Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie przyszłości w marketingu

22 maja 2019

NR 45 (Kwiecień 2019)

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe

0 57

W ostatnim czasie do najgorętszych haseł związanych z cyfrową transformacją i innowacją zdecydowanie można zaliczyć sztuczną inteligencję (AI, Artificial Intelligence) oraz uczenie maszynowe (ML, Machine Learning). Oba te pojęcia wykorzystywane są często zamiennie, jednak nie są one tym samym, dlatego warto więc zadać pytanie o to, czym się różnią?

W zabawny sposób tę różnicę wskazał na swoim Twitterze Mat Velloso, doradca techniczny prezesa Microsoft, stwierdzając, że o ile jest to napisane w Python, to zapewne jest to uczenie maszynowe, a jeśli w Power Point – to mowa o sztucznej inteligencji. Podchodząc do zagadnienia nieco poważniej – jestem przekonany, że najlepszą odpowiedzią jest zrozumienie, że sztuczna inteligencja to dziedzina wiedzy skupiającą się na tworzeniu modeli zachowań inteligentnych, natomiast uczenie maszynowe to koncepcja sztucznej inteligencji oparta na idei, że powinniśmy być w stanie dać maszynom dostęp do danych (big data) i pozwolić im uczyć się samodzielnie. Podobnie jak wszystkim znana ze szkoły matematyka składa się między innymi z algebry czy analizy tak sztuczna inteligencja składa się z dziedzin takich jak uczenie maszynowe czy przetwarzanie i rozumienie języka naturalnego (NLP/NLU).

Sztuczna inteligencja

Historia sztucznej inteligencji sięga już czasów starożytnych, gdzie w greckich mitach możemy znaleźć wzmianki o sztucznych istotach obdarzonych inteligencją lub świadomością przez mistrzów rzemieślników. Nowoczesne nasiona sztucznej inteligencji zostały zasiane przez filozofów klasycznych, którzy próbowali opisać proces ludzkiego myślenia. W latach pięćdziesiątych Alan Turing stworzył test mający sprawdzać opanowanie przez maszynę umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Turing przewidywał, że maszyny będą w stanie przejść taki test na początku dwudziestego wieku, oceniając, że to właśnie rozwój uczenia maszynowego odegra w tym kluczową rolę.

Uczenie maszynowe

Na rozwój uczenia maszynowego w ostatnich latach szczególny wpływ miał zarówno rozwój internetu, jaki i ogromny wzrost generowanych, przechowywanych i udostępnianych do analizy ilości danych. Inżynierowie zdali sobie sprawę, że zamiast uczyć komputery i maszyny jak robić wszystko, o wiele bardziej efektywne byłoby kodowanie ich tak, by myślały jak ludzie. Następnie podłączali je do internetu, aby dać im dostęp do wszystkich informacji na świecie.
 

Rys. 1. Screen z Twittera użytkownika Mat Velloso


Pod względem struktury, metody uczenia maszynowego nie różnią się znacząco od klasyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Masz już prenumeratę? Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze prenumeraty? Nic straconego! Dołącz do grona stałych Czytelników już dziś i miej pewność, że żadne treści już Cię nie ominą.
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy