Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 marca 2019

NR 42 (Październik 2018)

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zmianach w Google w 2018 r.

0 607

Na początku lata, a dokładniej 10 lipca, odbyła się konferencja Google pt. „Marketing Innovations Keynote’’, podczas której menedżerowie Google zaprezentowali szereg nowości w swoich produktach marketingowych. Napisałem krótką notatkę z tego wydarzenia na swoim profilu na Facebooku i LinkedInie, ale Artur Maciorowski namówił mnie na dłuższy artykuł. Zapraszam więc do lektury.

Lato w tym roku było rekordowo upalne, więc jeśli komuś umknęła ta konferencja lub jej echa, to ma wybaczone. Tutaj znajdziesz nagranie z konferencji: //goo.gl/fxsdJV. 
W dodatku był mundial... chociaż akurat o tym niektórzy kibice woleliby zapomnieć. Ale do rzeczy. 
Oto najważniejsze zmiany, które już zostały lub zostaną wkrótce wprowadzone:

POLECAMY

#1. Google AdWords zmieniło nazwę na Google Ads

Ta zmiana to czysty rebranding (rys. 1). Wynika ona z tego, że reklamy Google już dawno przestały opierać się na słowach kluczowych (words – słowa), więc zmiana na Ads (reklamy) jest rozsądna. Poza tym chyba jeszcze inny system reklamowy używa podobnej nazwy składającej się z nazwy systemu i Ads. Chyba nazywa się jakoś na „F”, ale ja nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem. 

 

Rys. 1. Rebranding: teraz mówi się i pisze Google Ads


#2. Stara wersja interfejsu Ads na dobre przeszła do lamusa

Poza rebrandingiem Google oznajmiło, że już na dobre znika stara wersja interfejsu Ads. Nowa wersja ma być docelowo szybsza i spójna z układem graficznym i funkcjonalnym z pozostałymi produktami Google, m.in. Merchant Center, Analytics, Tag Manager, Search Console, ale głównie chodzi o konsolidację tych wszystkich narzędzi w jednym miejscu: Google Marketing Platform.

Nowa wersja interfejsu była stopniowo wprowadzana na kontach już od kilku miesięcy, ale w pierwszych wersjach beta cierpiała na typowe grzechy młodości. Większość braków została już uzupełniona, a usterki wyeliminowane, więc pracuje się coraz przyjemniej.


#3. Google Marketing Platform do współpracy

Google wypuściło na rynek platformę (rys. 2), która ma na celu nie tylko skupienie wszystkich narzędzi marketingowych i analitycznych w jednym miejscu, ale także daje możliwość współpracy stronom, które są częścią projektu – klient, agencja oraz freelancer – i dokonywania zmian prawie w rzeczywistym czasie.
 

Rys. 2. Google Marketing Platform daje możliwość

 


#4. Nowe formaty reklam w YouTube oraz inne nowości

Google wprowadza nowe formaty reklamowe do YouTube: 

  • TrueView for Reach – cel na maksymalizację zasięgu. Pozwoli to na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i podwyższenie tzw. BrandLIft. Po pierwszych testach liczba bezpośrednich wejść na stronę marki rośnie. Szczególnie wykorzystywane tutaj mogą być reklamy sześciosekundowe bez pominięcia, czyli tzw. bumper ads. Jeśli zdecydujecie się nagrać taki film reklamowy, upewnijcie się, że ma maksymalnie sześć sekund, a najlepiej jeszcze mniej. Przekroczenie sześciu sekund oznacza, że nie zostanie zakwalifikowany jako bumper ads.
  • TrueView for Action – cel na maksymalizację sprzedaży, generowania leadów lub realizacji innych celów związanych z akcją użytkownika na stronie. Dostępne będą przyciski z call to action pozwalające użytkownikowi na zakupienie produktu lub nawiązanie kontaktu z reklamodawcą w trakcie oglądania reklamy. 

Można tworzyć reklamy na YouTube i wybierać kierowanie na użytkowników, którzy w niedalekiej przeszłości szukali produktów lub tematów i jest duża szansa, że jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji (rys. 3).

 

Rys. 3. TrueView for Action na przykładzie – przycisk nawołujący do działania


 

Aby stworzyć taką reklamę w kampanii YouTube, trzeba wybrać kierowanie: Odbiorcy -> Czego szukają lub co planują -> a następnie wybrać jedną z dwóch kategorii: Odbiorcy na rynku lub Zdarzenia z życia (rys. 4 i 5). Szczególnie polecam przyjrzeć się tej drugiej kategorii, gdyż pojawiło się tam wiele nowości.


 

Rys. 4. Kierowanie na Custom Audience, cz. 1

 

Rys. 5. Kierowanie na Custom Audience, cz. 2


 

Celów i podtypów kampanii wideo jest coraz więcej. Łapcie więc ściągawkę (rys. 6), która pozwoli Wam się w nich połapać, zanim zaczniecie tworzyć kolejne kampanie wideo na YouTube. W YouTube pojawia się również Maximize Lift Bidding strategy, czyli strategia określania stawek oparta na Machine Learning, która ma na celu maksymalizację rozpoznawalności marki i dotarcie do osób potencjalnie najbardziej zainteresowanych marką. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce. Wkrótce zaczną się wielkie kampanie brandowe również u moich klientów.

 

Rys. 6. Cele i podtypy kampanii wideo

 

#5. Więcej tekstu w zwykłych reklamach tekstowych w sieci wyszukiwania

Na niektórych kontach już się pojawił nagłówek nr 3 oraz opis nr 2 (rys. 7). To opcjonalne linie tekstu, których nie musimy wypełniać, aby reklama działała. Nie ma też pewności, że się wyświetlą, nawet gdy je uzupełnimy. To jednak ciekawa opcja, aby coś dodać do tekstu reklamowego. 

 

Rys. 7. Więcej tekstu w reklamie tekstowej w sieci wyszukiwania

 


#6. Elastyczne reklamy w sieci wyszukiwania

Dobrze, że możemy wpisywać więcej tekstów w reklamach, prawda? Google uważa jednak, że oprócz tego warto prowadzić testy reklam. Też się z tym zgadzam i zawsze staram się tworzyć po dwie, trzy reklamy w grupie reklam, aby testować różne nagłówki, teksty czy nawołania do działania. 
Ale Google uznało, że trzeba robić dużo testów i daje nam elastyczne reklamy w wyszukiwarce (rys. 8). Od razu przy tworzeniu reklamy wpisujemy kilka nagłówków i kilka opisów, a system dowolnie nimi rotuje, aby przy użyciu Machine Learning wybrać i częściej pokazywać te, które są najskuteczniejsze. Ta opcja jest w wersji beta i może być niedostępna dla wszystkich reklamodawców.

 

Rys. 8. Elastyczne reklamy w sieci wyszukiwaniaTo kolejny zabieg, który zabiera nam kontrolę nad reklamami i kolejnością wyświetlania nagłówków, a przecież bardzo często reklamy tworzone są w taki sposób, aby nagłówek 2 był kontynuacją nagłówka 1, np. wtedy, kiedy w nagłówku 1 zadajemy pytanie, a w nagłówku 2 podajemy odpowiedź: Chcesz być lepszym marketerem? I Czytaj „Magazyn Online Marketing” (rys. 9). Na szczęście nagłówek 1, nagłówek 2 i tekst 1 nie będą się zmieniały. Natomiast pozostałe elementy tak.
 

Rys. 9. Przykład reklamy, w której kolejność wyświetlania nagłówków ma znaczenie

 

#7. Cross device w Google Analytics

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy