Data Management Platform, czyli sztuka monetyzowania danych

Aktualności
Każdy z nas zostawia po sobie cyfrowy ślad. Począwszy od profilu na Facebooku, a kończąc na formularzach rejestracyjnych i systemach szybkich płatności on-line. Tak tworzy się gigantyczna ilość danych, którymi codziennie zapełniamy bazy e-sklepów, portali internetowych i serwisów randkowych. W dzisiejszych czasach ich posiadanie jest niezwykle istotne dla wszystkich działów marketingu i sprzedaży. Sztuką jest jednak odpowiednia analiza i zmonetyzowanie tych danych. Od lat pomagają w tym platformy DMP (Data Management Platform).

Czym jest DMP?

POLECAMY

DMP to zaawansowane oprogramowanie gromadzące i przetwarzające dane, które mogą zostać wykorzystane w działaniach marketingowych lub do celów analitycznych. DMP pozwala na zebranie możliwie największej ilości danych na temat naszych obecnych lub potencjalnych klientów. Dzięki tej platformie możemy zidentyfikować potrzeby klientów, np. analizując ich zachowanie na naszej stronie. Jeśli użytkownik często ogląda dany produkt w serwisie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że go potrzebuje. W identyfikacji potrzeb klientów pomogą też zewnętrzne źródła informacji. Na przykład: użytkownik jest naszym klientem, ale nie odwiedza naszej strony, natomiast z zewnętrznych danych wiemy, że poszukuje zagranicznej wycieczki. Taka informacja może trafić do nas i jeśli jesteśmy np. biurem podróży, możemy wysłać odpowiedni komunikat poprzez kampanię online, mailing lub kontakt telefoniczny.

Bardzo ważnym elementem DMP są wszelkie dane. Nawet takie, które z naszego punktu widzenia mogą być mało przydatne. I tutaj pojawia się kolejna ważna funkcja platformy – analityka. Pozwala ona w gąszczu informacji, które posiadamy na temat naszych użytkowników, wyselekcjonować te istotne dla nas. Dzięki temu możemy m.in. zidentyfikować przyszłe potrzeby klientów. Na przykład, jeśli użytkownicy kupują sofę, może się okazać, że większość z nich kupi również w najbliższym czasie stolik. Posiadając taką wiedzę, możemy kierować dopasowane komunikaty odpowiednio wcześnie, aby użytkownik dokonał zakupu u nas. Analityka i dane pozwalają dowiedzieć się, dlaczego użytkownicy porzucają koszyki zakupowe czy w którym momencie rezygnują z zakupu. Jeśli posiadamy dostateczną ilość danych oraz dysponujemy odpowiednią analityką, możemy wiele powiedzieć na temat naszych użytkowników, ich zachowań i historii zakupowych.

Skąd pochodzą dane?

Ich źródłem może być dosłownie wszystko. Począwszy od 1st party data, czyli informacji pochodzących z własnej strony www, aplikacji mobilnej, sklepu internetowego, subskrypcji, kampanii lub systemu CRM. Drugim bardzo ważnym źródłem są dane zewnętrzne - 3rd party data. Pochodzą one, na przykład, z różnych stron www. Pozwalają dostarczyć większą liczbę informacji na temat naszych użytkowników, np. o demografii, geolokalizacji, zainteresowaniach, dochodach, historii zakupów i wyszukiwań w internecie. Analizując zachowanie użytkowników w sieci możemy dowiedzieć się, że poszukują np. nowego samochodu (czytając fora motoryzacyjne i ogłoszenia). Z kolei 2nd party data to dane, które możemy zdobyć w agencji reklamowej, domu mediowym, czy u wydawcy stron www. Dzięki temu źródłu zwiększymy zasięg reklamy o nowych odbiorców. DMP pozwala łączyć dane offline z online. Mogą to być informacje z CRM, sprzedażowe czy dane o zanieczyszczeniu powietrza w danym regionie (pozwala na wysłanie odpowiednich komunikatów do użytkowników).

DMP dla wydawców

DMP to doskonałe środowisko dla marketerów i reklamodawców. Oferuje im dotarcie do właściwego targetu, personalizację i efektywność kampanii przy jak najniższych kosztach (...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy