Content marketing data-driven – 3 sposoby na analizę i monetyzację treści

Content marketing

Według badań przeprowadzonych niedawno przez World Media Group aż 80% spośród ankietowanych marketerów z całego świata spodziewa się wzrostu wydatków na działania contentowe w najbliższych latach. Istotnie, wielu reklamodawców nie trzeba już przekonywać, że inwestycja w angażujące odbiorcę treści pozwala na zwiększenie zaufania, a także budowanie pozycji eksperta, zwłaszcza na tle konkurentów. Content marketing może jednak przynosić o wiele bardziej mierzalne efekty – także w postaci tego, na czym ostatecznie najbardziej biznesowi zależy, czyli leadów lub zakupów w e-commerce.

Zdefiniuj grupę docelową i KPI

Przemyślana strategia content marketingowa pozwala na wspieranie użytkownika wartościowymi treściami na każdym etapie kształtowania się jego decyzji zakupowej. Poszczególne etapy tego procesu można wyrazić przy pomocy wykorzystywanego m.in. przez Google schematu See-Think-Do-Care.
 

POLECAMY


Warto pamiętać, że do każdego z kroków customer journey da się dopasować nie tylko określony typ contentu, ale też odpowiadający mu KPI (key performance indicator), czyli wskaźnik sukcesu, metrykę, która powie nam o tym, jak prezentuje się w danym kontekście nasza skuteczność. Działań w ramach etapów „See” lub „Think” lepiej nie oceniać wyłącznie pod kątem wpływu na zakupy czy leady – bardziej adekwatne będzie zbadanie mikrocelów, takich jak wejście na kartę produktu, zapoznanie się ze szczegółami oferty czy rozpoczęcie procesu zakupowego.
Poniższa „ściąga” pokazuje wszystkie cztery etapy opisanego wyżej modelu ścieżki użytkownika, które zostały zagospodarowane przez treści...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy