Wyraźny wzrost świadomości Polaków w zakresie spamu - Raport z IV Badania Zjawiska Spamu w Polsce

Aktualności
Fundacja Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej FORCE właśnie opublikowała Raport z IV Badania Zjawiska Spamu w Polsce. Badanie miało na celu sprawdzenie świadomości odbiorców wiadomości e-mail w zakresie spamu oraz skali jego działania. Dowiedzieliśmy się, ile spamu otrzymują codziennie nasi respondenci, a także ile czasu rzeczywiście zajmuje im ich usuwanie. Dzięki badaniu wiemy, że dla 71% z nich spam, jaki otrzymują na swoje skrzynki pocztowe, jest naprawdę uciążliwy.

Wyniki badania, przeprowadzonego we współpracy z Agencją Badawczą BioStat, wskazują wyraźny wzrost świadomości Polaków w zakresie spamu oraz zagrożeń, jakie się z nim wiążą. Respondenci rozumieją coraz bardziej czym jest spam oraz do jakich instytucji należy zwracać się w razie chęci zgłoszenia naruszeń. Niestety wciąż korzystanie z filtrów antyspamowych przez użytkowników poczty elektronicznej nie jest powszechne.

POLECAMY

- Możemy zauważyć utrzymujący się trend znikomego korzystania z tzw. filtrów antyspamowych. Jest to dosyć niepokojąca informacja biorąc pod uwagę, że de facto takie filtry stanowią – przy prawidłowym ich ustawieniu – skuteczny mechanizm ograniczający liczbę niechcianych wiadomości, które otrzymujemy. Niestety dostawcy „darmowych” skrzynek pocztowych często nie chwalą się filtrami antyspamowymi, gdyż zależy im, żeby reklamy trafiły bezpośrednio do skrzynek odbiorczych użytkowników, niemniej takie narzędzia są powszechnie dostępne.komentuje Przemysław Marcol, prezes Fundacji Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej.

Prawie połowa respondentów codziennie otrzymuje do 10 wiadomości spam, a nieco ponad 1/3 odpowiadających - 11 do 20 takich wiadomości. Pomimo obowiązywania RODO od 25 maja 2018 roku, aż połowa ankietowanych nie zauważyła różnicy w ilości otrzymywanego spamu! Cieszy nas fakt,
że w odczuciu ponad 1/3 respondentów ich dane są znacznie bezpieczniejsze.

Poza tradycyjną formą spamu, wyróżniamy również niechciane sms-y, telefony, czy reklamy typu display i pop-up. Zdecydowanie najbardziej kłopotliwe okazały się dla respondentów te ostatnie.
56% odpowiadających uznało je za bardzo uciążliwe lub wręcz nie do zniesienia. Niechciane telefony, najbardziej uciążliwe dla ankietowanych w ubiegłym roku, obecnie znajdują się na drugim miejscu.

Aż 47% ankietowanych uznało je za bardzo męczące.

Respondenci na oczyszczanie swoich skrzynek pocztowych ze spamu, poświęcają codziennie średnio nieco ponad 3 minuty, co w ujęciu rocznym daje 19 godzin, zmarnowanych na usuwanie przez każdego z nich niechcianych wiadomości!

Więcej ciekawych informacji można znaleźć w raporcie, który jest do pobrania pod tym linkiem: //force.org.pl/raport-iv-badania-zjawiska-spamu-polsce-juz-pobrania-2/

Głównym Partnerem Badania była Agencja Badawcza BioStat.  

Patronat nad badaniem objęli natomiast: SAREInisSalelifterSprawny Marketing,
JU agencjaAdeptoRybnik.com.plVideoTarget, Sales Intelligence, Fundacja Rozwoju
E-commerce
Izba Gospodarki Elektronicznej, Firma S.M.S. - Security and Management Systems, Tygrysy BiznesuFundacja Niech Się DziejeIT Law SolutionsSecurio24.pl oraz Fundacja Kreatywnych Rozwiązań EDU KABE.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Fundacja Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej (potocznie n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy