Jak dzięki wideo sprzedawać więcej w internecie? Formaty, placementy i kreacje

Wideo

W świecie, gdzie każda sekunda uwagi odbiorcy ma znaczenie, wideo marketing jest kluczowym narzędziem w zdobywaniu zainteresowania klientów. Według badań marki Wyzowl z 2024 r., aż 87% marketerów potwierdza, że wykorzystanie wideo przyczyniło się również bezpośrednio do wzrostu sprzedaży w ich firmach (Wyzowl, Video Marketing Statistics, 2024).

Mimo tych korzyści, nie wszystkie jednak firmy decydują się na włączenie wideo do swoich strategii marketingowych. Warto zastanowić się, co stoi za tą niechęcią i jak można przełamać te bariery, aby potencjał wideo w pełni wykorzystać w biznesie.

POLECAMY

Dlaczego firmy nie robią wideo?

 1. Główną barierą okazuje się brak czasu. Aż 1/3 marketerów nieużywających tego narzędzia przyznaje, że ich decyzja wynika z ograniczeń czasowych. 
 2. Kolejny istotny czynnik to koszty. Aż 20% marketerów uważa wideo za dużą inwestycję (i słusznie), jednocześnie nie dostrzegając, że jest to inwestycja, która zwraca się w długim terminie.
 3. Ponadto 15% z nich przyznaje, że nie wie, jak zacząć pracę z marketingiem wideo. To wskazuje na brak odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia w tej dziedzinie. 
 4. Niepewność co do zwrotu z inwestycji w marketing wideo stanowi problem dla 12% marketerów, którzy obawiają się, że ich wysiłki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. 
 5. Jedynie 10% po prostu uważa, że wideo nie jest potrzebne w ich strategii marketingowej.
   

Trzy błędy, które musisz wyeliminować, jeśli Twoje filmy nie przynoszą wyników 

 1. Tworzenie wideo tylko dlatego, że inni je robią – kopiowanie strategii wideo od konkurencji i wykorzystywanie tych samych rozwiązań bardzo często nie jest skutecznym sposobem działania. Istotne jest zaplanowanie strategii wideo marketingu, która weźmie pod uwagę ogólne cele biznesowe firmy oraz zasoby (czas, budżet, ludzie, sprzęt itp.), którymi ona dysponuje.
 2. Ignorowanie celu wideo na etapie jego projektowania – każdy materiał powinien mieć jasno określony cel – czy to zyskiwanie lojalności, sprzedaż, czy budowanie świadomości marki. Brak jasnego celu może skutkować treścią, która jest niejasna i nieefektywna, ponieważ nie przekazuje konkretnego komunikatu ani nie prowadzi do pożądanej akcji ze strony widza.
 3. Produkcja filmów bez określonej grupy docelowej – tworzenie wideo „dla wszystkich” często prowadzi do nieefektywnych treści, które nie rezonują z żadną konkretną grupą. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem produkcji wideo zrozumieć, kto jest Twoim odbiorcą i na jakim etapie ścieżki zakupowej się znajduje, aby móc dostosować treść, ton i styl przekazu...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ... i wiele więcej!

Przypisy