YouTube 2018/2019 z perspektywy reklamodawcy – co każdy e-marketer musi wiedzieć o planowaniu wideo online?

Temat numeru

YouTube jest najbardziej niedocenianą biznesowo platformą social media w Polsce! Nie boję się tego stwierdzenia, powtarzanego jak mantra przez Magdę Daniłoś, zacytować pod koniec 2018 r., ponieważ teraz jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Gary Vaynerchuk, który odwiedził niedawno Polskę powiedział, że obserwując stosunek ilości treści do liczby reklam w serwisach YouTube i Facebook w Polsce, jest zszokowany, że tak mało marketerów emituje reklamy w tych portalach.

Dlaczego tak niechętnie spoglądamy w stronę serwisu z czerwonym logo? Jeszcze dwa lata temu marketerzy tłumaczyli się niechęcią do produkcji treści wideo z uwagi na ich koszt, skomplikowanie procesu oraz bojaźń przed nową formą komunikacji. Dziś większość z nas wykorzystuje wideo na Facebooku niemal każdego dnia, jako remedium na malejące zasięgi treści. Nauczyliśmy się tworzyć krótkie filmy, które dobrze sprawdzają się w tym miejscu. Inaczej jest w przypadku YouTube. Tam krótkie treści przeniesione z Facebooka nie mają racji bytu, a emisja reklam przeniesionych z innych platform albo telewizji nie daje spodziewanych rezultatów.

POLECAMY

Co więc powinniśmy wiedzieć o serwisie, aby nasze działania przyniosły spodziewany efekt?

Bardzo ważne jest zrozumienie 19 mln Polaków1, którzy każdego miesiąca korzystają z YouTube. Dlaczego to robią, czego szukają i jakie mają oczekiwania w stosunku do twórców treści?
Zazwyczaj kierują nimi dwie motywacje: poszukiwanie rozrywki i chęć znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Pierwsza z nich jest wykorzystywana przez największych you...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy