Planowanie idealnego mediamiksu, czyli dekalog e-commerce managera

Temat numeru

Często myślenie o kampaniach w e-commerce sprowadzamy do prostego rozważania – ile sprzedam wydając daną kwotę na media. I słusznie! Zapominamy jednak o drobnych elementach, o których trzeba pamiętać, kiedy staramy się zaplanować i kupić media tak, żeby faktycznie zwrot z inwestycji był jak najwyższy. Artykuł dotyczy planowania mediów digitalowych – ponad 65% wydatków na reklamę w e-commerce jest przeznaczanych na media cyfrowe.

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest określenie minimalnego ROI1/ /maksymalnego ERS2, przy którym sama inwestycja krótkoterminowa będzie się zwracała oraz minimalnej skali sprzedaży, jaka Cię interesuje.

POLECAMY

Drugą natomiast – zaplanowanie kolejno budżetu na media: od najtańszego jednostkowo, przeznaczając odpowiednio maksymalny budżet, jaki jest możliwy do wydania w danym medium, do określonego ERS. Jeśli marża na produktach to 20%, zaczniemy od inwestycji w kanały, które średni ERS utrzymają poniżej tych 20%.

W przypadku określonych podstawowych wskaźników możemy rozpocząć planowanie mediów aż dojdziemy do tych generujących najwyższy ERS. Wskazane jest patrzenie na miks kanałów holistycznie. Należy rozważyć ich wspólny koszt wygenerowania sprzedaży zamiast analizy kanał po kanale.  W taki sposób możemy powiększać skalę sprzedaży, nie zamykając się na nowe kanały, które mogą dostarczyć ruch.

Dlaczego o tym wspominam? Bardzo często zdarza się, że marketerzy rezygnują z mediów, których koszty jednostkowe nieznacznie przewyższają te maksymalne, a przez to rezygnują z reguły z mediów o większym zasięgu, które dostarczają nowych użytkowników. Dlaczego jest to ważne? Może to oznaczać utratę potencjału domknięcia ścieżki zakupowej, np. w remarketingu.

Search zawsze na podium

Aby osiągnąć najniższe koszty zamówienia należy rozpocząć planowanie kampanii od działań płatnych w wyszukiwarce. Szczególnie wśród mniejszych e-sklepów udział wydatków na search stanowi często ponad 50% . W tym przypadku dysponujemy trzema podstawowymi kategoriami kampanii – search brandowy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy