Jak zorganizować konkurs na Facebooku zgodny z prawem?

Prawo dla marketera

Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałem konkurs na Facebooku, który czynił zadość nie tylko regulaminowi amerykańskiego giganta, ale także obowiązującemu w Polsce prawu. Pamiętam jednak, ile w minionym tygodniu widziałem konkursów, do których miałem większe albo mniejsze zastrzeżenia… Całe mnóstwo. Czy rzeczywiście jest tak źle? TAK. Nawet bardzo. O ile duże firmy korzystają ze wsparcia prawników, o tyle małe podmioty popełniają szereg błędów, nawet nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji.

Moda na facebookowe konkursy nie słabnie

Coraz więcej firm upodobało sobie sposób promocji własnego biznesu lub przyciągnięcia nowych klientów za pomocą konkursów. Wachlarz nagród jest dość obszerny, od firmowych breloków po nagrody warte po kilka tysięcy złotych. Jak więc zorganizować konkurs, który nie narazi nas na negatywne konsekwencje i będzie sprzyjał rozwojowi naszego biznesu?

POLECAMY

Konkurs zgodny z regulaminem Facebooka

Bez regulaminu ani rusz, ale konkurs musi być też zgodny z obowiązującym prawem. Konkurs w myśl Kodeksu cywilnego to publiczne przyrzeczenie nagrody za najlepsze dzieło lub za najlepszą czynność. Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.

Regulamin Facebooka informuje, że każdy, kto konkurs organizuje, odpowiada za:

  1. regulamin,
  2. warunki oferty i wymagania wstępne (np. ograniczenia dotyczące wieku i miejsca zamieszkania),
  3. zgodność z przepisami i warunkami dotyczącymi nagród oferowanych w ramach promocji (np. zarejestrowanie promocji i uzyskanie wszelkich obowiązkowych zezwoleń).

Dobry regulamin kluczem do sukcesu

Poprawnie s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy