Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zaszufladkowany człowiek jutra – czwarta praca Kolekcji TEN by Fotolia

Artykuł | 3 września 2014 |
0 427
Fotolia prezentuje kolejny projekt TEN pt. „Energy of Life”, autorstwa francuskiego artysty cyfrowego Christophe’a Hueta oraz hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala. Praca będzie dostępna do pobrania w formacie .PSD, bezpłatnie, przez 24h na www.tenbyfotolia.com  w środę 10 września 2014 r.

Fotolia prezentuje kolejny projekt TEN pt. „Energy of Life”, autorstwa francuskiego artysty cyfrowego Christophe’a Hueta oraz hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala. Praca będzie dostępna do pobrania w formacie .PSD, bezpłatnie, przez 24h na www.tenbyfotolia.com  w środę 10 września 2014 r.

POLECAMY

ˆ Christophe Huet, Mikel Muruzabal/Fotolia.com

ˆ Christophe Huet, Mikel Muruzabal/Fotolia.com

Bank zdjęć Fotolia po raz kolejny angażuje się w demokratyzację sztuki cyfrowej wraz z udostępnieniem wrześniowej pracy z serii TEN by Fotolia. Co dwa miesiące, serwis zaprasza światowej sławy fotografa i grafika do stworzenia wspólnej pracy, odzwierciedlającej ich wizję przyszłości. Wrześniowy projekt pt.: „Energy of Life”, jest efektem współpracy francuskiego specjalisty od fotomanipulacji Christophe’a Hueta (znanego z kampanii dla Perrier, w której ciepło topi obiekty) i hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala.

Energy of Life”: człowieczeństwo vs. społeczeństwo 

Kreacja nowego teamu artystów, „Energy of Life”, jest zastanawiającym spojrzeniem na człowieka jutra: wyeksploatowany, napiętnowany przez społeczeństwo, zagrożony w swoim człowieczeństwie.

Pieniądze, władza i indywidualizm stopniowo zżerają nasze podstawowe wartości i społeczeństwo. Krok po kroku, wyścig w kierunku masowej konsumpcji staje się sposobem na życie, w którym – jak wyjaśnia Christophe – chcemy brać, a nie tylko być, i które alienuje nas od nas samych. Jak człowieczeństwo może rozwijać się w takim środowisku? Artyści prezentują swoją wizję przyszłości ludzkości jako zafałszowaną i podlegającą stałej presji społecznej. – Chcieliśmy stworzyć metaforę na temat sposobu, w jaki teraz istniejemy jako społeczeństwo: zamknięci i zaszufladkowani, zarówno fizycznie jak i psychicznie – mówi Mikel.

Fotolia-TEN3_Mikel_Christophe_800x533

Pudełka pojawiają się stopniowo, dopóki nie zastąpią serca, które zostało wyprodukowane i stało się sztuczne. Jednak nadzieja żyje w drzewie życia, które symbolizuje płuca. Drzewo jest do góry nogami, ponieważ tak też rodzą się dzieci – mówi Christophe – głową w dół, nogami do góry, z sercem nad głową.

Drzewo pokazuje, że jakiś rodzaj człowieczeństwa wciąż istnieje, funkcjonując jako promień światła, który łączy serce i ducha. Jedno nie może istnieć bez drugiego; podtrzymują się wzajemnie, w ten sam sposób, w jaki ludzie podtrzymują siebie nawzajem. Głowa potrzebuje serca i na odwrót – ludzie potrzebują ludzi, i zawsze tak będzie.

Fuzja talentów do stworzenia wspólnego projektu 

Nowy sezon TEN by Fotolia kładzie nacisk na pracę zespołową, która w pierwszym etapie należy do fotografa. – Wiele się nauczyłem pracując z partnerem i bardzo mi się podobało całe doświadczenie – mówi Mikel. Jednak ich współpraca mogła okazać się problematyczna, nasze światy są bardzo daleko od siebie – dodaje. Jednak to właśnie te różnice sprawiły, że projekt powstał, zamiast go zaburzyć.

Podczas pracy nad tym projektem, bardzo kusząca była próba odkrycia tajemnicy sukcesu Christophe’a. Jak sam mówi: nie mam żadnych sztuczek, po prostu skupiam się na balansie potrzebnym w projekcie.Nie używa on żadnego narzędzia bardziej skomplikowanego niż Photoshop. Kiedy chce nałożyć na siebie zdjęcia, najważniejsze jego zdaniem, jest zwrócenie uwagi na światło. – Jeżeli światło pochodzi z tego samego kierunku, nie będziesz mieć żadnych problemów łącząc ze sobą obrazy – mówi Christophe.

Jeśli chodzi o Mikela, prawie zawsze używa Canona. – Gdybym miał wybrać tylko jeden z moich obiektywów, będzie to mój Canon 85mm 1.2. Używam go w większości moich prac – mówi Mikel.

Fotograf ujawnił jedną ze swoich sztuczek do tworzenia scen, w których chce umieścić osobę. Najpierw robi miniaturowy plan z polistyrenu i fotografuje go w tym samym świetle, co modela. Żeby było jak najbardziej realistycznie, stosuje warstwy tekstur (drewno, cement, itp.), aby oddać wrażenie prawdziwych budynków; to prosta sztuczka, która nie wymaga dużo czasu ani kosztów.

Poznaj artystów: cyfrowa sztuka w zasięgu każdego

Już 10 września na www.tenbyfotolia.com  oraz oficjalnym kanale Youtube Kolekcji TEN//www.youtube.com/tencollection  dostępne będzie wideo making-of, w którym można będzie zobaczyć pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy