Eksperci w ogniu pytań

W ogniu pytań

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych Czytelników, postanowiliśmy podpytać naszych trzech specjalistów o działania, które mogą przynieść niebanalne rezultaty w zakresie online marketingu. Kogo i o co zagadnęliśmy? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Mamy nadzieję, że wskazówki od ekspertów przydadzą się Wam w codziennej pracy!

1. Czy planowanie postów na Facebooku z wyprzedzeniem obniża zasięgi organiczne?

POLECAMY

FRANCISZEK GEORGIEW, 
SOCIAL TIGERS 
Nie. Skojarzenie niższych zasięgów z planowaniem postów to fałszywa korelacja. Rzeczywiście wiele postów, które planują specjaliści SM ma słabsze dotarcie. Jednak nie wynika to z samego planowania, co bardziej z charakteru contentu, którzy planujemy. Spontaniczna komunikacja oparta na materiałach „na żywo” klika się wielokrotnie lepiej i dowozi lepsze rezultaty. Ale jeśli zaplanujemy tego rodzaju fajny, żywy content, nie oberwie on za samo wykorzystanie opcji „zaplanuj”.  


ARTUR JABŁOŃSKI, 
DIGITALK, czesc@arturjablonski.com 
Planowanie postów organicznych nie obniża ich zasięgów. Jest to jeden z mitów powtarzanych od lat, ale my w agencji nigdy nie zauważyliśmy negatywnego wpływu planowania na zasięg, a korzystamy z tej opcji regularnie. Być może przesąd wziął się skądinąd - z narzędzi zewnętrznych. Część z nich umożliwia planowanie postów w wielu kanałach jednocześnie i czasami miewają awarię, a wówczas są problemy z publikacją. Tak tylko gdybam. 
 

TOMASZ BRUSIK, 
SEMAHEAD/GRUPA INTERIA, RYSUJĘ FEJSBUKI 
Nic nie angażuje i nie przyciąga uwagi lepiej, niż treści odnoszące się do tego, czym aktualnie żyje nasza grupa docelowa. Jeśli przygotowujesz posty wcześniej, częściej przegrywasz tę bitwę o uwagę. 
Nie zawsze będziesz w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem, co jutro czy za tydzień będzie tematem nr 1 dla Twoich odbiorców.


2. Czy edycja postu po jego opublikowaniu na tablicy FB obniża zasięg i zaangażowanie? 

FRANCISZEK GEORGIEW, 
SOCIAL TIGERS 
NIE. Wiele batalii zostało stoczonych o to, czy edycja posta obcina jego zasięg. Na przykładzie ponad 100 fanpage’y, które prowadziłem jako specjalista SM, szef działu, freelancer czy już jako agencja Social Tigers, nigdy nie zauważyłem takiej zależności. To nie ostatni mit w branży, dlatego w takich sytuacjach warto sobie zadać pytanie – a czemu miałoby się tak w ogóle wydarzyć? Czy na pewno jest to powtarzalny w różnych warunkach, na różnych profilach wniosek? Ja takiego w przypadku edycji treści nigdy nie dostrzegłem i jeśli miałoby to mieć znaczenie, to na tak nikłym poziomie, że wolę zająć się zmiennymi o kluczowym znaczeniu.ARTUR JABŁOŃSKI, 
DIGITALK, czesc@arturjablonski.com 
Najczęstsze zmiany, które ludzie wprowadzają, to korekta własnych literówek czy szyku zdania w kilka godzin po publikacji. To nie ma większego znaczenia z punktu widzenia algorytmu. Historia zmian jest widoczna dla każdego użytkownika, więc żadnej złośliwej zmiany (np. Wpływającej na sens całości) 
nie da się przed nikim ukryć, a to mogłoby być ewentualnie powodem takich ograniczeń. Więc nie.  TOMASZ BRUSIK, 
SEMAHEAD/GRUPA INTERIA, RYSUJĘ FEJSBUKI
Nie sądzę, aby edycja wpływała na wyniki posta w przypadku drobnych zmian (np. poprawy literówki). Co innego, jeśli z posta na 3 zdania zrobimy po edycji 10 zdań. Wtedy może mieć on gorsze wyniki, bo np. ludziom nie będzie się już chciało czytać go w całości  Inny przykład: kontrowersyjne zdanie, które wywołało dyskusję w komentarzach, zastąpimy bardziej politycznym. Czy to sprawi, że post będzie mniej angażował? Prawdopodobnie tak.


3. Wideo, zdjęcie, link czy...tekst – które posty generują większe zasięgi i zaangażowanie na Facebooku 

 


FRANCISZEK GEORGIEW, 
SOCIAL TIGERS 
Jeśli chodzi o hierarchię zasięgowych wpisów, posegregowałbym ją od live’a, przez video, do zdjęć i galerii, aż po wszystko, co kieruje poza Facebooka (linkpost, karuzela) oraz notatki. Jednak bardzo ciekawym trendem jest fakt, że rozpiętość między najpopularniejszymi a najmniej popularnymi wpisami zmniejsza się. Dobry linkpost osiąga zasięgi podobne do zdjęcia, jeśli naprawdę klikają w niego ludzie. W związku z tym tym bardziej sprawdzi się rekomendo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy