Era 3rd party cookies – teraz i po zmianach w 2023 r.

Temat numeru

Wyłączenie ciasteczek 3rd party w przeglądarkach jest największą zmianą w cyfrowym świecie na przestrzeni ostatniej dekady i dotyka każdego ogniwa digitalowego ekosystemu. Transformacja niesie za sobą zmianę dotychczasowego sposobu przetwarzania danych na temat użytkowników oraz możliwości emisyjnych reklam. Minęło już sporo czasu, a mimo zaangażowania wielu podmiotów przysłowiowy święty Graal wciąż nie został odnaleziony. W czerwcu 2021 r. Google oficjalnie poinformował, iż egzekucja 3rd party w przeglądarce Chrome przesunie się na 2023 r.

Jak będzie wyglądał świat bez 3rd party?

Wykluczenie 3rd party z przeglądarek ograniczy behawioralne targetowanie reklam, które jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w poszukiwaniu nowych, potencjalnych klientów. Segmenty te były głównie eksploatowane przy prowadzeniu działań programmatycznych, szczególnie w modelu zakupu powierzchni typu open market.
Czarne chmury nadciągają również nad systemy retargetujące. W sytuacji, gdy zlecasz innym podmiotom prowadzenie tego typu działań, mogą one zostać zinterpretowane przez przeglądarki jako wykorzystywanie danych 3rd party. Powoli możesz również zapomnieć o segmentach użytkowników wystawianych przez wydawców, które wciąż można zakupić na platformach reklamowych.

POLECAMY

Jakie mamy możliwości po roku 2023?

Do najczęściej wymienianych scenariuszy, które w niedalekiej przyszłości zostaną zaadaptowane przez branżę, należą: 
Reklama kontekstowa (Cookieless), czyli działania reklamowe, które będą dopasowane do otoczenia, w jakim się wyświetlą (dopasowanie do kontekstu witryny). Do łask powrócą słowa kluczowe, a także zawartość witryn – powrócimy do internetu „pierwotnego”. 
Priva...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy