Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wybory samorządowe 2014. Czy walka o wyborcę toczy się również w sieci? [infografika]

Artykuł | 7 listopada 2014 |
0 432
Tylko 4 partie na 21 wysyłają newslettery swoim wyborcom. Tylko 4 partie odpowiedziały na pytanie potencjalnego wyborcy zadane drogą mailową. Dla odmiany wszystkie są obecne na Facebooku, 15 z nich komunikuje się również za pomocą Twittera, a 17 prowadzi kanał YouTube.

Tylko 4 partie na 21 wysyłają newslettery swoim wyborcom. Tylko 4 partie odpowiedziały na pytanie potencjalnego wyborcy zadane drogą mailową. Dla odmiany wszystkie są obecne na Facebooku, 15 z nich komunikuje się również za pomocą Twittera, a 17 prowadzi kanał YouTube.

POLECAMY

Tymczasem, jeśli wyborca szuka informacji o kandydacie w wyszukiwarce Google, najszybciej odnajdzie reprezentanta PiS, PSL i Nowej Prawicy. Tak wynika z raportu oceniającego przedwyborczą aktywność marketingową kandydujących partii.

Pomysłodawcą badania jest GetResponse (wcześniej Implix), który już po raz drugi analizuje stopień wykorzystania narzędzi e-marketingu przez partie polityczne. Tegoroczne badania -  dzięki współpracy z Sotrender oraz Bluerank - zostały uzupełnione o dodatkowe interesujące dane. Firmy sprawdziły, jak partie polityczne wykorzystują w przedwyborczych działaniach informacyjnych i promocyjnych email marketing, czy i jak efektywnie prowadzą komunikację w mediach społecznościowych oraz w jakim stopniu wykorzystują możliwości promocji w wyszukiwarce Google.

E-mail marketing jest pośród partii politycznych wciąż zaniedbywanym narzędziem komunikacji. Niewiele zmieniło się w stosunku do wyników poprzedniego raportu. Newslettery wysyłają 4 partie (w 2011 tylko 2). Liderem w liczbie wysłanych newsletterów okazał się PSL. Partia w badanym okresie wysłała 7 newsletterów, dla porównania - PO tylko jeden. Partie polityczne równie rzadko odpowiadają na maile, do tego na odpowiedź czasami trzeba poczekać nawet 5 dni.

E-mail w partiach, czyli jak partie polityczne

Sztaby wyborcze większą aktywność wykazują w mediach społecznościowych. W tym wypadku liderem pod względem liczby fanów na Facebooku jest Kongres Nowej Prawicy (247 182 fanów). Na drugim miejscu plasuje się Twój Ruch (84 070 fanów), a na trzecim Platforma Obywatelska (56 199 fanów). Jeśli chodzi o zaangażowanie użytkowników na portalu Faceboook, ponownie najlepiej wypada Kongres Nowej Prawicy, na drugim - jednak mocno oddalonym pod względem wyników - miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, a zaraz za nią Prawo i Sprawiedliwość. Na Twitterze rozkład sił jest już inny. Pod względem liczby...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy