Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

3 kwietnia 2019

NR 44 (Luty 2019)

Growth hacking - Jak wzrastać w postępie geometrycznym

0 1293

Określenie growth hacking pojawiło się na rynku wraz z modelem eksponencjalnego – czyli wykładniczego – wzrostu biznesu. Na wielu konferencjach pokazywane są przypadki Airbnb czy Ubera. Niekiedy te dwa określenia – growth hacking i wzrost wykładniczy – są używane zamiennie lub mylone ze sobą. Aby to uporządkować, można przyjąć, że growth hacking jest sposobem na wykorzystanie dystrybucji innego kanału czy firmy do uzyskania własnego wzrostu – właśnie w wykładniczym, geometrycznym postępie.

Airbnb było przedsięwzięciem, które przez jakiś czas było stosunkowo mało znane. Jego założyciele uruchamiali swój serwis trzykrotnie, a początkowo nawet parali się dodatkowo innymi zajęciami, żeby przeżyć – w czasie kampanii prezydenckiej w 2008 r. sprzedawali płatki pod nazwą „Obama O’s” i „Cap’n McCain’s”. Ich sytuacja finansowa była na tyle trudna, że nawet żywili się niesprzedanymi płatkami. Przełomem stało się dopiero umożliwienie użytkownikom bezproblemowego zamieszczania ofert Airbnb w innym serwisie ogłoszeniowym, znacznie bardziej wtedy popularnym – Craigslist. Ponieważ Craigslist w zasadzie nie pozwalał na taką automatyczną integrację, inżynierowie z Airbnb stali się de facto hackerami, którzy prześledzili sposób, w jaki Craigslist zarządzał listami swoich ogłoszeń, i w sprytny sposób skonstruowali obejście tego ograniczenia. W efekcie przez jakiś czas Craigslist
był nieświadomym promotorem Airbnb, do którego przechodzili użytkownicy szukający wakacyjnych ofert noclegowych. W pewnym momencie ludzie z Craigslist zorientowali się, co się dzieje, i zablokowali te możliwości dostępu, ale Airbnb zyskał ogromny wzrost popularności, i dalej już radził sobie innymi sposobami. 
Na tym polegało zhackowanie wzrostu – wybicie się „na czyichś plecach”, wykorzystując czyjś inny dorobek – w tym przypadku bez wiedzy i zgody „promotora”.
 

POLECAMY

Growth hacking nie musi być nielegalny ani odbywać się bez wiedzy „promotora”. Można nawiązać partnerstwo, które służy obu firmom – i nowej, która chce uzyskać wzrost, i „promotorowi”.


Przykładem może być „pakietyzacja” ofert – linia lotnicza nawiązuje partnerstwo z wypożyczalnią samochodów albo siecią hoteli, czyli serwisem, który umożliwia rezerwacje noclegów. Wtedy odbiorca dostaje bardziej kompleksowe usługi i może dzięki temu zyskać preferencyjny dostęp do produktu czy usługi, której i tak potrzebował. Buduje to biznes i wzrost najczęściej dla obu stron, jeśli jest komunikowane również przez partnera, który umożliwia nowej firmie dostęp do swoich usług. Tak też sieci telekomunikacyjne włączają do swoich pakietów możliwość korzystania z serwisów streamingowych VOD czy muzyki albo biblioteki e-booków czy audiobooków. 
 

Wskazówka

Kluczem do skutecznego growth hackingu jest zrozumienie potrzeb klienta – odbiorcy, wczucie się w jego sytuację i potrzeby po to, by zaproponować odpowiednie rozwiązania, najlepiej nowe, nieistniejące wcześniej. 


Dotyczy to również klientów B2B – jeśli przykładowo tym klientem jest firma, która sprzedaje swoje produkty czy usługi przez e-commerce, to może jej być potrzebny cały pakiet usług – od przeprowadzenia audytu dotychczasowych działań, by wskazać miejsca do rozwoju i możliwości ulepszeń, przez analizy konsumentów–odbiorców, ich odpowiednią segmentację i preferencje zakupowe, następnie pomoc w uporządkowaniu contentu w sklepie, tak by wyświetlać wszystkie potrzebne informacje i pokazywać produkt w jak najbardziej atrakcyjny sposób, do sprawności technologicznej strony funkcjonowania sklepu i działań marketing automation. Te działania mogą obejmować serwowanie jak najtrafniejszych rekomendacji produktowych, wyświetlanie ekranów pop-up w momencie, gdy klient jest nieaktywny lub chce opuścić sklep, porzucając koszyk bez domknięcia transakcji, czy powiadomienia o promocjach oraz odpowiednio skonstruowany silnik rekomendacji, by proponować najlepiej dobrane do potrzeb odbiorcy produkty. Firma, która w taki sposób ujmuje rozumienie potrzeb klienta – właściciela sklepu e-commerce, ma znacznie większe szanse na współpracę niż firmy, które jedynie oferują swoje produkty, a klient musi sam już sobie poradzić z integracją rozwiązań. 
Jeśli mówimy o produktach konsumenckich, to – ponownie – potrzebę klienta, która może być okazją do growth hackingu, może stanowić nie tylko kupno nowych produktów, ale coś jeszcze. I tu na rynek wkraczają nowe firmy, które łamią reguły i oferują nie tylko sprzedaż produktów, ale jeszcze dodatkowe usługi, nawiązują bezpośrednie relacje z konsumentami, zaczynając działać w modelu DTC (direct to consumer). Przykładem jest sklep odzieżowy działający w e-commerce, który oprócz sprzedaży nowych ubrań oferuje też możliwość odbierania starych, rozwiązując problem klientów, który pojawia się, gdy ich szafa jest już przepełniona. Inny sklep proponuje porady ekspertów w dziedzinie mody, tak by można było lepiej dobrać odpowiedni strój dla siebie. 
 

Dodatkowym przełomowym elementem oferty, sprawiającym, że będziemy kupować wyłącznie produkty jednej marki bezpośrednio w e-sklepie tej marki i osiągnie ona dzięki temu znaczny wzrost, może być wyróżnik technologiczny. 


W ostatnich miesiącach znakomicie funkcjonuje rozwiązanie zastosowane przez sklep eobuwie.pl – skaner stóp, który znajduje się w galeriach handlowych. Jeśli zeskanowałem moje stopy i zachowałem ten skan w serwisie sklepu, to mogę dokładniej dobierać rozmiary butów – a wiadomo, że producenci obuwia nieznacznie, ale jednak, różnią się rozmiarówkami. Dzięki skanowi wiem dokładnie, że do mojej stopy będą dopasowane buty o numerze 43 jednej marki, a numerze 42 innej. Minimalizuje się wtedy ryzyko konieczności zwrotów, które jest kłopotem dla obu stron – klienta, który musi zapakować towar i załatwić formalności związane z wysyłką, poświęcić na to czas i wysiłek – oraz sklepu, który finansuje koszty zwrotu, i w efekcie otrzymuje z powrotem niesprzedany towar, który przez kogoś mógł być przymierzany lub wręcz noszony. 

 

Rys. 1. Przykład vCommerce (v – video) i działań DTC (direct-to-consumer):
użytkownicy aplikacji firmy (przy pomocy technologii przejętego
startupu Modiface) mogli zarezerwować sesję live streamingu z ekspertkami
w dziedzinie makijażu. Źródło: Trendwatching.com

 

Rys. 2. Przykład sCommerce (s – social): Bot na Messenger, który
umożliwia dopasowanie prezentów – produktów firmy L’Oréal – do
koloru skóry osoby obdarowywanej i poziomu cenowego oczekiwanego
przez darczyńcę. Źródło: Trendwatching.com

 

Rys. 3. Przykład iCommerce (i – image): Możliwość zakupu
produktów bezpośrednio z serwisu Instagram – tu przykład krzeseł
Quantam Rocking Chair. Źródło: ecwid.com

 

Rys. 4. Przykład iCommerce (i – image): Filtr na Instagram, który
pozwala zobaczyć siebie z ustami pomalowanymi różnymi odcieniami
szminek Kylie Cosmetics. Aby skorzystać z fitrów, użytkownicy musieli
obserwować konto Kylie Jenner. Źródło: Trendwatching.com

 

Rys. 5. Przykład aCommerce (a – automated): szczotka firmy Withings analizuje strukturę włosów i przesyła informacje do aplikacji, która dobiera kosmetyki do pielęgnacji włosów Kérastase. 
Źródło: zdnet.com

 

Rys. 6. Przykład wCommerce (w – wearable): Umieszczany na paznokciu designerski (autor projektu: Yves Béhar) sensor UV, przesyłający informacje o natęż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy