Jak współpracować z influencerami w świecie social mediów?

Temat numeru

Spotkałem w życiu wielu influencerów. W zasadzie spotykam ich każdego dnia. Na Instagramie, YouTubie, LinkedIn i w innych zakamarkach internetu. Oczywiście łatwość, z jaką docierają do odbiorców, wcale nie musi być jednoznaczna z łatwym przekonaniem do konkretnych decyzji zakupowych. Aczkolwiek, przy odpowiednio poprowadzonej kampanii, może się okazać, że powierzenie im współodpowiedzialności za komunikację marki, będzie strzałem w dziesiątkę. A z tego artykułu dowiesz się, jak nie przestrzelić swoich oczekiwań.

Kim właściwie jest influencer? Wpływowy lider opinii? Osoba mająca dar skupiania uwagi? Pasjonat potrafiący zainteresować danym tematem? Nie ma jednej odpowiedzi, bo to określenie posiada szerokie spektrum znaczeń. Wszystko zależeć będzie od poziomu rozpoznawalności, liczby obserwujących, wyników wyświetleń, stylu komunikacji, tematu, w obrębie którego influencer jest aktywny i platform wykorzystywanych do kontaktu z odbiorcami. 

POLECAMY

Typologia influencerów

GALACTICOS – tak wielcy, że nie myślisz o nich jako o influencerach. Kiedy mówimy Elon Musk, to nie kategoryzujemy go jako influencera. Elon to po prostu Elon z 101 mln obserwujących na Twitterze.
STARS – osobowości wspinające się na kolejne szczeble popularności. Rozpoznawalni przez ludzi z różnych krajów, kultur, środowisk.
SPECJALIŚCI – nazwiska jednoznacznie kojarzone z danym zagadnieniem, obszarem tematycznym, dziedziną, jednak o mniejszym zasięgu niż wcześniejsza kategoria.
MIKROINFLUENCERZY – przyjmijmy, że to osoby obserwowane przez przynajmniej 5k użytkowników na jednej platformie. Mogą być przydatni szczególnie na starcie działań komunikacyjnych, zwłaszcza jeśli opierają swój przekaz na recenzjach produktów. Dlaczego? Zależy im na wzroście rozpoznawalności, a ta uzależniona jest od kolejnych recenzji. To zaś wywołuje presję dostępu do nowych produktów. Warto mieć to na uwadze, podczas negocjowania warunków współpracy.
EMPLOYER BRANDING INFLUENCERS – tu nie ma znaczenia aparycja ani zajmowana w firmie pozycja. Faworyzowanie treści publikowanych przez pracowników, względem tych pojawiających się na oficjalnych firmowych kontach, to fakt. W przypadku takich platform, jak LinkedIn, algorytm i odbiorcy, są wyjątkowo zgodni. Ludzie nie chcą i nie będą interesować się markami, jeśli te nie zyskają ludzkiej twarzy. Czy to w postaci pracownika, właściciela czy też influencera.
FANI MARKI – to najmniejsza, chociaż potencjalnie najliczniejsza kategoria influencerów. Fani mają tę zaletę, że mimo braku podpisanych umów, „użyczają” swoich profili marce, zamieszczając user generated content (UGC). Są też skłonni n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy