Analityka influencer marketingu – jak dobierać influencerów pod kampanie wizerunkowe lub sprzedażowe?

Temat numeru

Influencer marketing to część branży, która mówi, że influencerzy świetnie sprzedają, że kampanie wychodzą super, że zwroty z inwestycji są wysokie i generalnie to same plusy, a zero minusów. Jest też druga strona, która mówi, że to bańka, że pęknie, że influencerzy kupują followersów i nie warto przepalać u nich budżetów, że kampanie z nimi nie dają efektów.

Stoję na stanowisku, że obie strony mają rację. Nie będzie tutaj zaskoczeń – strategia i analityka to podstawa. Influencer marketing się profesjonalizuje – mamy coraz więcej cyferek, ale mam wrażenie, że coraz mniej mają sensu – gubimy się w gąszczu interpretacji, analizy, kontekstów i kolejnych algorytmów liczących siłę influencera. Jak to poskładać w sensowną całość? Jakie statystyki są rzeczywiście istotne z punktu widzenia kampanii sprzedażowej lub wizerunkowej? Czy warto inwestować w profesjonalne narzędzia i jeżeli tak – które mają sens? Jak zrobić kampanię, która jest efektywna, i nie przepalić pieniędzy? Moją wiedzą i doświadczeniem podzielę się w tym artykule.

POLECAMY

Jak przeprowadzić kampanię, która przynosi realny efekt?

Po pierwsze – STRATEGIA

Strategia działań z influencerami powinna być wpisana w generalną strategię firmy. To jest częsty problem, który identyfikuję, prowadząc konsultacje lub szkolenia dla klientów – brakuje skonkretyzowanej, spisanej strategii – wizerunkowej, marketingowej czy całej marki. 

Influencerów dobieramy pod nasze wartości, więc musimy być ich świadomi. Chcemy być marką kojarzącą się z przygodą, spontanicznością? Pod to dobierzemy influencerów reprezentujących te wartości, aby na efekcie halo te cechy spłynęły na naszą markę. W drugiej kolejności, dotrzemy do odbiorców, dla których te same wartości są ważne i jest spora szansa, że skoro lubią danego influencera, polubią też nasz produkt. To, o czym piszę, nie powinno być dziełem przypadku albo intuicji.

Warto tutaj jeszcze rozróżnić generalną strategię na działania z influ od strategii konkretnej kampanii. W pierwszym przypadku bierzemy pod uwagę dłuższy horyzont czasowy i grubsze cele do realizacji – jak np. zmiana postrzegania wizerunku naszej marki przy udziale influencera (oczywiście rzadko kiedy będzie on realizowany wyłącznie jednym kanałem).

Po drugie – CEL

W drugim przypadku mówimy o konkretnym celu, jaki ma zrealizować kampania, a strategia określa nam, jak chcemy tam dotrzeć – z jakimi influ oraz z jaką koncepcją kreatywną.

Warto pochylić się nad tym, jaki w sumie mamy cel tej kampanii. Chcemy coś sprzedać? Ogłosić premierę nowego produktu? Ocieplić wizerunek? Dotrzeć do nowych odbiorców, którzy naszej marki nie znają? Zebrać zapisy na newsletter? Przekierować odbiorców influ na nasz Instagram?

Powód, dla którego często słyszę od moich klientów hasło „ten influencer marketin...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy