Jak zdobyć pozycję „0” w Google? Direct answer w praktyce

SEM/SEO

Od Kwietnia 2016 r. możemy obserwować pewną zmianę w polskich wynikach wyszukiwania. To, co za oceanem Google wprowadził już w zeszłym roku, zawitało również do Polski. Mowa tu o nowym snippecie „direct answer”. Dzięki niemu po wpisaniu do wyszukiwarki pytania otrzymujemy odpowiedź bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. 

Nie chodzi tu bynajmniej o odpowiedzi na pytania w stylu „Ile lat ma Maryla Rodowicz” – na takie pytania bezpośrednio w wyszukiwarce dostajemy odpowiedź już od ok. 1,5 roku. Chodzi o pytania typu „Jak zainstalować Windowsa?” lub „Jak schudnąć?”, czyli pytania, na które nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. 

POLECAMY

Pozycja „0”

Przy okazji wprowadzenia nowego snippetu przez Google można pokusić się o wprowadzenie nowego pojęcia do świata SEO – „Pozycja 0”. Dlaczego? Otóż w odróżnieniu od innych snippetów, gdzie Google bierze dane ze swoich lub konkretnie wybranych źródeł, tutaj posługuje się treścią z innych stron internetowych. 

Na rys. 2 widać, że dla zapytania „jak obliczyć bmi” Google do snippetu pobiera dane ze strony bmi-online.pl. Witryna ta obecnie zajmuje pozycję „0” i pozycję „2” w wynikach wyszukiwania. 

Co warte zauważenia – do snippetu nie dostaje się zawsze witryna, która w naturalnych wynikach wyszukiwania zajmowała pierwsze miejsce. Często są to witryny nawet z miejsc 8-10! W Polsce zależność pomiędzy pozycją w organicznych wynikach wyszukiwania a występowaniem w direct answers kształtuje się w następujący sposób: 34% stron znajdujących się w direct answer zajmuje pierwsze miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, ale aż ok. 50% wystąpień w snippecie rozkłada się na miejsca 3-10. Wystąpienie w snippecie nie jest zatem kwestią miejsca w wynikach wyszukiwania, a odpowiedniej optymalizacji swojej treści. 

Skąd ta zmiana?

Wprowadzenie nowego snippetu przez Google spowodowane jest zmianą przyzwyczajeń użytkowników. Ponad 50% ruchu w internecie w USA odbywa się przy pomocy urządzeń mobilnych (w Polsce ponad 50% ruchu z urządzeń mobilnych osiągniemy w 2017 r.). Użytkownicy mobilni oczekują treści szybko. Google nie może zatem prezentować takich wyników, jakie prezentował kilka lat temu. Tak zwanych 10 blue links.

Rysunek 1. Box direct answer w wynikach wyszukiwania

 

Takie wyniki z punkt widzenia użytkownika mobilnego nie są po prostu atrakcyjne. W Polsce istnieje przeświadczenie, że Google cokolwiek by zrobił, to i tak będzie monopolistą – trudno się z tym nie zgodzić – udział w rynku Polskim wynosi 97%. Na rynku światowym jest to jednak „tylko” 66% – czując oddech konkurencji Google, zapewne będzie bardzo ekspansywny w dostarczaniu użytkownikom wyników wyszukiwania jak najszybciej i jak najwyższej jakości. 

Stąd nacisk na zmiany takie, jak: 

  • Dostosowanie witryn do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
  • Posiadanie certyfikatu SSL. 
  • Użyteczność – np. Google karze za zbyt wiele reklam.  
  • Szybkość ładowania. 

Wszystkie te zmiany powodują, że interakcja użytkownika z wyszukiwarką jest przyjemniejsza i szybsza. Dodatkowy faktor zmian stanowi wyszukiwanie głosowe, które co prawda w Polsce nie jest jeszcze tematem dyskusji, ale niebawem powinno być.

Zagraniczne korporacje, takie jak Microsoft, Amazon, Facebook, na potęgę inwestują w interfejsy głosowe – wynika to właśnie ze zmiany przyzwyczajeń. Aż 55% nastolatków w wieku 13-18 lat w USA korzysta codziennie z wyszukiwania głosowego. 

Tym bardziej wyszukiwarce w tym przypadku zależy na szybkiej odpowiedzi na pytanie użytkownika – użytkownicy głosowi nie oczekują przechodzenia na zewnętrzne strony internetowe w celu uzyskania odpowiedzi na swoje zapytanie. 

Rysunek 2. Pozycja 0 w wynikach wyszukiwania

 

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

W Polsce direct answer pojawiło się w kwietniu tego roku. Do tej pory snippet ten widoczny jest w przypadku
121 759 słów kluczowych, co stanowi 1,20% wszystkich słów kluczowych o potencjale minimalnym 10 zapytań miesięcznie. Unikalna liczba domen, które walczą o te wyniki, to 73 459 – tyle unikalnych domen występuje w TOP 10 wyników wyszukiwania dla tych 121 000 słów kluczowych. 

Rysunek 3. Zależność pozycji od występowania w direct answer

 

Rysunek 4. Wyniki wyszukiwania kiedyś

 

Rysunek 5 prezentuje zależność pomiędzy liczbą wyszukiwań słów kluczowych a występowaniem na nich snippetu. 

Rysunek 5. Zależność liczby wyszukiwań od liczby słów z direct answer

 

Rysunek 6. Wyniki rozszerzone w wynikach wyszukiwania

 

Jak widać, najczęściej snippet ten występuje na niszowych słowach kluczowych – aż 81% fraz to takie, które mają <10 wyszukiwań miesięcznie. Wydawać by się mogło zatem, że jest to temat niszowy (walka nie toczy się o dużą pulę ruchu), ale należy pamiętać, że Google w swoich poczynaniach będzie ekspansywny, a liczba haseł, gdzie direct answer będzie występował, na pewno urośnie w krótkim czasie. Obecnie w USA direct answer z artykułami pobranymi z zewnętrznych stron internetowych pojawia się aż w przypadku 7,4% wyników wyszukiwania (ma tendencję wzrostową), a odpowiedzi na pytania pojawiają się przy aż 33% wyników wyszukiwania. Możemy zatem domniemać, że w Polsce będziemy mieli do czynienia z siedmiokrotnym wzrostem widoczności tego snippetu. 

Najczęściej występujące domeny

Na rys. 7 przedstawiono listę 10 domen, które w direct answer w Polsce występują najczęściej. Aż w ponad 54% przypadkach jest to wikipedia, która zagospodarowała aż 66 spośród 121 tysięcy słów. Często w snippecie występują również dwa duże polskie serwisy medyczne i serwis zadane.pl.  

Najwięksi wygrani

Rysunek 9 ukazuje 10 największych wygranych na wprowadzeniu snippetu. Są to domeny, które mają słowa w direct answer, pomimo że w wynikach organicznych występują poza TOP 3 wyników wyszukiwania. Jak widać, największym wygranym w tym przypadku jest cotoznaczy.com.pl – domena w 105 przypadkach znalazła się w snippecie, choć pierwotnie na te hasła była poza TOP 3 wyników wyszukiwania. 

Najwięksi przegrani 

W Polsce na wprowadzeniu tego snippetu straciło wiele dużych domen. Rysunek 8 ukazuje 10, które straciły najwięcej, a więc miały słowa kluczowe na pierwszym miejscu w wynikach organicznych, a nie ma ich w direct answer dla tych haseł.

W Polsce na tej zmianie najwięcej stracił info.pl oraz serwisy, które w snippecie występują najczęściej – częste występowanie nie gwarantuje zatem zwiększonego ruchu, bo wiele słów przez te serwisy zostało również straconych. 

Ile można na tym zyskać?

W przypadku takich zmian często występuje pytanie „czy warto?”. Próba dostania się do direct answer wymaga pracy – należy zoptymalizować swoje treści tak, by Google chciał je w snippecie umieścić. Warto wiedzieć, o co tak naprawdę toczy się gra.

Rysunek 10 pokazuje zależność pomiędzy występowaniem w snippecie a CTR-em z organicznych wyników wyszukiwania (badanie zostało przeprowadzone przez Hubspot).

Rysunek 7. Domeny, które najczęściej występują w direct answer

 

Rysunek 8. Domeny, które najwięcej straciły na wprowadzeniu direct answer

 

Rysunek 9. Domeny, które najwięcej zyskały na wprowadzeniu direct answer

 

Jak widać, dla haseł o wysokim potencjale CTR z direct answer jest wyższy o ok. 20% niż z pozycji nr 1 w organicznych wynikach wyszukiwania. W przypadku mniej popularnych haseł dużej różnicy nie ma. W przypadku popularnych słów kluczowych tak duża różnica we współczynniku CTR może mieć ogromny wpływ na ruch z poszczególnych haseł. Świetnym przykładem jest case...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy