Zacznijmy inaczej, czyli strategia reverse thinking jako klucz do efektywnej komunikacji

Trendy w digitalu

O tym, że żyjemy w czasach permanentnego potopu informacji, nikogo nie trzeba przekonywać. Współczesny konsument styka się nawet z 20 tysiącami (!) komunikatów reklamowych. Zapamięta tak naprawdę zaledwie kilka procent z nich. Chcesz być w tej grupie i sprzedać swój produkt? Przestań popełniać podstawowy błąd. Wystarczy, że popatrzysz na strategię marki i cały proces od… końca.

Przepalone budżety reklamowe

Dziesiątki godzin pracy twórczej, spotkań, tworzenia próbnych materiałów, testów i jest! Kampania, która w zamyśle doskonale odpowiada na zdefiniowane potrzeby marki i konsumenta. Budżet zaakceptowany, machina marketingowa rusza. Z niecierpliwością czekasz na pierwsze sukcesy. I te, owszem, pojawiają się. Komunikacja wzbudza zainteresowanie i spotyka się z przychylnością odbiorców. Wszystko pięknie, tylko na koniec dnia okazuje się, że mimo ogromnego nakładu pracy i – co istotniejsze – środków kampania nie przełożyła się na sprzedaż. Co poszło nie tak? Z dużą dozą pewności mogę Ci powiedzieć, że to nie wina kreacji czy samej historii. Te bowiem na polskim rynku są na naprawdę wysokim poziomie. Prawdopodobnie kampania była skazana na porażkę, zanim w ogóle zacząłeś myśleć o jakichkolwiek rozwiązaniach i zacząłeś nad nią pracować. Pytasz, jak? 
Doskonale obrazują to słowa Alberta Einsteina: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. W przypadku marketingu tym szaleństwem jest podążanie tradycyjną ścieżką procesu strategicznego. Powiedzmy to wprost – w czasach reklamowego potopu przestaje być on efektywny. Zamiast zastanawiać się na starcie, jak dotrzeć z przekazem marki i w efekcie sprzedać ją, spróbuj odpowiedzieć na pytanie, dlaczego konsument jej NIE chce kupić. Zaskoczony? Na tym polega znana od wieków metoda inwersji, zwana też reverse thinking.

POLECAMY

Reverse thinking, czyli dlaczego nie? 

Metoda ta była stosowana już przez rzymskich stoików. Jej kluczowymi zaletami są prostota wdrożenia i niezwykła wszechstronność zastosowania – od procesów logicznych, rozważań naukowych, po zwykłe, codzienne życie. Jednym z jej popularyzatorów był matematyk Carl Jacobi, który inwersję uważał za jedyny sposób pozwalający na rozwiązanie nawet największych i najbardziej skomplikowanych problemów.

W założeniu metoda polega na kilku krokach:

 1. Określenie celu.
 2. Wyobrażenie najgorszego scenariusza, jaki może nas spotkać. 
 3. Zastanowienie się, jakie są przyczyny najgorszego scenariusza.
 4. Poszukiwanie rozwiązań, które nas uchronią przed porażką.


Proste, prawda? Jeśli przełożymy powyższe punkty na potrzeby marketingowe procesu strategicznego, mogą one wyglądać tak: 

 1. Co chcemy osiągnąć prowadzoną kampanią (rozpoznawalność/sprzedaż/zdobycie fanów)? 
 2. Największa porażka dla naszej marki (niechęć konsumentów/niezadowalający poziom sprzedaży mający biznesowe konsekwencje dla całej firmy/doskonałe wyniki produktów konkurencyjnych itp.)? 
 3. Dlaczego konsumenci są niechętni? 
 4. Jak skutecznie nakłonić konsumenta do zmiany jego postawy wobec naszej marki?

 

Warto jednak powściągnąć optymizm, bo i w tym miejscu można popełnić wiele pomyłek i ponownie skierować swoje myślenie na znane tory. Na przykład – trzymanie się sztywno schematu. Bo co, jeśli nie mamy określonego celu lub jest on zbyt ogólny? Zastosować inwersję, czyli zacząć od kolejnego kroku, by móc wyklarować pozostałe. 
Jednym z częstszych błędów jest także traktowanie półki sklepowej oraz opakowania produktu jako ważne, ale dodatkowe składowe do całości komunikacji marketingowej. A to właśnie te elementy niejednokrotnie mogą i decydują o sukcesie marki. Co istotne, mogą stać się efektywnym driverem całej kampanii. 

Mów do mnie czule… z półki sklepowej 

Co sprawia, że w sklepie, w którym de facto następuje tzw. moment prawdy, sięgamy po właśnie ten, a nie inny produkt? To fundamentalne pytanie m.in. dla branży FMCG, gdzie blisko 80% ostatecznych decyzji zakupowych podejmujemy właśnie przy półce. Oczywiście prawdą jest, że składa się na to wiele czynników. Proponuję jednak, abyśmy swoje rozważania zaczęli właśnie od opakowania, stawiając je w samym centrum. Dlaczego? Bo to obecnie najlepsze narzędzie POS, które staje się najbardziej naturalnym nośnikiem marki i platformą do budowy storytellingu wokół niej. To opakowanie generuje kluczowy dla wielu marketerów moment w przestrzeni sprzedażowej – zatrzymanie klienta przy półce i zakup. 
Co daje nam jeszcze postawienie opakowania w centrum naszej strategii w połączeniu z metodą reverse thinking? W pracy z klientami pomogło to usprawnić cały proces, który łączy zarówno kompetencje sprzedażowe, jak i kreatywne oraz storytellingowe.

Po pierwsze: łatwiejsza IDENTYFIKACJA nie tylko napędów, ale i barier, jakie w związku z marką ma dany konsument. Dlaczego NIE? Bo nie widzi wartości lub dostrzega lepszą u konkurencji, bo ma jakieś złe doświadczenia, bo ma problem z jej wiarygodnością, bo ją słabo zna itd. Następnie każdą z barier grupujemy i kwalifikujemy do jednej z sześciu podstawowych grup w drabinie barier. Odwracając je wszystkie w drugą stronę, mamy gotowe cele, np. nie widzi wartości = budowa takiej i takiej wartości. 

Po drugie: RETROSPEKCJA niezbędnych doświadczeń w modelu skutkowo-przyczynowym, np.:

 • in-store (opakowanie, półka i dodatkowe elementy, np. BTL),
 • digital, w tym SoMe,
 • ATL.

Skoro już wiemy, co jest nam potrzebne z perspektywy sprzedaży, to co teraz musielibyśmy zrobić lub powiedz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy