NFT – niewymienialny token

Felieton specjalny

Na temat NFT od kilku miesięcy w branżowych mediach trwa prawdziwa fala zachwytu... pomieszanego z niezrozumieniem. Masową wyobraźnię w 2021 r. rozpaliły wielkie kwoty płacone przez nabywców za NFT cyfrowych obrazów. Rekord to 69 mln dolarów (tak, tak, sześćdziesiąt dziewięć milionów dolarów!) za cyfrowy obraz, którego autorem jest amerykański artysta digitalowy Beeple. Przełomem NFT obwołano w Polsce kupno rzeźby Tomasza Górnickiego. W tym momencie u każdego „niewkręconego” w ten świat rodziły się pytania: ale jak to rzeźba w internecie? No i dlaczego ktoś za skan 3D tej rzeźby zapłacił ponad 300 tys. zł1?

Kolejna medialna bomba NFT wybuchła wraz z newsem o wystawieniu „cyfrowej miłości” influencerki Martirenti na sprzedaż, za cenę jednego miliona zł2. Chętni mogli również zakupić na własność prawo do kawałka cyfrowej reprezentacji Dody3. Po wylicytowaniu odpowiedniej sumy stawali się właścicielami jej przedramienia lub kawałka nogi. Przykłady hitów z tego świata można wymieniać bez końca, ale nie w tym rzecz. Warto zrozumieć potencjał tej technologii oraz zainspirować zarówno kreatywnością autorów, jak i możliwościami zarabiania naprawdę imponujących kwot!
 

POLECAMY

Rys. 1. Everydays: The First 5000 Days’ Beeple’a (Christies Auction House/AFP)

Więc czym jest ten cały NFT?

Non-Fungible Token (NFT – niewymienialny token) to niepodrabialny certyfikat autentyczności przypisany do pliku – graficznego, tekstowego, wideo, skanu 3D itd. Oznacza, że dane, które ten plik zawiera, są oryginalne. I kropka. W sumie na razie nic nadzwyczajnego. Magia zaczyna się, gdy uświadomimy sobie, że NFT to w istocie rodzaj tokena kryptograficznego, który działa na bazie technologii blockchain, w którym wszystkie informacje i transakcje są zapisywane w zdecentralizowanej bazie danych. I to w taki sposób, żeby dało się zidentyfikować jednoznacznie właściciela. Sprawie dodaje powagi fakt, że do utrzymywania bazy rozproszonej używa się tej samej technologii, na której zbudowany jest bitcoin i inne krytowaluty. Obecnie najpopularniejszym blockchainem, wykorzystywanym do zapisu NFT, jest sieć ethereum.

NFT a kryptowaluty

Obie działają opierając się na tej samej technologii blockchain. Jest jednak różnica między kryptowalutą, np. bitcoinem, a NFT, potwierdzającym Twoje prawa do obrazka, np. ze śmiesznym niedźwiadkiem. Żeby ją zobrazować, wróćmy na chwilę do świata realnego. Jeżeli pożyczymy komuś 200 zł, to nie ma dla nas znaczenia, czy ta osoba o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy