Dołącz do czytelników
Brak wyników

Szlak z drogowskazami

16 lipca 2021

NR 58 (Czerwiec 2021)

Szlak w reklamę trafia

0 317

Marki usiłują pojąć pokolenie Z i zaproponować mu takie wartości, by nie rezygnowało z zakupów właśnie u nich. Młodzi żyją w świecie bez podziału na on- i offline, ale obie te sfery mają dla nich znaczenie. Pandemia nie obeszła się z nimi delikatnie, żyją więc w poczuciu straty i żalu. Bywają krytyczni wobec technologii, ale rozumieją, że nie ma przed nią ucieczki. Nowinki technologiczne i innowacje reklamowe to też zjawiska, które zajmują umysły marketerów. W prezentowanym tu przeglądzie właśnie młodość i rozwój technologiczny znalazły się na celowniku.

Ocena: 4/5
W marcu firma Koral nawiązała współpracę z Ekipą Friza – grupą youtuberów, którzy realizują w mediach społecznościowych format na wzór Warsaw Shore. Perypetie ze wspólnych pranków i wyzwań cieszą się popularnością wśród dzieci. One też otrzymały godny siebie produkt – lody Ekipa. Internet obiegły relacje z walk o produkt w sklepach czy z aukcji na Allegro, gdzie papierki po lodach osiągały niebotyczne ceny. A wszystko przez niedoszacowanie popytu. Koral szybko uruchomił dodatkowe moce produkcyjne, ale miliony lodów nadal są rozchwytywane przez dzieci. Teraz Ekipa Friza celuje w starszą grupę docelową, lokując w jednym z teledysków piwo Buh Palikota i Wojewódzkiego. Oczywiście browar odżegnuje się od współpracy – w końcu youtuberzy mają publiczność, której jeszcze daleko do osiemnastki. 
 

POLECAMY

Źródło: Lidl


Ocena: 4/5
Relacja z niecodziennej interwencji Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dała początek nowemu gatunkowi zwierzęcia. Lagun z Nowej Huty to samotny rogalik, który utkwił na drzewie i wywołał niepokój wśród mieszkańców sąsiedniego bloku. News o tym obiegł cały świat, więc content managerowie dużych marek rzucili się nań jak wygłodniali. Małe marki – krakowskie kawiarnie – zadeklarowały zaś wsparcie dla KTOZ. Stowarzyszenie korzysta zaś ze zdobytej popularności i sprzedaje gadżety z lagunem. I to jest prawdziwy RTM, a nie samo sięganie po cudze pomysły.  
 

Źródło: KTOZ


Ocena: 5/5
Sklep internetowy Zalando w ogólnoświatowej wiosennej kampanii brandingowej stawia na progresywne wartości i wierność ideałom. Przekaz kieruje do pokolenia Z. Do polskiej odsłony zaprosił influencerów, którym obiecuje zwiększenie zasięgów. Wśród nich są Bartosz Kloch – Tiktoker, który urodził się bez nóg (inkluzywność), Ogi Ugonoh – wspierająca inicjatywę „Don’t call me murzyn” (różnorodność), model Kacper Kruz (ciałopozytywność), Ewelina Antonowicz – Fashion Revolution (zrównoważona moda) i aktywista transpłciowy Kacper Potępski (prawa mniejszości seksualnych i etnicznych). Zalando konsekwentnie celuje w postępowych konsumentów i jednocześnie odwraca dotychczasową praktykę content marketingową: zamiast opierać się na zasięgach influencerów, im samym oddaje do dyspozycji własne kanały. 
 

Źródło: Aleksandra Walków/Zalando


Ocena: 5/5
Najbardziej znana pasta „Mój ojciec to fanatyk wędkarstwa” autorstwa Malcolma XD doczekała się jakiś czas temu ekranizacji. Ostatnio zaś OLX stworzył jej kontynuację w postaci 6-odcinkowego serialu reklamowego. Aktorzy znani z ekranizacji odegrali scenki, w które wplecione zostały informacje o usługach reklamodawcy. Zjawiska internetowe to wdzięczne pole do eksploatacji przez marketing. Powstał prawdziwy recykling treści. 
 

Źródło: OLX

 

Ocena: 4/5
Lukas Podolski pojawia się w kampanii Pyszne.pl, Jerzy Dudek i Artur Boruc na Planecie Warka, a Kamil Grosicki w reklamach Dobroplastu i Solektro. Tyskie przechodzi na ty z kibicami, w tym z najbardziej znanym – Manolo. Cała polska reprezentacja na UEFA Euro 2020 zaś popiera rządową akcję „Szczepimy się”. Dla branży reklamowej i mediów nadszedł czas żniw. Rozgrywki sportowe zawsze zwiększają wartość rynku reklamowego. Po chudym w branży reklamowej 2020 r. nadchodzi (miejmy nadzieję) tłusty rok igrzysk olimpijskich i rozgrywek piłkarskich. 
 

Źródło: Marketing przy Kawie


Ocena: 4/5
Otwarci, inkluzywni i pachnący dla wszystkich – tacy mają być młodzi mężczyźni w najnowszej kampanii marki Lynx (Axe). Do lamusa odchodzi słynny „efekt Axe”. Marka Zbyszko w kampanii „Chcemy być razem” podkreśla zaś, że choć młodzi to indywidualiści, mają potrzebę przynależności, więzi i relacji. Badania nad pokoleniem Z pokazują, że mimo obycia w świecie cyfrowym, brak im po pandemii wspólnoty i życia offline. Dlatego na pewno zapełnią centra handlowe, bo te pełnią dla nich o wiele ważniejszą rolę niż miejsce zakupów. Boom na e-commerce w 2020 r. był wyrazem braku fizycznego doświadczenia zakupowego. Ale ono wróci i trzeba brać to pod uwagę. Młodzi przejmują się też ekologią, a o starszych pokoleniach po pandemii myślą, że poświęcono dla nich zbyt wiele – to z kolei badania Havas Group. Z jednej strony są niepewni przyszłości, z drugiej – to oni najlepiej się w niej odnajdują. Trzeba tylko pokazać im, że podziela się ich światopogląd i szanuje ich kompetencje, by sięgnąć do ich portfeli. 
 

Źródło: Axe


Ocena: 0/5
Najmłodsi i najmniej zamożni Polacy – to oni znaleźli się w najgorszej sytuacji na skutek pandemii. Tracą zarobki i podlegają przymusowej alienacji (raport MullenLowe MediaHub). Młodzi dorośli przewidują dalsze pogorszenie swojej sytuacji. Zmieniły się zachowania konsumpcyjne – kupują tańsze produkty i polują na okazje. Zakupy postrzegają jako konieczność, a nie przyjemność. Kobiety, osoby młode i te z najstarszej grupy wiekowej odczuwają narastający stres, złość i poczucie samotności – to z kolei wnioski z badania IQS. Na brak podróży, spotkań ze znajomymi, dostępu do lekarzy, wyjść do kawiarni i restauracji skarżą się 
badani przez Inquiry. Również tu najboleśniej skutki lockdownów odczuwają kobiety i młodzi dorośli. To nie są jedyne badania pokazujące, że z pandemii najsłabsze grupy wychodzą z pogorszonym nastrojem, a przede wszystkim z gorszymi perspektywami. Marki powinny więc mówić o bezpieczeństwie i poczuciu wspólnoty, a mniej o ryzyku i aspiracjach. 

Źródło: MullenLowe MediaHub

 

Ocena: 3/5
Na froncie walki o środowisko pojawia się wiele inicjatyw – szczególnie w branży odzieżowej, której globalny ślad węglowy należy do największych. Marka H&M uruchomiła program lojalnościowy, w którym przyznaje punkty Conscious za świadome wybory – recykling czy noszenie własnej torby na zakupy. No i oczywiście za zakupy produktów oznaczonych metkami Conscious. Auchan w Polsce w ramach projektu CSR będzie sprzedawał odzież z drugiej ręki. Adidas w modelu Stan Smith zastosował cholewkę z materiałów pochodzących z recyklingu. Marka Levi’s w globalnej kampanii zachęca konsumentów do brania odpowiedzialności za działania przemysłu odzieżowego. Zachęca do świadomej konsumpcji i oddawania używanej odzieży, którą podda upcyklingowi. Z badania Grayling wynika, że blisko połowa menedżerów wyższego szczebla w dużych firmach przyznaje, że kwestie ESG (environmental, social, governance) będą ważniejsze niż w poprzednich latach. Dwie trzecie badanych przyznaje nawet, że firmy też ponoszą odpowiedzialność za społeczeństwo i środowisko. Obawiają się jednak upolitycznienia tego tematu oraz samych konsumentów, którzy oczekują niemożliwego – wprowadzania zmian szybciej, niż jest to możliwe. Cieszy świadomość, że firmy widzą także po swojej stronie konieczność zmian, a nie przerzucają odpowiedzialności na konsumentów. Bo działania tych ostatnich to nikły odsetek tego, co środowisku robi przemysł. 
 

Źródło: Lidl Ireland

 

Ocena: 5/5
W Poznaniu na murach można natknąć się na Pana Peryskopa. Noriaki, jego autor, został zaproszony przez miasto do współpracy. Oprócz gadżetów z jego grafikami, w mieście można także przejść po pasach, których ruchem sterują światła z ludzikami o charakterystycznych głowach. Poznaniacy są dumni ze swojego artysty, choć działa nielegalnie. W street arcie tkwi nadal spory, nieoczywisty potencjał dla marek. 
 

Źródło: Noriaki

 

Ocena: 1/5
Zakrwawiona, martwa kobieta reklamowała na wiosnę rajstopy marki Adrian. Kampania miała zwrócić uwagę na problem samobójstw wśród kobiet. Podobnie jak przy poprzedniej, antyprzemocowej kampanii, pojawiły się pytania o to, czy sama marka robi cokolwiek dla ofiar. Nagłaśnianie problemu to obecnie za mało – tylko jątrzy, zamiast pokazywać rozwiązania. Adrian przespał zmianę paradygmatu w CSR. 
 

Źródło: Fabryka Rajstop Adrian

 

Ocena: 3/5
Iggy Pop zagrał w reklamie piwa Tenczynek Maracuja. Do taktów „The Passenger” legenda punk rocka firmuje hasło kampanii „Nie wstydź się”. Piwo z marakują ma trafić do silnych osobowości, które kwestionują zasady. Jak Iggy Pop, nie przymierzając. 
 

Źródło: Browar Tenczynek

 

Ocena: 1/5
McDonald’s wzburzył środowisko melomanów reklamą, w której potraktował „Symfonię Leningradzką” Szostakowicza jako nudny obowiązek, któremu przeciwstawił zabawę przy Wieśmaku przed swoim lokalem w rytm popowej piosenki. A wystarczyło wskazać, że niezależnie od gustu muzycznego można się świetnie bawić. Pozostaje jeszcze kwestia doboru utworu. Symfonia, której historia zaczyna się w głodującym Leningradzie, nie jest ilustracją dobrego smaku sieci barów fast-food. 
 

Źródło: McDonald’s

 

Ocena: 4/5
Z Volkswagena na prima aprilis wyciekła informacja, że zmienia nazwę na Voltswagen. Firma oczywiście zdementowała to następnego dnia, deklarując jednocześnie na serio zwrot ku elektromobilności. Skutkiem żartu był jednak wzrost wartości giełdowej koncernu o 12%. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy uznała, że należy w tej sprawie przeprowadzić śledztwo. Pamiętajmy, że komunikacja w social mediach ma konsekwencje. 
 

Źródło: VW

 

Ocena: 4/5
Coca-Cola zwiększa wydatki na marketing, by osiągnąć poziom zbliżony do tego sprzed pandemii. Jednocześnie ostrzega, że będzie ostrożna na rynkach, na których walka z COVID-19 jest mniej efektywna, a programy szczepień wprowadzane są zbyt powoli. Dystrybucja budżetów na reklamy musi być racjonalna – tam, gdzie można spodziewać się kolejnych lockdownów, trudno, by marka miała dobre perspektywy na godziwy zarobek.  
 

Źródło: Coca-Cola

 

Ocena: 5/5
TikTok transformuje się w platformę e-commerce. Po uruchomieniu funkcji ułatwiającej planowanie i zakup mediów wprowadza narzędzie do generowania leadów. Zamierza także uruchomić globalną aplikację zakupową. Na razie testuje social commerce w kilku krajach Europy. W Chinach okazało się to sukcesem. Platformy społecznościowe mają ogromny potencjał sprzedażowy, a TikTok coraz bardziej ro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy