Jak przeprowadzić audyt konta reklamowego Facebook Ads – checklista audytowa

Temat numeru

Do każdego audytu konta reklamowego należy podejść indywidualnie – jego przedmiot i zakres różnić się będą w zależności od takich zmiennych, jak branża, w której funkcjonuje firma, nadrzędna rola i cele (biznesowe i komunikacyjne) dla ekosystemu Facebooka w strategii, obranych taktyk łączenia działań organicznych i płatnych oraz wielu innych.

Nie istnieje zatem jeden standardowy i uniwersalny „szablon”, według którego zawsze można wykonać audyt działań reklamowych na Facebooku i Instagramie. Ale oczywiście, niezależnie od zmiennych istnieje szereg czynników wspólnych, które można i należy poddać analizie. Zapewne każdy z marketerów czy konsultantów, kto zdobył doświadczenie w audytach (zrealizował ich przynajmniej kilkadziesiąt lub kilkaset), ma własną metodologię. Niniejszy artykuł i zawarte w nim wskazówki to podsumowanie moich doświadczeń na podstawie kilkuset audytów, które miałem okazję przeprowadzić. Poniższa lista aspektów może stanowić punkt wyjścia do wykonania własnego audytu, ale na pewno nie będzie w 100% wyczerpująca dla każdego konta reklamowego – ze względu na argumenty przytoczone powyżej. 

POLECAMY

Zanim zaczniesz, czyli etap „0” 

Przyjmijmy, że podchodzisz do audytu konta reklamowego firmy, którego nie prowadziłeś samodzielnie. Na tym etapie kluczowe będzie pozyskanie wszystkich dostępów (do strony na Facebooku, konta na Instagramie, wykorzystywanych historycznie pikseli czy katalogów produktów). Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Business Managera (Menedżera Firmy). W wielu przypadkach zasadne będzie również uzyskanie dostępu do Google Analytics (lub innego narzędzia analitycznego, z którego korzysta firma). Zestawienie danych raportowanych przez Facebooka z danymi z np. Google Analytics, w kontekście np. jakości ruchu z wybranych kampanii może być bardzo wartościowe. 
Oprócz tego musisz poznać wszystkie wcześniejsze i istotne założenia. Mogą one wpływać na ocenę zasadności prowadzenia wybranych typów kampanii. O ile istnieją, ponieważ często zdarza się, że działania prowadzone są ad hoc lub bez określonego planu i jasno zdefiniowanych celów czy KPI (kluczowych wskaźników efektywności). 
Oprócz wcześniej wspomnianych celów, roli ekosystemu Facebooka i Instagrama w strategii itp., istotne będą również grupy docelowe (lub idealnie – odpowiednio zdefiniowane persony, niekoniecznie określone jedynie jako parametry targetowania dostępne w Menedżerze Reklam, bo dobór metod kierowania będzie również jednym z dalszych etapów audytu), informacje na temat sezonowości branży, customer journey (ścieżki klienta), ważnych historycznie kampanii (np. fakt przeprowadzenia kampanii launchingowej dla nowego produktu) oraz innych ważnych wydarzeń, które wpłynęły na taktyki reklamowe, zmiany budżetów itp. (np. wybuch pandemii, zmiana osoby odpowiedzialnej za realizację, rotację w zespole, zmiana strategii biznesowej firmy), media planów czy raportów. 
Przydatne może być również poznanie subiektywnej oceny efektywności wybranych taktyk czy typów kampanii osoby lub osób, które były odpowiedzialne za wcześniejszą realizację. 
Jak widać, wszystko zależy od stopnia „zaawansowania” czy „złożoności” wcześniej prowadzonych działań reklamowych. Zapewne w wielu przypadkach nie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy