Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad VIP

19 marca 2019

NR 44 (Luty 2019)

Jak współpracować z influencerami i twórcami treści wideo?

0 720

Abstra to największy niezależny producent treści wideo na YouTube w Polsce. Do portfolio firmy należy 14 kanałów, które łącznie zebrały niemal 2 miliardy wyświetleń. O tym, jak tworzyć atrakcyjny content i jak współpracować z dużymi partnerami komercyjnymi na YouTube, opowiedzą Olek Wandzel – VP Sales & Marketing w Abstra oraz Rafał Masny – członek zarządu Abstra i jeden z założycieli Abstrachuje.tv.

Po co Abstra kilkanaście kanałów na YouTube? Dlaczego nie jeden kluczowy, ale kilka? 
Rafał Masny: To naturalny kierunek rozwoju. Przede wszystkim stawiamy na dywersyfikację treści, czyli używając słów adekwatnych dla branży marketingu, idziemy w kierunku „granulacji contentu”. To najlepsze określenie. (śmiech) 

POLECAMY

Jaka jest optymalna liczba kanałów, którą jesteście w stanie „udźwignąć” przy obecnym ponad 90-osobowym zespole?
Rafał Masny: Jeszcze parę miesięcy temu było ich 10, teraz jesteśmy w stanie produkować 14, a za pół roku zapewne będzie ich 20. Nie oznacza to jednak, że cały czas będziemy otwierać nowe kanały. 
Olek Wandzel: Nasz model biznesowy jest oparty na jakości, a nie ilości treści. Content dopasowany jest do precyzyjnie ustalonych grup docelowych. Chcemy budować szersze portfolio w poszczególnych segmentach tematycznych. Dziś, jako wydawca treści, docieramy do ok. 9 mln Polaków miesięcznie!

Dlaczego nie używacie nazwy Abstra przy promocji każdego z kanałów?
Olek Wandzel: To może zabrzmi dziwnie, ale wielu naszym widzom nazwa Abstra niewiele mówi. Nie mamy takiego celu, by wszyscy kojarzyli nasze kanały przez pryzmat ich producenta. To ważna informacja dla rynku, ale już pewnie nie dla samego widza. Podobne zjawisko możemy zauważyć choćby w przemyśle filmowym – wszyscy znają Gwiezdne wojny czy Avatara, ale nie każdy musi kojarzyć 20th Century Fox.
Rafał Masny: Nazywanie wszystkiego Abstra dziwnie by wyglądało, być może sugerowało, że znamy się na wszystkim, to nie byłoby autentyczne.
Olek Wandzel: Każdy kanał ma swoją twarz, swoją historię, docelowo swój ekosystem.

Co zmieniło w życiu youtubera pojawienie się inwestora? Wstajecie wcześniej?
Rafał Masny: W żadnym razie, to już opanowaliśmy wiele lat temu. (śmiech) Może nie tyle zmniejszyło, co zmieniło rodzaj stresu. Przed inwestorem musieliśmy utrzymać z jednego kanału 20 osób, które wówczas zatrudnialiśmy, dlatego podjęliśmy decyzję finansowego wsparcia i teraz mamy komfort.

Żyjecie już bezstresowo?
Rafał Masny: No, niestety nie. Ale stresujemy się tym, na co mamy wpływ. Skupiamy się na tym, co dla nas najistotniejsze – przygotowaniem scenariuszy, a nie czy przypadkiem mamy problem z umową lub inną mniej istotną rzeczą.
Olek Wandzel: Naszym celem było odciążenie chłopaków od formalnych aspektów, by skupili się na samym procesie tworzenia. Oczywiście z perspektywy inwestora presja na wynik jest, ale na razie wspólnie „dowozimy” to, na co się umówiliśmy. Ubiegły rok był po prostu bardzo dobry – przychód na poziomie ponad 8,2 mln zł mówi sam za siebie.

Z kim dziś konkurujecie – LifeTube, IndaHash?
Olek Wandzel: Ze wszystkimi, którzy walczą o atencję widzów, ponieważ najcenniejszą walutą XXI w. jest ich czas. W biznesie opartym na współpracy z reklamodawcami utrata użytkownika równa się utracie przychodu. Żyjemy w świecie, w którym codziennie powstaje medium, które zyskuje swoją grupę fanów, lub osoba, której ktoś chce słuchać. Trzeba działać szybko, bo chwila zagapienia może skutkować odjazdem pociągu. Chcemy być największym producentem treści wideo dla młodych ludzi w polskim internecie. Uda się to osiągnąć tylko dzięki zaufaniu widzów i żelaznej konsekwencji w działaniu. Wyznaczyliśmy sobie własną ścieżkę i nie oglądamy się na innych.

Masny, czy w Twoim odczuciu trudno zostać youtuberem? I czy właściwie warto?
Rafał Masny: Uff. (śmiech) Na pewno warto, ale trzeba się przygotować do ciężkiej pracy. Stosunkowo łatwo jest mieć pomysł na pierwszych kilka materiałów wideo, ale utrzymanie wysokiego poziomu contentu wymaga kreatywności, pracy i konsekwencji. Nie ma drogi na skróty. Czy da się na tym zarobić? Oczywiście – praca jak każda inna. No, może nieco egzotyczna. Ale jak jesteś w tym dobry, to z całą pewnością warto rozważyć tę drogę.

Opracowujecie brief czy działacie „na żywioł” – jak wygląda Wasza współpraca z klientem krok po kroku?
Rafał Masny: Wypracowaliśmy swoje standardy pracy, własne portfolio produktów reklamowych i własną strukturę briefów. Są dwie drogi pozyskania klientów – albo działamy proaktywnie i to my wychodzimy z inicjatywą, albo to dom mediowy, agencja czy też bezpośrednio klient zgłaszają się do nas. Współpracowaliśmy jak dotąd z 85 markami i kilkudziesięcioma agencjami.
Oczywiście do wizji klienta zwykle mamy pytania uzupełniające. Nawet jeżeli wizja marki jest fajna, czasem musimy przekonać klienta do własnych pomysłów. Znając dogłębnie platformę YouTube, wiemy, jak przygotować materiał, by widz go nie odrzucił. Wszyscy ponosimy ryzyko, gdy film jest opublikowany, dlatego tak ważne jest to, abyśmy osiągnęli porozumienie zawczasu.

Co Was najbardziej drażni we współpracy z klientem?
Rafał Masny: Forsowanie swojej opinii mimo naszych obaw o autentyczność przekazu przy lokowaniu produktu… Czasem odmawiamy. (śmiech)

Czy klienci nie naciskają, że marka w Waszych produkcjach pojawia się zbyt późno? Weźmy przykład EB i „Lata 90. vs. dzisiaj”. Obecnie marka EB pojawia się w okolicach czwartej minuty...
Rafał Masny: Absolutnie. Badamy i wiemy, jakie jest utrzymanie uwagi widza. Akurat EB jest dobrym przykładem współpracy. W tej produkcji bardzo dobrze, tj. kontekstowo, ulokowany został produkt. Dostaliśmy od klienta pożądany motyw, a marka nie spierała się o scenariusz. My go wtłoczyliśmy w nasz świat i był świetny efekt. Film był na trzecim miejscu zestawienia YouTube Rewind trzy lata temu!

Z którego projektu jesteście szczególnie dumni albo najmilej go wspominacie?
Rafał Masny: Daj mi chwilę… Tak, wiem! Dwa filmiki dla Doliny Noteci. Idealnie kontekstowo ulokowany produkt. I do tego w 100% nasz autorski scenariusz.
Olek Wandzel: Nie do końca możemy wskazać ulubionego klienta. To tak jakby rodzica zapytać o ulubione dziecko. Na pewno bardzo lubimy współpracę, która oprócz celów stricte wizerunkowych czy sprzedażowych może również pomóc w słusznej sprawie. Tego przykładem jest wspomniana współpraca z Doliną Noteci. Nie dość, że zrealizowaliśmy dla nich produkcję, to wspólnie przekazaliśmy prawie cztery tony karmy dla zwierzaków ze schroniska tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Czy wspieracie się budżetem reklamowym? 
Olek Wandzel: Każde jedno wyświetlenie ze zgromadzonych do dziś 1,8 mld na wszystkich kanałach należących do Abstra zostało uzyskane wyłącznie organicznie. Nigdy nie wspieraliśmy się budżetem reklamowym i jesteśmy z tego dumni! Nie ma lepszego dowodu na zaufanie naszych widzów.

Czyli jesteście tym rzadkim przypadkiem, że to Google Wam płaci, a nie odwrotnie?
Olek Wandzel: Jak każdy youtuber, oddajemy Google 45% naszych przychodów z reklamy in-stream! Trzeba jednak pamiętać, że większość naszych przychodów jest generowana ze współpracy komercyjnej i lokowania produktu. Zakładam, że zarówno my, jak i Google życzylibyśmy sobie, aby wpływy z AdSense były wyższe. Widzimy trend wznoszący i wierzymy, że pod tym względem 2019 r. będzie dużo lepszy od poprzedniego. 

Co jest miarą sukcesu youtubowego contentu – liczba subskrybentów czy liczba wyświetleń? Co mierzyć i jak zweryfikować skuteczność działań w Waszych kanałach?
Rafał Masny: Możesz mieć 3 mln subskrypcji i tylko 100 000 wyświetleń ostatniego filmu...
Olek Wandzel: ...jesteś tak dobry, jak Twoja ostatnia produkcja i liczba wyświetleń Twojego wideo.
Rafał Masny: My, jako Abstra, dowozimy stały, przewidywalny zasięg, przekraczający 55 mln wyświetleń miesięcznie. Jeden odcinek największego kanału w naszym portfolio, czyli Abstrachuje.tv, jest średnio wyświetlany ponad 1 mln 800 tys. razy. Z kolei na naszych nowszych i tym samym mniejszych kanałach, jak „Do Roboty” czy „Klara kontra świat” średnia dla jednego odcinka oscyluje wokół 200 tys. wyświetleń.

Na czym zatem należy się skoncentrować?
Olek Wandzel: Po pierwsze na wyświetleniach. Po drugie na liczbie unikalnych użytkowników – to wcale nie są tożsame mia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy