Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

21 maja 2019

NR 45 (Kwiecień 2019)

Influencer branding – jak skutecznie budować markę z instagramerami?

0 877

Branża influencermarketingowa w Polsce istnieje od około 5 lat i rozrosła się do niesamowitych rozmiarów. Według Mediakix (globalna agencja zajmująca się influencerami) rynek influencerski w 2020 roku może być wart nawet 10 miliardów dolarów! Wszyscy chcą teraz robić marketing influencerski, jednak niezbyt wielu wie, jak – w końcu ilu można wykształcić ekspertów w ciągu 5–6 lat? Dlatego właśnie postanowiłem zebrać najczęściej zadawane mi pytania odpowiedzieć na nie na łamach „Magazynu Online Marketing”.

Przestań już scrollować, a najlepiej odłóż telefon (chyba, że to na nim czytasz ten tekst – wtedy zachęcam do kliknięcia w ikonkę samolotu, aby nic Cię nie rozpraszało) i zapoznaj się z odpowiedziami na pięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących marketingu influencerskiego. 

POLECAMY

Czy 2019 rok jest rokiem influencerów?

Oczywiście! Ten trend jest zwyżkujący. Jestem przekonany, że 2020 rok również będzie należał do influencerów. Jak to dalej będzie? Być może wyprą ich cyfrowi instagramerzy albo zostaniemy zalani botami, fejkami i nie będziemy w stanie odróżnić prawdy od fałszu? Tego nie wiem. Najważniejsze jest to, że aktualnie rynek nie jest jeszcze nasycony. U influencerów widziałem już lokowania reklamowe opon, dachówek, farb do mieszkań, pasztetu, suplementów diety czy nawet chwilówek. Już wszyscy się obudzili, a co więcej zgadzają się ze sobą, że to faktycznie działa. Jest taka legenda, która krąży od agencji do agencji, że jeden dolar wydany na influencera zwraca się sześciokrotnie. To bajka, ale w każdej bajce jest ziarno prawdy.

Jest jeszcze jeden aspekt o którym koniecznie trzeba wspomnieć – adblock. Polska jest ewenementem na skalę światową, jeśli chodzi o używanie Adblocka. Ponad 42% polskich internautów powyżej 15. roku życia korzysta z oprogramowania blokującego reklamy (dane z IAB Polska), jednak influencerów tak łatwo się nie zablokuje. Więc spokojnie – rynek rośnie, świadomość klientów rośnie (influencerów też), budżety rosną i jeszcze chwilę to potrwa. Korzystajmy z tego.

Jak dobierać influencera do kampanii/brandu?

Nie patrz na liczby! To, kto ma ilu followersów, subskrybentów czy like’ów, nie ma ŻADNEGO znaczenia. Obserwujących można sobie kupić (co jest łatwe i tanie), a subskrybcje – no cóż – każdy youtuber powie Wam, że dają one niewielki procent realnych obejrzeń filmów. Zwykle są one z kolumny „proponowane filmy”. Polecam zatem spojrzeć na analitykę większych youtuberów (albo po prostu ich o to zapytać).

Krzysztof Gonciarz, który jest vlogerem, podróżnikiem i przedsiębiorcą reklamuje procesory Intela. Dem3000 – youtuber, który lubi filmy, komiksy i Star Treka reklamuje telewizory, a Arlena Witt, która na codzień fenomenalnie uczy angielskiego, wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii na rzecz zwalczania stygmatyzacji leczenia zaburzeń psychicznych. 
 

Wskazówka

Influencer nie musi kojarzyć się z Twoją marką! Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby tak było, jednak znalezienie idealnego influencera jest niezwykle trudne. 


Liczy się pomysł. Zanim zaczniesz dobierać influencerów konieczne jest posiadanie idei. Storytelling. Wysyłanie #darylosu już nie działa. Teraz za kampanią musi stać historia lub przesłanie, dlatego obudź w sobie kreatywność, a gdy nie masz pomysłu, poradź się samych influencerów – to pomysłowe bestie. Jeśli zaprosisz ich do kampanii to nie dość, że zaoszczędzisz na agencji, to być może stworzycie razem świetną kampanię. Zdaj się na eksperta i nie wchodź na głęboką wodę, jeśli nie potrafisz pływać. Czasem lepiej zainwestować w osobę, która ma doświadczenie w temacie, niż przepalać bez sensu budżet z przekonaniem, że liczby w Excelu przecież się zgadzają. 
 

Wskazówka

Używaj narzędzi do analizy influencerów. Wiele z nich oferuje w swoich pakietach bazę tysiąca influencerów. Nie jest to tanie, ale możliwość wyszukiwania, kategoryzacji i filtrowania jest w marketingu influencerskim warta każdej złotówki. 


Co jest najważniejsze w influencer marketingu?

Po pierwsze autentyczność. To jest fundament, na którym opiera się cała idea tej gałęzi marketingu. Twoją markę może reklamować największy celebryta czy najznakomitsza modelka z milionami followersów. Tylko co z tego, jeżeli zabraknie autentyczności, zdjęcie zostanie zrobione byle jak i będzie tylko kolejnym ze sponsorowanych na feedzie Instagramowym. Wtedy nasze przesłanie i produkt zostanią rozmyte, a budżet zaś przepalony.

Dlatego właśnie mikroinfluencerzy zyskują na popularności – ponieważ im zależy. W dodatku można ich łatwo skategoryzować (wędkę reklamują wędkarze, okulary okularnicy itd.). Powinniśmy zatem wrócić do podstaw; do tego, czym jest marketing influencerski.

Autentyczność is the new king.

Kolejnym ważnym elementem influencer marketingu jest zaangażowanie. Możesz mieć nawet miliard like’ów pod postem, a słupki sprzedażowe ani nie drgną. Jak wspomniałem wcześniej, liczba obserwujących nie ma znaczenia – co innego komentarze i udostępnienia. Jeżeli influencer wzbudza zainteresowanie, nie jest kolejnym „ładnym instagramerem robiącym dziubki”, tylko ma jakiś cel. Swoją misje. Wtedy followersi się z nim utożsamiają, chcą z nim dyskutować i za nim podążać, a to wzbudza zaangażowanie (co można zaobserwować na przykładzie Ewy Chodakowskiej). 
Trzecim filarem jest trend, który często jest niedoceniany lub traktowany po macoszemu, a to ogromny błąd. Jeżeli znajdziemy trend (to może być challange, meme lub chwilowa moda), który wzrasta i dobierzemy do niego autentycznego influencera, który posiada realne zaangażowanie to mamy przepis na sukces. 

Dla zainteresowanych – sam korzystam z narzędzia BuzzSumo.com – daje ono insight, jaka treść zdobywa na popularności.

Jak analizować influencerów?

Najlepiej stosując specjalnie do tego stworzone narzędzia. Wszyscy wi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy