Jak identyfikować kluczowe frazy i tworzyć atrakcyjny content dla użytkownika i… robota wyszukiwarki?

Temat numeru W świecie Google

Wyszukiwanie słów kluczowych, a następnie tworzenie treści odpowiadających im, to procesy tak spójne, że zawsze powinny iść w parze. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób frazy kluczowe wyszukiwać, a następnie tworzyć treść dla nich optymalną. Obecnie podejście do tego tematu jest zupełnie inne niż kilka lat temu, jeśli zatem dawno nie odświeżałeś swojej wiedzy w tym zakresie, warto to zrobić!

Identyfikacja kluczowych fraz

Pierwszy proces to identyfikacja odpowiednich fraz kluczowych. Warto, abyś wiedział, że sposób wyszukiwania informacji w wyszukiwarce na przestrzeni lat mocno się zmienił. Internauci nauczyli się zadawać odpowiednie pytania. W związku z tym skupianie się tylko na frazach ogólnych traci sens. Każdy przypadek powinniśmy rozpatrywać za pomocą dogłębnej analizy, którą poniżej przedstawię. Istnieje kilka sposobów na wyszukanie odpowiednich fraz kluczowych.

POLECAMY

Kampania AdWords

Nie jest to nowy sposób, ale nadal bardzo skuteczny. Uruchomienie w pierwszej kolejności kampanii AdWords pozwoli Ci zidentyfikować takie frazy, które przekładają się na konwersje. Wszystko, co w tym zakresie należy zrobić, to uruchomić kampanię AdWords, gdzie śledzimy cele biznesowe (np. wysłane formularze kontaktowe). Po pewnym czasie powinieneś zajrzeć do zakładki Słowa kluczowe >> Wyszukiwane hasła. Jak widać, wcześniej włączone cele pozwalają mierzyć mi, które dokładnie słowa powodują konwersję. Dzięki temu wiem, na jakich słowach w pierwszej kolejności powinienem skupić się w kampanii SEO.

Analiza konkurencji

Kolejnym sposobem na wyszukiwanie odpowiednich fraz kluczowych do kampanii SEO jest analiza konkurencji. Należy sprawdzić, na jakich słowach skupia się nasza konkurencja. Można skorzystać tu np. z narzędzia Senuto, które wskaże, z jakich słów nasz konkurent ma najwięcej ruchu.

Możemy założyć, że skoro nasz konkurent skupia się na określonych słowach kluczowych, a działa na rynku długo, to na pewno są to słowa potencjalnie przynoszące duże korzyści.

Metoda Quick Wins

Niekiedy nasza strona na określone frazy kluczowe zajmuje już jakieś miejsca, ale są one pod koniec pierwszej dziesiątki lub w drugiej dziesiątce. Jest to jednak dobra baza startowa. Powinniśmy takie słowa zidentyfikować i zoptymalizować naszą stronę lepiej pod ich kątem. Posłużyć się tu można narzędziem Google search console czy Senuto, które wskażą frazy o określonej pozycji.

Widać, że np. fraza sprzedaż długów jest na miejscu 9,3, przesunięcie się jej do TOP 3 pozycji spowodowałoby kilkukrotny wzrost ruchu z tej frazy. Jest to zatem metoda, w której opieramy się poniekąd na już wypracowanych frazach kluczowych, a naszym zadaniem jest przesunięcie się jak najwyżej.

Pamiętaj, że pierwsze 3 wyniki zgarniają średnio 70% całego ruchu organicznego.

Rys. 1. Źródło: //adwords.google.com

 

Rys. 2. Źródło: //app.senuto.com/explorer/tools/not-provided-detector

 

Rys. 3. Źródło: //www.google.com/webmasters/tools/

 

Narzędzia

Istnieje wiele narzędzi, które wspomogą proces wyszukiwania słów kluczowych. Możesz skorzystać m.in. z: Senuto.com, Keywordtool.io, Google Keyword Planner.

Zbudowanie listy fraz kluczowych to jedno, kolejnym etapem jest odpowiedź na te frazy za pomocą odpowiednich treści na stronie. Nie możemy być wysoko na frazie „rowery” ze stroną o motocyklach. Musimy mieć treść bezpośrednio odpowiadającą na tę frazę.

Wykres 1. //backlinko.com/search-engine-ranking

 

Tworzenie contentu przyjaznego Google

Tworzenie contentu pod wyszukiwarki internetowe ewoluuje z każdym rokiem. Skończył się model, gdzie interesujące nas frazy kluczowe umieszczało się w treści i było to jedyne zadanie. Dziś Google bada intencje użytkownika, treść pod kątem kompleksowości. Na wszystkie te potrzeby musimy odpowiedzieć.

Topical authority

To zagadnienie, o którym w Polsce nie mówi się często. Google od momentu wprowadzenia algorytmu hummingbird (2013 r.) bada treść inaczej. Nie bada już konkretnych słów kluczowych, a tematy. Zanim robot Google wejdzie na stronę o cukrzycy typu 2., wie, jakich słów powinien tam szukać, aby uznać, że dany artykuł wyczerpuje temat w sposób odpowiedni. Tworząc treść, powinniśmy zatem znaleźć takie frazy kluczowe, których robot Google będzie szukał.

Rys. 4. Źródło: //app.senuto.com/keywords/tools/common

 

Wykres pokazuje, jaka jest zależność topic authority (metryka w skali od 1 do 10, pokazująca poziom wykorzystania danego tematu przez artykuł). Badanie zostało wykonane na bazie 1 mln fraz kluczowych.

Dziś Google bada intencje użytkownika, treść pod kątem kompleksowości. Na wszystkie te potrzeby musimy odpowiedzieć.

 

Jak widać, istnieje duża zależność pomiędzy metryką topic authority a pozycją w wynikach wyszukiwania. Te podstrony, które mają topic authority na poziomie 8–9, zajmują najczęściej wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Aby rozpoznać frazy kluczowe, których Google będzie szukał w artykule, można skorzystać z narzędzia Market Muse (badanie wyżej wykonane przez to narzędzie) czy Senuto, gdzie również odnajdziemy frazy semantycznie powiązane z frazą analizowaną.

Widzimy, że zwrotem semantycznie mocno powiązanym z frazą „cukrzyca typu 2” jest „insulina typu 2” – ono też powinno znaleźć się w tym artykule.

Google bada topic authority nie tylko na poziomie konkretnego artykułu, ale i całego serwisu. W myśl tej zasady chętnie odeślę użytkownika do serwisu, gdzie znajdzie komplementarną wiedzę na temat cukrzycy, niż do takiego, gdzie będzie tylko jeden artykuł o cukrzycy (choćby był dobrze napisany).

Przeprowadziłem badanie, które ma tę teorię udowodnić. Tabela  1. pokazuje wyniki.

Liczba wyników – wskazuje ile wyników w temacie „cukrzyca” Google znalazł w każdym z serwisów. W praktyce jest to liczba unikalnych dokumentów w indeksie Google powiązanych z cukrzycą.

Średnia pozycja – jest to średnia pozycja na hasła związane z „cukrzycą” każdego z serwisów.

Liczba słów w TOP 10 – jest to informacja, na ile słów kluczowych związanych z „cukrzycą” widoczny jest każdy z serwisów.

Liczba adresów URL – jest to informacja, na ile unikalnych adresów trafiają użytkownicy ze słów kluczowych, na których
serwis widoczny jest w TOP 10 na hasłach związanych z cukrzycą.

To, co od razu rzuca się w oczy, to duża zależność pomiędzy liczbą wyników a średnią pozycją i pozostałymi metrykami. Daje to jednoznaczny wniosek: liczba treści w danym temacie (w tym przypadku cukrzycy) bezpośrednio wpływa na cały serwis – wszystkie słowa związane z cukrzycą. Treść optymalizujemy zatem nie na poziomie pojedynczego artykułu, ale całego serwisu. Serwisy po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy