Neuromarketing w praktyce – czy nowoczesna technologia i metody badawcze są w stanie dostarczyć marketerom obiektywnych danych do podejmowania biznesowych decyzji?

Temat numeru

Neuromarketing to fascynujący rozdział w marketingowych badaniach. W końcu możemy ominąć skomplikowany system kłamstw, po które świadomie lub nieświadomie sięgają konsumenci, wypowiadając opinie o sobie, produktach, usługach i innych ludziach. Dzięki neuromarketingowi możemy sięgnąć tam, gdzie nie sięgają klienci.

Neuromarketing może fascynować także dlatego, że daje kreacji twarde dane, z którymi trudno dyskutować. Coś jest dobre, albo nie. Ucina to emocjonalne dyskusje, wymianę subiektywnych opinii i opieranie się na autorytetach. Jeżeli opieramy się nie na twardych danych, to na pewno na weryfikowalnych i prawdziwych. Tyle o stereotypowym postrzeganiu neuromarketingu. 

POLECAMY

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Rzeczywistość wygląda tak, że gdy kilka lat temu setki ludzi rozbijały obozy przed sklepami Apple, żeby być w grupie pierwszych, którzy będą mieli iPada w domu, zapytano ich, dlaczego to robią. Odpowiadali: „Muszę to mieć!”. To wszystko – po prostu „Muszę to mieć!” w różnych wersjach. Nikt nie był w stanie sprawdzić, co tak naprawdę kierowało tymi ludźmi, jakie mechanizmy zostały uruchomione i jak je powtórzyć.

Niedługo potem można było przeczytać całą masę artykułów autorstwa mniej i bardziej rozpoznawalnych postaci ze świata marketingu i reklamy o tym, jakie są domniemane przyczyny takiego zachowania. Żaden z nich nie był jednak w stanie dostarczyć konkretnych danych – z oczywistych względów teksty te opierały się na subiektywnej ocenie rzeczywistości.

Czy neuromarketing mógłby pomóc odpowiedzieć na to pytanie? Czy to kwestia osobistych pragnień, walki o pozycję społeczną, a może irracjonalnej, religijnej wręcz postawy wobec marki? Jakie komunikaty i interakcje z marką wzmacniają tego typu postawy?

Jak zwiększyć skuteczność reklamy telewizyjnej przez neuromarketing?

Prof. Daniel Kahneman wraz ze swym nieżyjącym przyjacielem i kolegą Amosem Tverskym kwestionują fundament ludzkiej racjonalności. Udowodnili, jak błędne i stronnicze są nasze codzienne sądy i decyzje. W naszym mózgu działają dwa systemy – kora nowa, która odpowiada za analizowanie (ta część mózgu jest racjonalna i logiczna) oraz układ limbiczny i jądro migdałowe, które odpowiadają za przetrwanie (działają emocjonalnie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy