Dołącz do czytelników
Brak wyników

Social Media

21 grudnia 2021

NR 61 (Grudzień 2021)

Jak przygotować skuteczną komunikację B2B na LinkedIn?

0 432

Planując komunikację B2B lub też szukając wartościowych leadów, w mediaplanie zdecydowanie powinno się uwzględnić LinkedIn. Platformę, która w Polsce ma ponad 4,6 mln użytkowników.

Co więcej, czterech na pięciu z tych użytkowników jest motorem napędowym, decydentem dla rozwoju biznesu w firmie, a siła zakupowa użytkownika LinkedIn jest dwa razy większa niż średnia przyjmowana dla użytkownika internetu. To, co wyróżnia tę platformę spośród innych, to także sposób targetowania, ale o tym później. 

POLECAMY

Od czego zacząć planowanie kampanii? 

Od założenia company page, czyli swojej strony firmowej. Jest to bezpłatne i nieskomplikowane, dlatego nawet jeśli płatną kampanię reklamową mamy dopiero w planach na przyszłość, to i tak możemy zacząć od budowania bazy followersów i komunikacji organicznej. 
Mając już założoną company page, zakładamy konto reklamowe i wtedy możemy samodzielne planować kampanie na platformie. 
Pierwszy etap w procesie planowania/zakupu kampanii to wybór celu: świadomość, zainteresowanie lub konwersje. 
 

Rys. 1. Określenie celu kampanii


Gdy już wybierzemy cel kampanii, kolejnym krokiem jest wybór lokalizacji i języka. Możemy wybrać państwa, województwa (regiony) lub miasta. Na etapie wyboru języka koniecznie zostawmy angielski. Dlaczego? Bo w tej grupie będą osoby z danego regionu/miasta/państwa, które mają profile w języku polskim i angielskim. Wybranie języka polskiego znacząco ograniczy naszą grupę celową. 
Moim zdaniem najważniejszą częścią przy planowaniu kampanii jest właśnie wybór grupy celowej. Sposób targetowania jest unikalną cechą LinkedIn, portal ten daje możliwości wybrania grup celowych, na które składają się osoby z określonych branż, firm, będące na wybranych przez nas stanowiskach (np. tylko osoby na stanowiskach decyzyjnych), z określonym stażem zawodowym, funkcją, umiejętnościami, zainteresowaniami lub cechami demograficznymi, czyli wiek i płeć. Nawiasem mówiąc, tych ostatnich nie rekomenduję, gdyż zakładając profil na LinkedIn nie podajemy ani wieku, ani płci, a LinkedIn szacuje to na podstawie imienia i nazwiska oraz na podstawie naszego pierwszego tytułu uzyskanego w edukacji (licencjat). 
Wybór danych demograficznych ogranicza nam TG. Warto przy tej okazji jeszcze wspomnieć, że pracując z oficjalnym partnerem LinkedIn, takim jak Httpool, zyskuje się dostęp do dodatkowych opcji targetowania zwanych Custom Segment. Klient otrzymuje dostęp do grup zdefiniowanych przez platformę, np. doradcy finansowi, osoby gotowe na nowe wyzwania zawodowe, absolwenci wybranych uczelni, osoby które w ostatnim czasie zmieniły stanowiska i wiele innych. 
Jest też możliwość stworzenia grup celowych zgodnie z oczekiwaniami klienta (rys. 2).  
 

Rys. 2. Zdefiniowanie grupy celowej


Dodatkową opcją, z której możemy skorzystać, jest wgranie gotowych baz naszych obecnych klientów, do których chcemy dotrzeć przez LinkedIn, opcje remarketingowe czy tworzenie lookalike. 
Warto też wspomnieć o wykluczeniach, które możemy uwzględnić, definiując grupę celową, czyli kiedy szukając pracownika, nie chcemy np., aby reklama wyświetlała się osobom mającym staż krótszy niż 3 lata. Wystarczy zaznaczyć to na etapie ustawiania odbiorców. 
Kolejny krok – po określeniu celu kampanii i grupy docelowej – wybieramy format reklamowy (rys. 3).
 

Rys. 3. Wybór formatu reklamowego


W zależności od celu, dobór formatów może się różnić, ale LinkedIn zdecydowanie stawia na jakość, a nie ilość. Jako platforma, którą internauci uważają za tę najbardziej godną zaufania, LinkedIn dba o jakościowy kontent, bezpieczeństwo oraz formaty reklamowe, które wtapiają się w feed, nie powodując irytacji. Mając do dyspozycji osiem formatów, na pewno znajdziemy taki, który dobrze zrealizuje nasz cel, oraz dopasujemy go do dostępnych dla nas materiałów (a te pozwolą przygotować post reklamowy).
Najczęściej wykorzystywanym przez użytkowników LinkedIn formatem jest reklama z pojedynczym zdjęciem (Single Image Ad). Idealnie wtapia się w posty organiczne i można ją wykorzystać do każdego z celów dostępnych na LinkedIn (rys. 4). 
 

Rys. 4. Format reklamowy – single image ad (Reklama z pojedynczym zdjęciem)


Z pozostałych formatów warto zwrócić uwagę m.in. na Message Ad, Conversation Ad oraz najnowszy format – Event Ad. Dwa pierwsze to możliwość skorzystania z dotarcia do użytkownika poprzez bezpośrednią wiadomość: Message Ad to komunikat reklamowy zawarty w mailu; a nowsza opcja, czyli Conversation Ad, umożliwia nam z kolei wcześniejsze przygotowanie scenariusza roz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy