Szlak w reklamę trafia

Szlak z drogowskazami

Czasy inflacji i kryzysu energetycznego nie są łatwe. Konsumenci są bardziej wrażliwi na ceny, kupują mniej, szukają promocji. Ekologia i ideały schodzą na dalszy plan. Komunikacja marek skupia się na oszczędności i niskich cenach. W Lidlu pojawił się nawet element solidaryzmu społecznego w postaci wsparcia szkół. Projekty z wartościami w tle mają trudniej, ale nie stoją na straconej pozycji. Retailerzy zaś szukają dróg do wzbogacenia doświadczenia konsumentów, by mniej zwracali uwagę na etykiety cenowe.

Ocena 5/5

POLECAMY

Yvon Chouinard oddał swoją firmę Patagonię w ręce fundacji, która ma ratować planetę. Oczywiście, nie całą firmę, nie bez nadzoru, ale uczynił krok, będący konsekwencją brand purpose marki. I znów wyszedł przed szereg: Patagonia to wzór myślenia o biznesie jako misji społecznej, która rozwija się i zarabia. Bardzo niewielu idzie w jego ślady, ale ważne jest, że mają taki drogowskaz. 

 

 

Ocena 1/5

Inkluzywny dezodorant Degree (u nas Rexona) zdobył kilka nagród, w tym Gand Prix w Cannes Lions 2021 za innowację. Wymyśliła go agencja Wunderman Thompson specjalnie dla Unilevera. Opakowanie miało być wygodne do użycia dla osób bez rąk, miało mieć magnetyczne zamknięcie łatwe do otwierania i oczywiście informacje w alfabecie Braille’a. Problemem okazali się klienci – przy dużym zróżnicowaniu potrzeb niepełnosprawnych produkt spełniał potrzeby niewielu. Nie wdrożono go do produkcji, bo okazał się nieopłacalny. Zamiast włączać, wykluczał. Ale nagrody zdobył. 

 

Źródło: Wunderman Thompson Argentina

 

Ocena 3/5

Badanie Światowej Federacji Reklamodawców (WFA) pokazuje, że największym problemem branży reklamowej, adtechowej i medialnej jest niedobór talentów. Uważa tak prawie połowa badanych. Trzy czwarte uznaje zaś ten fakt za główną barierę w rozwoju. Najtrudniej o pracowników zajmujących się analityką, e-commerce i pomiarem marketingu. Przyczyną jest m.in. słaba jakość szkoleń i zarządzania, a także konkurencja ze strony firm technologicznych. Branży brakuje lub wkrótce zacznie brakować kompetencji w najważniejszym obecnie kierunku rozwoju marketingu. Na szczęście w walce konkurencyjnej coś jeszcze można ugrać kreatywnością. 

 

 Źródło: WFA

 

Ocena 5/5

Raper Kękę w swoich utworach i poza nimi chwalił swój samochód marki Kia. Do czasu. Gdy w nowym modelu wciąż zdarzały się usterki, a serwis nie potraktował go poważnie, rozczarowany artysta nagrał aluzyjny utwór „Możesz mi possać, Kia”. Wprawdzie 2 mln wyświetleń to nie 20 mln, jakie zebrał najgłośniejszy, podręcznikowy już przykład analogicznej akcji „United breaks guitars”, ale jednak to donośny głos przeciw marce. Trzeba uważać, gdy klientem jest rozczarowany artysta. 

 

 Źródło: YT/Takie Rzeczy Rebel

 

Ocena 5/5

Skoro nie można wieszać reklam w Krakowie, HBO zrobiło immersyjną ekspozycję na Wawelu. Promowała „Ród Smoka” smoczym tronem, głową smoka oraz – w Smoczej Jamie – ekspozycją obrazującą proces wykluwania się jaszczurów. Wcześniej Wawel stał się areną promocji „Stranger Things” Netflixa. Jak widać, natura nie znosi próżni. Za to mieszkańcy i turyści mogą liczyć na popisy kreatywności agencji. 

 

Źródło: Marketing przy Kawie

 

Ocena 1/5

KPRM wsparta przez BGK w ramach kampanii „Inwestycje z polską flagą” stawia 16 ławek w całej Polsce. Ławki umieszczono na podeście, zamknięto w konturze Polski, a możliwość korzystania z nich obwarowano 15-punktowym regulaminem. Koszt jednej takiej konstrukcji to 100 tys. zł. Oczywiście ławki stały się przedmiotem żartów (a także oburzenia, z racji dodania na podeście koloru niebieskiego, co od razu przywodzi na myśl kolory flagi rosyjskiej). Śmiechom nie było końca, gdy po jednym deszczu z konturów Polski spełzła farba.  

 

 

Ocena 5/5

Borys Szyc rozbawił branżę, wrzucając post z instrukcjami od zleceniodawcy. Może była to ustawka, może nie – trafiła jednak w swój czas w kontekście działań UOKiK. Urząd bowiem właśnie opublikował #OznaczamReklamy – obszerne wytyczne dla influencerów dotyczące oznaczania materiałów sponsorowanych. UOKiK zaleca stosowanie oznaczeń nie tylko w treści, lecz również na materiałach graficznych i filmowych. Abstrahując od anegdotycznego przykładu Szyca, warto pamiętać o tym, że dla UOKiK wszyscy influencerzy to przedsiębiorcy, a na tym rynku nie ma miejsca na nieuczciwą konkurencję. 

 

 Źródło: UOKiK

 

Ocena 5/5

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, więc marki skierowane do kobiet zachęcają do samobadania i profilaktyki. Przykładem Avon z Fundacją Rak’n’Roll, który stara się przełamać u nastolatek wstyd utworem Natalii Nykiel „Normalne, że ich dotykam”. Z kolei bieliźniana marka Panache wspierająca akcję „Dotykam=Wygrywam” zaangażowała całą plejadę gwiazd, a w spocie wykorzystała fragment utworu „Miód” Natalii Przybysz, ambasadorki kampanii. Akcja ma służyć odseksualizowaniu tematu piersi i skierować uwagę na konieczność dbania o ich zdrowie. Dzięki takim inicjatywom, jak Miesiąc…, trwa wielokanałowa kampania, której sfinansowanie z budżetu publicznego lub NGO nie byłoby możliwe. Marki pokazują swoją troskę o klientki, a świadomość tematu rośnie. 

 

Źródło: Avon Źródło: IKEA

 

Ocena 1/5

John Deere wywołał kryzys w rządzie. A wszystko zaczęło się od relacji z wesela wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Norberta Kaczmarczyka, którą dealer marki, firma Wanicki Agro, zamieściła na swoim kanale na YouTubie. John Deere to nestor content marketingu z ponadstuletnim dorobkiem. Jednak film z przekazaniem ciągnika przyciągnął do wiceministra niepotrzebną uwagę. Zamiast skupiać się na maszynie, dziennikarze zaczęli węszyć wokół relacji z obdarowującym – bratem wiceministra – i ich wspólnych interesów. Marka oberwała stosunkowo najsłabiej, ale lepiej dmuchać na zimne. Władza lubi być hołubiona prezentami, byle dyskretnie. 

 

 Źródło: FB/Wanicki Agro

 

Ocena 5/5

Moda na lata 80. ubiegłego wieku rozwija się również w świecie reklamy. Nawiązania do seriali obyczajowych z tamtej epoki pojawiły się w kampanii Ikei. Reklama Antybatona z kolei nawiązuje do czołówek filmów o superbohaterach i pierwszych gier komputerowych. Puma odświeżyła model butów Slipstream i w kampanii łączy modę lat 80. z jeszcze starszą epoką – meczem Polaków z graczami NBA w 1964 r. Nostalgia ma wartość w reklamie, choć należy ją traktować instrumentalnie – jako pomysł na kampanię od czasu do czasu, na fali ogólniejszego trendu. Nie nadaje się na długofalową strategię marek, które nie mają jej w DNA. 

 

 Źródło: IKEA

 

Oc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy