3 pomysły na optymalizację Landing page, które mogą Cię zrujnować oraz metoda, jak tego uniknąć

Temat numeru Skuteczna sprzedaż w internecie dla małej i średniej firmy

Często podchodzimy do tematu optymalizacji stron docelowych, nie dysponując należytą wiedzą, opierając się na złych przesłankach, które zazwyczaj zapożyczyliśmy z internetu. W niniejszym artykule przedstawię Ci trzy najpopularniejsze pomysły dotyczące optymalizacji stron docelowych, z którymi spotykasz się w sieci, a które mogą zrujnować Twój biznes.

1. Zmiana koloru przycisku CTA!

Być może przeczytałeś kiedyś, że biały kolor oznacza bezpieczeństwo, niebieski sugeruje spokój, czerwony zachęca do podjęcia działania, a pomarańczowy kolor sugeruje szczęście. Albo widziałeś chwytliwy nagłówek, który mówi, że „dzięki zmianie koloru CTA poprawiliśmy konwersję o 167%”.

POLECAMY

W 99 na 100 przypadków te informacje okażą się bezużyteczne, a Ty niepotrzebnie stracisz czas, czytając o interpretacji kolorów czy o prostych trikach, które wyśrubowały współczynnik konwersji. Nie trać czasu na powielanie tego na Twojej stronie. Taka zmiana najprawdopodobniej nie przyniesie pożądanego rezultatu. Zmiana koloru przycisku na czerwony nie będzie czynnikiem, który pozwoli osiągnąć Ci przewagę na tle konkurencji i generować więcej leadów niż konkurent z brązowym przyciskiem CTA.

2. Mniej pól w formularzu!

Jest to jeden z pierwszych pomysłów, który wpadnie Ci do głowy, gdy zastanawiasz się, co zrobić, aby podnieść konwersję. W sieci znajdziesz setki artykułów i wpisów w mediach społecznościowych, które mówią o wzroście konwersji spowodowanym ograniczeniem liczby pól w formularzu. Zazwyczaj ta zmiana spowoduje wzrost liczby wypełnionych formularzy. Tylko czy to na pewno przełoży się na Twój biznes?

Wyobraź sobie następującą sytuację:

Jesteś marketerem w firmie XYZ, a Twoim celem jest generowanie leadów, które otrzymują handlowcy zajmujący się realizacją zamówień na produkty Twojej firmy – panele podłogowe. Twój landing page oferuje możliwość pobrania katalogu produktów wraz z poradami dotyczącymi montażu paneli.

Pamiętaj! Zmniejszając liczbę pól w formularzu, upewnij się, że nie wpłynie to negatywnie na jakość zbieranych leadów. Nie każda zmiana ilościowa pozwoli Ci osiągnąć wzrost jakościowy.

Zachęcony wynikami znalezionymi w sieci modyfikujesz formularz i ograniczasz liczbę pól. Konwersja wzrasta.

Prostą zmianą dokonałeś 20-proc. wzrostu współczynnika konwersji (rys. 1). Zamiast 100 leadów dostarczasz teraz 120 leadów dla handlowców. Pomimo wzrostu liczby wypełnianych formularzy sprzedaż spadła trzykrotnie (rys.2). Zmniejszając liczbę pól w formularzu, usunąłeś informacje kluczowe dla handlowców, np. numer telefonu, co bezpośrednio przełożyło się na niższą skuteczność działu sprzedaży.

Rys. 1. Zmniejszenie liczby pól w formularzu

 

Rys. 2. Spadek sprzedaży spowodowany zmianą w formularzu

 

Rys. 3. Ilustracja przedstawiająca przykładowy test A/B

 

3. Zrób test A/B!

„Zrób test A/B i sprawdź, która strona lepiej sprzedaje” – to częsty komentarz, który znajdziesz na Facebooku. Na temat testów A/B powstały już dziesiątki mitów, które są tak głęboko zakorzenione w świadomości marketera, że aby je obalić, potrzeba wielu godzin. Wiele osób przedstawia testy A/B jako receptę na wzrost współczynnika konwersji (rys.3). Pomysł jest prosty: zrób dwa warianty A i B,
uruchom test i zobacz, co lepiej konwertuje. Jednak to, o czym zapominamy, a większość nam o tym nie powie, to istotność statystyczna.

Aby wytłumaczyć Ci, czym jest istotność statystyczna, posłużę się następującym przykładem: zapytałeś kolegów z biura, która wersja projektu jest lepsza – A czy B.

Pytając w pierwszym pokoju, wynik wynosi 3 : 1 na korzyść wariantu A. Czy wobec tego wariant A jest lepszym rozwiązaniem? Czy na podstawie takiego testu możesz wyciągnąć wyniki, które będą miarodajne? Niekoniecznie. Odpowiedzi, które otrzymasz od kolejnych osób, mogą zmienić wynik i po zapytaniu kolejnych 10 osób może okazać się, że w tej chwili 11 osób opowiada się za wariantem B, a jedynie 3 za wariantem A. I pytanie, czy w tej chwili możemy wyciągnąć wniosek, który będzie istotny statystycznie? Nie.

Jak zauważyłeś, wraz ze wzrostem liczby badanych proporcje potrafią się odwrócić. Jednak im więcej osób zostanie zapytanych, te odpowiedzi będą się wyrównywać, a ryzyko popełnienia błędu zmaleje.  

Istotność statystyczna to miara prawdopodobieństwa, że statystyka – przeprowadzony test – oddaje rzeczywistość i można na jego podstawie wyciągać trafne wnioski. Zrozumienie samej koncepcji jest niezbędne, jeśli chcemy prowadzić testy A/B i potrafić wyciągać z nich wnioski istotne statystyczne.

Jak widzisz, nie zawsze możemy polegać na pomysłach, które znaleźliśmy w internecie. Nie jest to powodem złej woli czy niewiedzy autora. Po prostu większości pomysłów, które znajdziemy w sieci, nie można w sposób 1:1 przełożyć na nasz biznes. Jak zatem podejść do tematu optymalizacji stron docelowych?

Aby przygotować Cię do optymalizacji stron docelowych, przygotowałem prosty wykres, który pokaże Ci, w jaki sposób powinieneś podejść do tematu optymalizacji strony, aby była ona możliwie najkorzystniejsza dla Twojego biznesu.

Pamiętaj! Do każdego badania, które przeprowadzisz, wielkość próby będzie różna, ponieważ zależy od wielu czynników. Aby sprawdzić, czy test A/B, który przeprowadziłeś, można uznać za istotny statystycznie, skorzystaj z tego kalkulatora: //www.kissmetrics.com/
growth-tools/ab-significance-test/

5 kroków do przeprowadzenia optymalizacji strony docelowej

Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, że działania optymalizacyjne to proces. Nie jest to czynność, którą zaplanowałeś na środę z myślą, że w piątek zakończysz. Schemat, który widzisz, możesz z powodzeniem zastosować do każdej strony, nie tylko do landing page’a.

Istotność statystyczna to miara prawdopodobieństwa, że statystyka – przeprowadzony test – oddaje rzeczywistość i można na jego podstawie wyciągać trafne wnioski.

 

1. Analiza ilościowa i jakościowa

Do przeprowadzenia analizy ilościowej posłuży Ci np. Google Analytics lub inne narzędzie analityczne. Zbierz dane, które będą punktem wyjścia do zidentyfikowania np. najbardziej wartościowych źródeł ruchu oraz do ustalenia konwersji. Już analiza źródeł ruchu może pomóc Ci wybrać, które źródła ruchu czy słowa kluczowe, generują lepsze wyniki. Bardzo często jest to punkt wyjścia do poprawy współczynnika konwersji.  

Kolejny krok to analiza jakościowa, możesz do tego wykorzystać heatmapy,  click i scroll mapy, ankiety czy badania eye-trackingowe. Możliwości jest bardzo dużo. Pamiętaj, że wiedza o tym, które elementy przyciągają uwagę użytkownika na stronie i jak się zachowuje, pozwoli Ci ustalić, które elementy na stronie należy w pierwszej kolejności przetestować.

2. Ustalenie hipotezy

Znając potencjalne problemy, z którymi spotykają się użytkownicy na Twojej stronie docelowej, musisz pomyśleć nad ich rozwiązaniem, które zapewni Ci wzrost współczynnika konwersji. Jest to moment, w którym musisz przygotować hipotezę, którą chcesz przetestować. Może ona wyglądać następująco: „jeśli X to Y”, gdzie X oznacza zmianę, którą chcesz przetestować, a Y efekt, który ta zmiana ma przynieść, np. „Jeśli zmienię kolor przycisku na czerwony, to więcej osób...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy