jego najważniejszy muzyczny projekt to Nine Inch Nails, zespół na styku różnych gatunków, który zrewolucjonizował (i szokował) scenę muzyczną lat 90. Zawsze przełamywał schematy – w treści, formie, wyrazie. 
Sam Reznor, nawet w chwilach odpoczynku od Nine Inch Nails, współpracował z innymi artystami jako producent oraz komponował muzykę do wielu znanych Wam filmów: Gone Girl, The Girl With a Dragon Tattoo czy The Social Network, za który nawet otrzymał Oscara.
Co dokładnie Reznor zrobił lepiej i inaczej od innych poza samą muzyką, czego moglibyście się od niego uczyć?

 

POLECAMY

Rys. 1. Nine inch nails Live


Lekcja 1. Marketing doświadczeń

Nine Inch Nails od samego początku działalności stawiało na przeżycia, a nie wyłącznie na samą muzykę. Z początku było to bazowanie na kontrowersji, co Reznor manifestował w znakomitych wideoklipach i na koncertach.
Ale prawdziwie przełomowy był rok 2007 i premiera płyty Year Zero. To album koncepcyjny prezentujący dystopijną wizję przyszłości. Reznor poczuł, że sama historia zasługuje na coś więcej niż tylko muzykę. Zdecydował się na zaprojektowanie interaktywnej gry, w ramach której pomysłowo bawił się z fanami. 
Przed premierą do sieci wyciekły wskazówki dotyczące Year Zero, w realu zespół podrzucał na koncertach pendrive’y z próbkami muzyki. Pojawiły się murale, plakaty, rozsyłano e-maile i zachęcano do rozwiązywania zagadek – wszystko to w powiązaniu z zawartością albumu.
Najwierniejsi fani, którzy rozwiązali zagadkę, trafili w nagrodę na sekretny koncert zespołu. Odwdzięczyli się tuż po premierze, windując Year Zero na drugie miejsce amerykańskiej listy najlepiej sprzedających się albumów.
 

Zapamiętaj

Dzieło czy produkt są najważniejsze. Ale nie ignoruj otoczki. Ludzie chcą doznań i przeżyć, prawdziwych doświadczeń, które mogą zachować jako wspomnienia.
//vimeo.com/5484260


Lekcja 2. Model „za darmo”

Premiera Year Zero okazała się bolesnym doświadczeniem dla Reznora. Wytwórnia Universal Music Group chciała pobierać dodatkową opłatę od fanów w Australii, tylko dlatego, że w ramach kampanii krążek zmieniał swój kolor pod wpływem ciepła.
Dlatego kolejny album Nine Inch Nails wydany został na ich własnych warunkach – w kilku różnych formatach i formach, ale co najważniejsze – na licencji Creative Commons. 
Część albumu została udostępniona za darmo i wrzucona na torrenty. A przypomnę, że były to czasy przed Spotify. Wersja kolekcjonerska za 300 dolarów w liczbie 2500 kopii wyprzedała się w trzy dni!
Kilka miesięcy później, bez żadnej zapowiedzi i promocji, ukazał się kolejny longplay – The Slip – który był już do pobrania całkowicie za darmo, dla wszystkich i także na licencji Creative Commons. Pobrany prawie półtora miliona razy, trafił w wersji fizycznej do sprzedaży i... i tak przyniósł niezły zysk.

 

Rys. 2. Nine Inch Nails – The Slip 


 

Zapamiętaj

Niezależność biznesowa bywa ryzykowna, ale daje duże pole do eksperymentów, jeżeli ma się wierną i oddaną społeczność. A na modelu „za darmo” także można zarabiać.


Lekcja 3. User-generated content i crowdsourcing

Angażowanie fanów przez proste gry to dla Trenta Reznora było za mało. Dlatego wydając album Ghosts, zaprosił fanów do wizualnego zinterpretowania zawartej na nim muzyki i podzielenia się rezultatem z innymi. Słowem: ogłosił festiwal filmowy oparty na twórczości fanów.
W przypadku albumów Year Zero i The Slip zachęcił wszystkich do remiksowania utworów dostępnych w wersji źródłowej na specjalnej stronie, a w 2009 r. wypuścił do sieci 400 GB surowych nagrań wideo z trzech koncertów. Efekt? Tłum utalentowanych fanów stworzył z tego materiału trzyczęściowy dokument, wychwalany przez prasę i wyświetlany w kinach na całym świecie.
 

Zapamiętaj

Współtworzenie i crowdsourcing to słowa, które musisz znać, i umiejętności, których musisz się nauczyć, bo Twoim najlepszym partnerem i współtwórcą może okazać się społeczność.


Lekcja 4. Wyjście ze st

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy