Dołącz do czytelników
Brak wyników

WWW i webwriting w praktyce: jak tworzyć angażujący content i formatować treści na stronach WWW?

Artykuł | 19 kwietnia 2019 | NR 35
0 457

Internetowi odbiorcy nigdy nie lubili czytać i trudno ich za to winić. Ekrany szybciej męczą oczy, a sama lektura trwa dłużej niż w przypadku papieru. Stąd internet się ogląda, a teksty w nim – skanuje. Co z tego wynika? Jakich zasad stylistycznych się trzymać? Jak pisać, aby chciano nas czytać i aby wyszukiwarki polubiły właśnie nasze treści? Zapraszam do lektury!

Pisząc tekst, który ukaże się drukiem, kontrolujemy czytelnika. Wiemy, z czym i w jakim porządku zapozna się w trakcie lektury. Dzięki temu możemy konsekwentnie rozwijać swoją myśl, prezentować i rozważać kolejne argumenty, wprowadzać dodatkowe, urozmaicające wątki. Tworząc treści na potrzeby internetu, nie mamy podobnego komfortu.

POLECAMY

Teksty w sieci czytamy inaczej niż te na papierze. Jakob Nielsen, autor słynnych badań na ten temat, powiedziałby nawet, że nie czytamy ich wcale. Przebiegamy wzrokiem po stronie, spoglądamy na wybrane fragmenty, po czym błyskawicznie biegniemy dalej. 50 milisekund – tyle zajmuje wyrobienie sobie opinii na temat tekstu i podjęcie decyzji, czy warto się z nim zapoznać.

Z drugiej strony webwriting opiera się także na nieustannym dbaniu i optymalizacji tekstów. Ich pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania wzrośnie, jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie treści na całej stronie internetowej.

Problem polega więc na znalezieniu złotego środka – balansu, który sprawi, że nasze teksty spodobają się zarówno algorytmom wyszukiwarek, jak i – a nawet przede wszystkim – Twoim czytelnikom. Gdzie więc go szukać?

Zaufaj czytelnikowi

Najgorsze, co możesz w tej sytuacji zrobić, to zdać się na własną intuicję. Możesz mieć wyczucie potrzeb swoich klientów, ale lepiej sprawdzić, o czym faktycznie chcieliby czytać. Tylko takie treści pomogą Ci rosnąć w wyszukiwarce i zaspokoić rzeczywisty apetyt czytelników na konkretny rodzaj treści.

Jak poznać ich potrzeby? Możesz zacząć od narzędzi do dobierania słów kluczowych, takich jak Keyword.io czy Ubersuggest (więcej z nich znajdziesz je na moim blogu). Sprawdź za ich pomocą, jakie frazy związane są z tematyką, o której zamierzasz pisać.

Propozycje planerów słów kluczowych będą dobrym punktem wyjścia do tworzenia tematów tekstów, jak również zbierania fraz, które powinny się w nich w odpowiednim natężeniu znaleźć. Nie możesz przecież stworzyć potwora, którego przeczytać będzie w stanie jedynie algorytm Google’a. Pisząc w internecie, powinieneś pamiętać o…

Ułatwieniu odbioru tekstu

Już sama długość potrafi nas skutecznie zniechęcić. Internauta preferuje teksty, które mieszczą się w obrębie jednego ekranu. Do tego przyjrzy się praktycznie tylko górnej jego części. Strony przeglądamy wzrokiem tak, jakbyśmy rysowali literę F. Rzeczy umieszczone niżej łatwiej umykają naszej uwadze.

Jak widać, na ocenę tekstu składa się wiele czynników, nie tylko sam przekaz. Jeśli polegniemy w tym teście, użytkownik szybko przeniesie się w inne miejsce.

Webwriter musi stale mieć na uwadze wygląd strony. Nawet najlepszy tekst może polec w walce o uwagę internauty, jeśli pojawi się na jego ekranie w kiepskiej oprawie. Zniechęcić do lektury potrafi np. zbyt duża szerokość tekstu. Zbyt długi bieg wzrokiem od lewej do prawej męczy oczy. Podobnie niewłaściwie dobrana czcionka i tło. Najlepiej czyta się proste czcionki bezszeryfowe w rozmiarach 12-14 punktów. Ciemne na jasnym tle – nigdy odwrotnie.

Ułatwienie odbioru tekstu czytelnikowi samo w sobie sprawia, że algorytmy Google’a, które oparte są na psychologii odbioru, także potraktują Twoje testy lepiej. Powtarzam to zawsze na szkoleniach z copywritingu: Google nie jest głupim narzędziem. Jak pisać teksty pod SEO? Najlepsza rada brzmi: tak, by się je wygodnie czytało ludziom.

Teksty w sieci czytamy inaczej niż te na papierze. Jakob Nielsen, autor słynnych badań na ten temat, powiedziałby nawet, że nie czytamy ich wcale. Przebiegamy wzrokiem po stronie, spoglądamy na wybrane fragmenty, po czym błyskawicznie biegniemy dalej.

 

Zrób wszystko, by nie przerazić czytelnika wyglądem swojego tekstu. Długi, niewyjustowany, z malutką belką przewijania po boku nie zachęca do lektury.

Musisz więc ułatwić mu zadanie. W tym celu:

 • Dziel tekst na jak największą liczbę akapitów. Najlepiej niech jeden porusza pojedynczą myśl. Dzięki temu odbiorca w każdym miejscu będzie mógł znaleźć przydatną, konkretną informację. Jeśli jedynie skacze po tekście, być może zachęci go to do zapoznania się z całością.
 • Często używaj śródtytułów. Pomogą rozczłonkować tekst na mniejsze fragmenty, pozwolą również lepiej zorientować się w ich treści. Dają również możliwość przyciągnięcia do konkretnych urywków, gdy czytelnik jedynie przebiega wzrokiem po Twoim artykule.
 • Stosuj wyliczenia – takie jak to! Tobie pomogą lepiej uporządkować myśli, a czytelnikowi ułatwią zapamiętanie. Do tego dochodzi efekt psychologiczny. Wyliczenia zawsze wydają się ważne. Niemniej pamiętaj, by unikać wyliczeń dłuższych niż siedem punktów. Jeśli potrzebujesz dłuższej listy, spróbuj pogrupować poszczególne elementy i podzielić ją na kilka mniejszych.
 • Równie ważne jak tytuły jest także odpowiednie formatowanie tekstu. Dlaczego? Wyszukiwarki interpretują pogrubione czy podkreślone słowa jako ważniejsze od reszty, indeksując tym samym konkretną podstronę na właśnie te frazy.

Nagłówek kluczem do serca czytelnika

Wiesz już, że internauta oceni Twoją stronę/tekst błyskawicznie, przyglądając się ułamek sekundy jego górnej części. Prawdopodobnie rzuci okiem tylko na tytuł. Pamiętaj: 8 na 10 osób czyta nagłówki. Tylko 2 na 10 czyta resztę. Jeśli chcesz mieć gwarancję przyciągnięcia uwagi odbiorcy, Twój nagłówek musi być dobry. To zresztą stara zasada, działa zawsze i wszędzie.

Istnieje kilka sprawdzonych technik tworzenia nagłówków. Jeśli je zastosujesz, prawdopodobieństwo zainteresowania czytelnika wzrośnie. Pomyśl, którą z nich dałoby się wykorzystać w aktualnie tworzonym przez Ciebie tekście.

Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym technikom, dzięki którym nasze szanse zainteresowania odbiorcy i skłonienia go do pożądanego działania znacznie rosną. Najprostsze z nich – co wcale nie oznacza, że prostackie – nazywamy przeważnie clickbaitami.

Choć pogardzane, są one świetną metodą przyciągania uwagi i spełniają swoją funkcję – odbiorca zapoznaje się z serwowaną treścią. W dodatku nie jest to technika nowa, jak się niektórym wydaje. Leżące u podstaw clickbaitów żerowanie na ludzkiej ciekawości jest stare jak reklama i bazuje na efekcie, który Luke Sullivan w książce Zgnieć pan to, panie Whipple! nazywa „curiosity gap”. Clickbaity zostaną z nami jeszcze długo, dlatego warto przyswoić sobie te techniki oraz mieć na uwadze, że nieustannie ewoluują. Da się wśród nich wyróżnić dwie wyraźne tendencje.

Numer 5 sprawi, że spadniesz z krzesła

Pierwsza tendencja to dodawanie szczegółów w tytułach-wyliczankach, zwracanie uwagi na jeden, kluczowy zdaniem autora, element listy.

Artykuły typu „10 najpiękniejszych sukien ślubnych gwiazd” doczekały się podtytułów typu „Numer 5 sprawi, że spadniesz z krzesła”. Uzupełnienie zawsze odnosi się do konkretnej pozycji z wyliczenia. Oczywiście na tyle odległej, że trzeba wygenerować kilka odsłon, by do niej dotrzeć.

Dla czytelnika, który przywykł już do klasycznej konstrukcji nagłówka, to sygnał, że w środku artykułu znajdzie coś niestandardowego.

Nie uwierzysz, kogo udaje Barack Obama

Drugą wyraźną tendencją wśród clickbaitów jest maksymalne możliwe uogólnianie tytułów tak, by z nagłówka w zasadzie nie dało się dowiedzieć, o co chodzi. Choć wydaje się to wbrew zdroworozsądkowym regułom, testy wewnętrzne prowadzone przez największe serwisy specjalizujące się w tego typu treściach, jak np. Upworthy, potwierdzają ich skuteczność.

Gdy się nad tym zastanowić, to całkiem logiczne. Nagłówek, który zdradza de facto pełną treść artykułu, nie zachęca do kliknięcia. Po co, skoro już wszystko wiemy od razu?

Co w praktyce oznacza tendencja do uogólniania? Załóżmy, że mamy zadanie napisać krótki tekst o ostatnich wyczynach Baracka Obamy na Facebooku. Jak wiadomo, król polityków w social mediach jest w wyśmienitej formie – począwszy od parodii Franka Underwooda po zdjęcie z wielkanocnym króliczkiem.

Jak zatytułujemy tekst, który będzie mówił o którymś z tych postów? Moglibyśmy wyłożyć kawę na ławę – zarówno „Barack Obama udaje Franka Underwooda!”, jak i „Barack Obama fotografuje się z wielkanocnym zającem” mają potencjał ze względu na samą tematykę, ale oba da się jeszcze podkręcić. Wystarczy nie dopowiadać, o co do końca chodzi. „Nie uwierzysz, kogo udaje Barack Obama” lub „Nigdy nie zgadniesz, z kim sfotografował się Barack Obama” na pewno zgarnęłyby więcej wejść na stronę. Wszystko dzięki niedopowiedzeniu.

Pragnienia: jak schudnąć szybko przed wakacjami

Potrzeba czy pragnienie to również jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie uwagi. Wiele tego typu tytułów tworzy się w formie pytania, na które czytelnik ma znaleźć odpowiedź w artykule lub jako zdanie oznajmujące.

 • Chcesz wiedzieć, jak schudnąć szybko przed wakacjami?
 • Jak optymalizować konwersję w Google Adwords?

Oczywiście najlepsze nagłówki próbują łączyć w całość jak największą liczbę elementów: konkretną wiedzę/interesującą treść, emocjonalne podejście, wzbudzanie ciekawości, zapowiedź intrygującej historii i tak dalej.

Jak zrobić sześciopak w sześć tygodni, który wzbudzi zazdrość wszystkich Twoich kumpli (realna potrzeba, chęć imponowania innym)?

Pamiętaj, że nagłówek funkcjonuje w kontekście. Jeżeli już przekonamy się do metody lansowanej przez portale typu Distractify czy Upworthy, to warto zdać sobie sprawę, że poleganie na niedopowiedzeniu wymaga uważności. Jeżeli uda nam się zachować tajemnicę w nagłówku, musimy również uważać na elementy towarzyszące. Grafika czy automatycznie zaciągany tekst opisujący link mogą zepsuć niespodziankę, nad którą tak uważnie pracowaliśmy, szykując tytuł.

Tytuł nie tylko dla czytelnika

Nagłówki lub inne elementy, które wykorzystują podobne chwyty, towarzyszą nam w pracy nieustannie – od płatnych wyników wyszukiwani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy