Ile kosztuje marketing B2B – na działania marketingowe w segmencie B2B w 2022 r.?

Temat numeru

Działania marketingowe są jednym z istotniejszych czynników wpływających na wynik finansowy firmy. Jednak niewiele osób otwarcie mówi o wydatkach na te działania – jaki budżet ma sens, jaka powinna być relacja wydatków mediowych do wynagrodzenia agencji?

Pojawia się wiele pytań. Zarządy firm często podnoszą kwestię wysokości budżetu, który powinno się przeznaczyć na działania promocyjne, zastanawiając się jednocześnie, jak zmierzyć efektywność tych wydatków (ROI, marketing originating pipeline). Marketerzy rozważają, ile „postawić” na daną aktywność lub agencję, a agencje dopytują klientów, „ile jest do dyspozycji”. 
Kończymy rok 2021, a marki już planują wydatki na kolejny – jakim budżetem powinniśmy dysponować, aby osiągać założone cele i na co konkretnie przeznaczyć środki? Artykuł przedstawia analizę danych dotyczących aktywności marek z segmentu B2B i high-tech w projektach realizowanych przez Clipatize – agencję marketingu B2B, w Polsce i na Bliskim Wschodzie w okresie pełnego roku kalendarzowego. 

POLECAMY

Zintegrowane programy marketingowe 

Działania tego rodzaju prowadzone są przez dłuższy okres, zwykle około roku. Polegają na realizowaniu aktywności obejmujących wszystkie etapy customer journey – od budowania świadomości, kreowania popytu, aż po aktywności o charakterze prosprzedażowym, leadowym. 
Udział wydatków reklamowych w tego typu programach to ok. 10–25% łącznego budżetu. Jest to wartość dużo niższa niż w wysokozasięgowych kampaniach konsumenckich, gdzie proporcje agencyjnego fee/media są zwykle inne. Z czego to wynika? Efektywność kampanii B2B bierze się z relewantności materiałów komunikacyjnych (contentu) oraz niewielkich grup docelowych, a nie optymalizacji metryk typu CPM/CPC i docierania do dużych grup. W kampaniach B2B liczy się dopasowanie treści do profesjonalnych grup odbiorców. Z powodu długiego procesu zakupowego istotny jest także remarketing, a ten jest zwykle dużo tańszy niż „pierwsze dotarcie”. Dodatkowo, istnieje jeszcze inny powód...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy