NFT, czyli JPG na sterydach

Content marketing

Rozpoczynając temat NFT, trudno pominąć wątek blockchain i bitcoin. To trochę tak jakbyśmy chcieli swojej babci wyjaśnić, czym jest zjawisko influencer marketingu, nie tłumacząc, czym jest internet i media społecznościowe. Zresztą gdybym miał z czymś porównać zjawiska, które omówię, to blockchain byłby internetem, bitcoin mediami społecznościowymi, a NFT influencerem. Prawda, że nie brzmi to już tak abstrakcyjnie, kiedy włożymy to w bliższe nam ramy pojęciowe?

Blockchain 

Blockchain to system składający się z łańcuchów bloków, w których przechowywane są informacje. Jeśli jakaś z nich zostanie raz zapisana w bloku, to jest niezmienialna. Kluczowe jest to, że dane są rozproszone wśród użytkowników. Zapobiega to hakerskim manipulacjom, ponieważ system weryfikuje to, co deklarujemy, z informacjami na ten temat zapisanymi w innych miejscach. 
Tak rozproszona sieć wymaga infrastruktury, komputerów nieustannie analizujących, porównujących, aktualizujących wszelkie operacje zachodzące w łańcuchach bloków. Zasadniczo karty graficzne są głównym element tej układanki, ze względu na wydajność obliczeniową. Być może słyszałeś o ludziach kopiących kryptowaluty przy użyciu komputerów? Chodzi o osoby inwestujące w karty graficzne w celu dostarczenia systemowi mocy obliczeniowych. Wynagradza się ich kryptowalutą, do której użyczyli sprzętu. Ale po co komuś wirtualna waluta? Tę może odsprzedać za realną gotówkę komuś, kto np. chce umieścić w sieci własny NFT, bo ta czynność wymagać będzie opłaty uiszczonej w kryptowalucie. 

POLECAMY

Bitcoin

Bitcoin to cyfrowa waluta, stworzona w 2009 r., oparta na blockchainie. Tak jak w realnym świecie istnieje wiele walut, z których najbardziej rozpoznawalny jest dolar, tak istnieją różne cyfrowe waluty oparte na blockchainie, a bitcoin jest tą najpopularniejszą. Kryptowaluta to środek płatniczy umożliwiający dokonanie płatności bez bankowego pośrednictwa. Dzięki temu redukowane są koszty transakcji i ograniczenia systemu bankowego, takie jak np. odroczony czas przekazania środków czy blokady operacji wynikające z konserwacji systemu. Tak przekazywane środki zapewniają też większą anonimowość.
Tu dochodzimy do momentu, w którym zaczyna się opowieść o NFT. Nawet jeśli jeszcze nie do końca rozumiesz lub dostrzegasz sens blockchaina i krypto, to nie przejmuj się. NFT są najbardziej mainstreamową warstwą tego całego krypto-bitco-chainowego tworu. Jest duża szansa, że dzięki NFT w niedługim czasie oswoimy się z tą tematyką, zatem warto dowiedzieć się, czym jest Non-Fungible-Tok...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy