Dołącz do czytelników
Brak wyników

Video marketing w praktyce – 10 pomysłów na format i dystrybucję online (Cz. 1)

Artykuł | 23 grudnia 2018 | NR 29
0 540

„Za 5 lat na Facebooku będzie ciężko znaleźć treści, które nie są ruchomym obrazem” – to stwierdzenie Nicoli Mendelsohn wstrząsnęło światem branży marketingowej kilka tygodni temu. Wiceprezes Facebooka na Europę, Afrykę oraz Bliski Wschód dodała, że w jej przekonaniu wideo jest dziś najlepszym na świecie sposobem na opowiadanie historii. Pozwala nam bowiem przyswoić więcej informacji.

Jeśli zajmujesz się budowaniem komunikacji w oparciu o serwis Facebook, pewnie zauważyłeś już jakiś czas temu, że posty wykorzystujące materiał filmowy osadzony bezpośrednio na Facebooku osiągają znacznie lepsze zaangażowanie i zasięg od postów ze zdjęciem czy tekstów. To nie przypadek. Wideo po prostu jest najskuteczniejszą formą komunikacji w dzisiejszych czasach, a ludzie zarządzający serwisem Facebook skrzętnie to wykorzystują.

POLECAMY

Wideo stanowi najbardziej angażującą formę przekazu, przy jednoczesnym niemal pasywnym udziale odbiorcy. Oglądając film, nasz umysł nie musi pracować tak intensywnie, jak np. wtedy, gdy czytamy. Film ma to do siebie, że pokazuje nam niemal wszystko, co autor chciał przekazać. Tym samym, oglądając wideo, nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności, np. pracować wyobraźnią. Dlatego tak często ludzie mówią, że oglądając telewizję, film czy serial, odpoczywają. Dla Ciebie, jako osoby zajmującej się budowaniem działań marketingowych, jest to kluczowa informacja. Każdy marketer bowiem walczy dziś o uwagę, a w erze zalewu informacji skupienie uwagi odbiorcy na naszym komunikacie staje się niemal heroicznym wysiłkiem.

YouTube to nie tylko miejsce, w którym możesz budować naprawdę oddaną społeczność, ale i serwis umożliwiający wspieranie działań marketingowych w zakresie SEO. Odpowiednio przygotowane tytuły, opisy, tagi w Twoich filmach mogą znacząco wpłynąć na pozycjonowanie się treści, jakie generuje Twoja marka, a tym samym zwiększyć szansę, że w odpowiedzi na konkretne zapytanie klient odnajdzie w wyszukiwarce właśnie Ciebie. 

 

Ustaliliśmy już, że wideo szturmem zdobywa miano najskuteczniejszej formy przekazu w działaniach marketingowych. Jak zatem rozpocząć działania wideomarketingowe, by były one skuteczne? Przede wszystkim na początku należy wystrzegać się podstawowego błędu – nieprzemyślanego kopiowania sprawdzonych formatów. Budowanie strategii wideomarketingowej rozpoczynamy zatem od wyznaczania celu. Odpowiadamy sobie na pytanie, co chcemy osiągnąć, wprowadzając wideo do naszej komunikacji. Następnie analizujemy sytuację wyjściową i przyglądamy się działaniom konkurencji. Jestem zwolenniczką taktyki niepowielania tego, co robią nasi konkurenci, a wprowadzania nowych bądź ulepszonych formuł. Kolejny krok to precyzyjne określenie grupy docelowej i doprecyzowanie kanałów, z których nasi odbiorcy korzystają. Dopiero kiedy wiemy, z kim i gdzie będziemy się komunikować, możemy wybrać format. Każda decyzja o wprowadzeniu formatu wideo powinno zostać poprowadzona właśnie tą ścieżką. Pokażę Ci teraz kilka przykładów tego, jak video marketing można wykorzystać poprzez różne formaty, w oparciu o skuteczną strategię dystrybucji.

1. Facebook Videos

O skuteczności wideo na Facebooku trochę już w tym tekście powiedzieliśmy. Jednak jest kilka bardzo ważnych aspektów, o których powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do działania. Życie treści w serwisie Facebook jest bardzo krótkie. Dokręcanie od miesięcy zasięgów na stronach firmowych sprawia, że jeśli nie wstrzelisz się z treścią wyjątkową, jej żywotność będzie wynosić zaledwie kilkadziesiąt minut. W przeciwieństwie do YouTube’a Facebook nie jest najlepszym miejscem do realizacji strategii content marketingowej. Jest za to fenomenalnym serwisem do przeprowadzania kampanii reklamowych do ściśle określonych grup celowych.

Mówiąc wprost, jeśli postanowisz zainwestować środki w wideo na Facebooku, nie przeznaczaj ich w 100% na produkcję materiału filmowego, a tak przygotuj budżet kampanii, by 20–30% środków mogło zostać wpompowanych w płatną dystrybucję wideo. Dzięki temu materiał będzie realizował swoje założenia tak długo, jak trwa kampania, docierając nie do wielkiej szarej masy, a konkretnych, wybranych przez Ciebie użytkowników. Trzeba też w tym miejscu podkreślić, że ponad 80% użytkowników Facebooka ogląda dziś materiały filmowe bez dźwięku. Warto zatem wbudować w materiał filmowy napisy, które umożliwią konsumpcję treści nawet osobom oglądającym film w trybie „mute”.

2. Transmisje live na Facebooku

Facebook Live od kwietnia tego roku dostępny jest już dla wszystkich użytkowników serwisu. Od tygodni widać ogromny wzrost zainteresowania tą formą przekazu wideo, zarówno wśród osób prywatnych, jak i marek prowadzących swoje firmowe profile.

Transmisje live na Facebooku świetnie sprawdzają się w kilku sytuacjach. Przede wszystkim są genialnym sposobem na pokazywanie wydarzeń lub firmy zza kulis. Po drugie, są także bardzo dobrym narzędziem w rękach człowieka, który jest twarzą marki. Dotyczy to najczęściej mniejszych marek i firm. Facebook Live bywa również idealnym rozwiązaniem w strategii real-time marketingowej. Kiedy nie mamy czasu, by zareagować na jakieś wydarzenie wymuskanym wideo, odpalamy Facebook Live i voilà!

Świetnym przykładem wykorzystania narzędzia Facebook Live przez człowieka będącego twarzą marki jest Marcin Osman, wydawca oraz trener. Wideo na żywo używa do edukowania swoich klientów oraz budowania z nimi relacji.

 

3. Kanał marki na YouTube

Jeśli realizujesz działania content marketingowe i chcesz wprowadzić do nich materiały wideo, nie ma do lepszego środowiska niż YouTube. Ten serwis jest jednym z dwóch największych serwisów społecznościowych na świecie, ale także drugą, zaraz po Google, najczęściej wybieraną wyszukiwarką. YouTube to nie tylko miejsce, w którym możesz budować naprawdę oddaną społeczność, ale i serwis umożliwiający wspieranie działań marketingowych w zakresie SEO. Odpowiednio przygotowane tytuły, opisy, tagi w Twoich filmach mogą znacząco wpłynąć na pozycjonowanie się treści, jakie generuje Twoja marka, a tym samym zwiększyć szansę, że w odpowiedzi na konkretne zapytanie klient odnajdzie w wyszukiwarce właśnie Ciebie. YouTube jest świetną platformą dla marek, które chcą dostarczać wartościowe treści, zwłaszcza takie, które pomagają rozwiązywać jakiś problem. Dobrze zbudowany film, wykorzystujący narzędzia takie jak adnotacje czy karty, może być źródłem ruchu bezpośrednio do np. sklepu czy produktu. Opisana tutaj strategia jest najlepsza dl...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy