E-retailer czy marketplace – jaką formę sprzedaży online wybrać? Wady i zalety

Temat numeru

Na swoim czy w gościach? Budować sklep internetowy od zera czy sprzedawać na platformach gigantów pokroju Amazona czy Allegro? To powszechny dylemat, przed którym od lat stają przedsiębiorcy. Spróbujmy go rozgryźć.

Etat czy firma?

Z tym dylematem jest trochę, jak z różnicą między pracą na etacie a rozpoczęciem własnej działalności. W pierwszej możliwości masz zapewniony sprzęt, miejsce do pracy i listę zadań. W zamian jednak wykonujesz polecenia służbowe i tak naprawdę jesteś zupełnie zależny od pracodawcy. Praca na własny rachunek to wolność i szerokie horyzonty rozwoju, ale z kolei musisz walczyć o wszystko – począwszy od sprzętu, a kończąc na klientach. 

POLECAMY

Z tego miejsca ugaszę trochę oczekiwania, bo nie dam Ci jednej odpowiedzi na postawione w tytule artykułu pytanie. Mogę Ci za to zaoferować szerszą perspektywę z analizą zalet i wad, dzięki której – mam nadzieję – ten twardy orzech stanie się nieco łatwiejszy do zgryzienia. Zaczynajmy!

Wolnoć, Tomku, w swoim domku

Przyjrzyjmy się zaletom postawienia i prowadzenia własnego sklepu internetowego. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz własne wyroby, czy jesteś dystrybutorem, masz tu szansę na zbudowanie rozpoznawalnej i lubianej marki. A jej wartość jest bezdyskusyjna i możliwa do „przeszczepienia” na inne kanały sprzedaży (offline, marketplace, social shopping itd.). 

Jeśli masz umiejętności – albo kompetentnych ludzi wokół siebie – do opracowania strategii brandu możesz ugrać wiele. Sformułuj USP, pomyśl o archetypie marki, stwórz persony i ścieżkę zakupową dla każdej z nich. Rozpisz opowieść (bo wszyscy kochamy dobre historie), w któr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy