Aplikacje AR – 3 praktyczne sposoby wykorzystania

E-commerce

Każdego dnia spędzamy sporo czasu wpatrzeni w ekran smartfona czy komputera. Co, jeżeli nie musielibyśmy tego robić? Jeżeli wszelkie informacje potrzebne nam do pracy, nauki czy rozrywki byłyby dostępne bez sięgania do kieszeni,  w zasięgu wzroku w zależności od kontekstu. Jeżeli chcielibyśmy dowiedzieć się, jaka będzie dziś pogoda, sprawdzić aktualne kursy akcji czy to, jak nasz wymarzony samochód wyglądałby na podjeździe, wystarczy wykonać gest lub wydać komendę słowną. Tak wygląda rozszerzona rzeczywistość, z którą każdy z nas zetknie się prędzej czy później. Wszelkie potrzebne informacje dostępne dla nas w każdej chwili.

Co to jest rozszerzona rzeczywistość (AR)?

Definicji rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality – AR) jest wiele, ale dla większości z nas pierwsze doświadczenia będą polegały na oglądaniu wirtualnych obrazów nałożonych na świat rzeczywisty przez ekran telefonu. Następnie te „ekrany” będzie można nosić w formie okularów czy soczewek. Choć smartfon będzie nam towarzyszył jeszcze przez jakiś czas, powoli jego miejsce spróbują zająć różne wynalazki dające dostęp do informacji natychmiast, bez sięgania po urządzenie (ang. hands-free). Czy tak będzie wyglądała nasza przyszłość? Przekonamy się niedługo.

POLECAMY

Czym różni się rozszerzona rzeczywistość od wirtualnej rzeczywistości (VR)?

Jak w takim razie nie pomylić wirtualnej rzeczywistości (ang. Virtual Reality– VR) z AR? Okazuje się, że dość łatwo rozróżnić obie technologie. Zasadniczo w przypadku VR mamy do czynienia z odizolowaniem użytkownika od świata, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. W przypadku AR nie tracisz kontaktu z rzeczywistością. Jest ona wzbogacona o dodatkowe informacje, które są dla Ciebie wartościowe w danym kontekśc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy