Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad VIP

21 marca 2019

NR 42 (Październik 2018)

Kultura w internecie, czyli „wyższy poziom sieci”

280

O teatrze, sztuce i... internecie z ojcami założycielami TheMuBa – pierwszego internetowego teatru w Polsce, czyli Borysem Szycem, Jarosławem Kuźniarem i Markiem Maślanką, rozmawia Artur Maciorowski, redaktor prowadzący „Magazyn Online Marketing”.

Era fake newsów, hejt w sieci, poczucie anonimowości, influencerzy i youtuberzy zmieniający definicję autorytetów... a Wy startujecie z teatrem online? 
Jarosław Kuźniar: Tym samym edukując internautów i dając wielu możliwość obcowania z kulturą. Czytając komentarze po ogłoszeniu naszego pomysłu, uznaliśmy, że możemy zaspokoić potrzeby zarówno Polonii, jak i mieszkańców mniejszych ośrodków w Polsce, którzy nie mają bieżącego dostępu do oferty kulturalnej, ale także np. osób niepełnosprawnych, dla których wyjście do teatru jest problematyczne czasami chociażby z powodu niedostosowania budynków. 

A może – z całym szacunkiem, ale jestem w podobnym wieku – to fanaberie 40-latka? Borys Szyc właśnie kończy czwartą dekadę życia i chce być jak Krystyna Janda czy Tomasz Karolak...
Borys Szyc:
I ma kryzys wieku średniego, i wymyśla sobie teatr (śmiech). W moim przypadku wykorzystaliśmy symbolicznie 4 września, datę moich urodzin, na oficjalny start platformy, ale pomysł zrodził się w mojej głowie kilka lat wcześniej. 

Skąd pomysł i czy jest faktyczne zapotrzebowanie na wyższy poziom kultury w sieci wśród polskich internautów?
B.S.:
Teatr online chodził mi po głowie od kilku lat. Znam środowisko teatralne od podszewki, potrzeby widzów, ale też kolegów po fachu. Dla nich archiwizacja spektaklu w formie multimedialnej jest daniem drugiego/trzeciego życia, bo np. spektakl będzie schodził z afisza albo jest tak duże nim zainteresowanie, że gdyby zrezygnować z innych w danym teatrze i grać tylko ten jeden, to i tak nie udałoby się na niego dostać biletów. 
Marek Maślanka: Zauważamy, że w dobie wszechobecnego pędu, szybkości przekazywania informacji jest duże zapotrzebowanie na jakość. Dlatego postanowiliśmy spróbować. Tym bardziej że na innych platformach VOD rosnąca jest tendencja do wyboru programu/filmu/serialu, który chcemy oglądać na żądanie. 

Rozprawmy się najpierw z nazwą. TheMuBa, bo... nie tylko teatr?
B.S.:
Theatre, Music, Ballet – platforma ma być miejscem prezentacji takich właśnie widowisk. 

Kto ma być odbiorcą projektu i czym różni się widz offline od tego online?
M.M.:
Zainteresowania ma te same, różni się tylko formą odbioru. Liczymy, że ci, którzy u nas zobaczą spektakl, wybiorą się do teatru stacjonarnego, a ci korzystający z kultury offline – u nas odnajdą treści, których nie zobaczyliby w instytucjach tradycyjnych. 

Teatr tradycyjny, Teatr Telewizji, teraz teatr w internecie, a nawet na ekranie smartfona – dlaczego widz ma wybrać akurat Waszą ofertę?
J.K.:
Kupując e-bilet, będzie można uczestniczyć w spektaklu LIVE i/lub mieć dostęp do nagrania przez kolejny weekend. Bonusem dla zalogowanych użytkowników będą materiały pokazujące teatr, aktorów i całą produkcję od kulis. Także wywiady z nimi i dodatkowe wideo. Mamy plany obudowywania TheMuBa licznymi dodatkowymi produktami, chociażby #TheMuBaTALK, które mają być pogłębionymi, niespiesznymi wywiadami prowadzonymi na przemian przeze mnie i Borysa. Pierwszy, z Teatru Współczesnego, jest dostępny na themuba.com. 

Czy kwota „od 19,90 zł” nie będzie mimo wszystko barierą dla internautów rozpieszczonych darmowym – albo pirackim – contentem w sieci?
M.M.:
To też nasza rola, aby edukować o prawach autorskich, wykonawczych i dostępie do legalnych źródeł kultury. Negocjujemy z teatrami, autorami sztuk bardzo szerokie pola eksploatacji spektakli, aby internauci z zagranicy mogli mieć takie same prawa jak Polacy. A z drugiej strony przygotowaliśmy tak system transmisji i platformy, aby nie można było przekazywać sobie dostępów bez wykupienia licencji. Chcemy przeciwdziałać nielegalnym i nieuprawnionym praktykom. 

Czy rozważaliście inne formy finansowania przedsięwzięcia – jak choćby reklama czy sponsoring?
M.M.:
Obecnie, na etapie testowym, do grudnia 2018 r. nie będziemy wprowadzać reklamy czy sponsoringu. Co nie oznacza, że nie myślimy o takich rozwiązaniach. Na pewno chcemy mądrze dobierać partnerów projektu i dostosowywać ich do naszej grupy odbiorców. A jeśli możemy się połączyć w działaniach, wychodzi z tego wartość dodana. Zostaliśmy partnerem Citi Banku w ich programie #Special i wystosowaliśmy specjalną ofertę skierowaną tylko do klientów tego banku. 

Bonusem ma być dostęp do tzw. contentu behind-the-scene – czy to dopasowanie treści do specyfiki oczekiwań internauty, czy też chwyt marketingowy i uchylenie kulis, czego w tradycyjnym teatrze nie da się zrealizować?
B.S.:
Dla mnie jako aktora bardzo ważny jest odbiór, ale też nieodzieranie z tajemnicy sztuki teatralnej, nieprzekraczanie cienkiej czerwonej linii. W TheMuBa wiemy, co i kiedy możemy pokazać, aby nie przeszkadzać aktorom i realizatorom w ich pracy. Bo dodajmy, że spektakl LIVE jest rejestrowany i emitowany w czasie rzeczywistym z konkretnego spektaklu z udziałem publiczności, tam nie ma miejsca na duble na potrzeby realizacji. Kulisy teatru najczęściej pokazuje się w czasie dni otwartych. Podczas spektaklu nie ma takiej technicznej możliwości, bo widz siedzi po jednej stronie sceny, a po drugiej jest cała realizacja. Wprowadzenie wyróżnika w postaci contentu backstage’owego zrodziło się z moich aktorskich przygotowań do premiery Psiego serca Bułhakowa w Teatrze Współczesnym. Pokazywałem na swoim prywatnym Instagramie przygotowania – charakteryzatornię, kulisy, zmiany kostiumów, scenę od strony aktora. I okazało się, że jest bardzo duży oddźwięk na moje filmiki, że internauci również tego oczekują! Stąd w #TheMuBa kamery będą również pokazywały backstage podczas spektaklu. Coś, do czego na co dzień nie mają dostępu, gdy kupują bilet i przychodzą do stacjonarnego teatru.

Premiera 12 października i na początek transmisja z Teatru Stu – Inne rozkosze. Czy będziecie tworzyć wyłącznie własne spektakle – tak jak Netflix, Showmax czy HBO – dostępne wyłącznie za pośrednictwem Themuba.com?
J.K.:
Do końca roku testujemy format i dwie sztuki teatralne – pierwsza z Teatru Stu, druga – z Teatru Polonia. Naszym marzeniem docelowym jest oczywiście produkowanie autorskich spektakli/koncertów/przedstawień dostępnych tylko na platformie. Pierwszym takim projektem jest wyjątkowy koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego zarejestrowany ekskluzywnie dla nas w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, który będzie miał swoją premierę 11 listopada na TheMuBa. 

A sam repertuar – lekka komedia z Teatru 6. piętro, klasyka gatunku, a może spersonalizowana sztuka dopasowana do indywidualnych oczekiwań widza online?
B.S.:
I na to będzie miejsce na TheMuBa. Obecnie rozmawiamy z teatrami z całej Polski w zakresie współpracy od stycznia 2019 r. Etap przygotowań – wybór spektaklu, uzyskanie praw do transmisji, retransmisji, przygotowanie techniczne – jest d...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy